Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Piráti „lobbovali“ u ministra Babiše ve věci cenzury internetu v rámci  návrhu „zákona o hazardu“ 

Pirátská strana se v minulých dnech ostře ohradila proti vládnímu návrhu loterijního zákona. Ve svých vyjádřeních Piráti označili zákon za špatný. Hlavní výhrada Pirátů jsou dva skandální paragrafy (82 a 84) týkající se cenzury internetu ve formě seznamu zakázaných stránek spravovaném ministerstvem financí  a přenesení odpovědnosti za přenášený obsah a povinnosti blokování na poskytovatele internetového připojení.

 
Ivan Bartoš spolu s Mikulášem Ferjenčíkem a Lenkou Matouškovou
 
 
Ze stejného důvodu Piráti již dříve úspěšně bojovali proti obdobným novelám, a to jak z dílny poslance Farského, který přístup Pirátů nakonec pochopil a dnes je sám aktivním kritikem cenzurních paragrafů, a následně Věcí veřejných.
 
Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš oslovil zástupce vládních i opozičních stran. Schůzka s Andrejem Babišem je první, kterou se již podařilo zrealizovat. 

Pražský zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík a Ivan Bartoš přijali pozvání a v den projednávání loterijního zákona ve sněmovně (8.10.) dorazili  v ranních hodinách na setkání na Ministerstvo financí, aby tam jednali nad podobou zákona nejen s ministrem Babišem, ale i s konkrétními tvůrci zákona.

Ivan Bartoš k probíhajícím jednáním říká: „Dopady navrhovaného zákona jsou zcela pod rozlišovací úroveň ministra Babiše. Jedním dechem hovoří o regulaci ve prospěch občanů a vymýcení patologického jevu hráčství, následně pak řeší pouze registrace a zdanění firem, které v hazardu podnikají. Obecně mu asi vadí firmy, které fungují  celosvětově, ale nedaní v České republice. Facebook, který platí daně v Irsku a stovky dalších podobných služeb, prý zatím cenzurovat nechce.“

Ministr Babiš s Piráty diskutoval zhruba hodinu, jejich návrhy sice vyslechl, ale označil je za nerelevantní. Tvrzení, že cenzurní zákony mají tendenci bobtnat, jak se stalo ve Francii, nebo v Dánsku, které zástupci ministerstva financí uváděli jako příklady dobré praxe, označil v případě ČR za nepodloženou spekulaci. 

Mikuláš Ferjenčík schůzku komentuje následovně: „Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi zástupci Pirátů a panem ministrem. Bohužel se nám Andreje Babiše nepodařilo přesvědčit, že samotný princip, kdy má stát vytvářet seznam webových stránek, na které se čeští občané nesmějí dostat, je zcestný. Pan ministr o Internetu uvažuje pouze jako o trhu, který je potřeba regulovat a danit. Širší souvislosti fenoménu svobodné celosvětové sítě rovných s rovnými mu unikají.“
 
Piráti usilují o vyškrtnutí cenzurních paragrafů 82 a 84 z návrhu zákona a pokud se jim o nutnosti tohoto kroku nepodaří  přesvědčit sněmovní většinu, budou mobilizovat veřejnost stejně jako v minulosti. Petici Internet bez cenzury již podepsalo přes 18 000 lidí. 
 
Spolu s Piráty se proti zákonu postavilo například i Sdružení pro internetový rozvoj SPIR.