Pátek 12. července, 2024
Evropský rozhled

Performance „Vyžeň Dědu MráZe“

 

Na Den lidských práv, 10. prosince 2023, uspořádal Hlas Ukrajiny a Občanský rozcestník u vánočního stromu na Václavském náměstí performanci „Vyžeň Dědu MráZe“, aby tak konfrontoval návštěvníky vánočního programu s obrazem ruského míru a zkázy, které přináší ruský svět do Evropy. Hlavní postavy – Dědu Mráze a Sněhurku – reprezentoval Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marie Lvovová­‑Bělovová. Jako vánoční dar přinesli raketu SMERČ. V pohádkovém čase vánočním happening skončil vymetením nezvané dvojice z náměstí.

 

Na prezidenta Vladimira Putina i Marii Lvovovou­‑Bělovovou, zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí, byl vydán mezinárodní zatykač Mezinárodním trestním soudem v Haagu. Bělovová organizovala únosy ukrajinských děti do Ruska, kde je rusifikují. Sama adoptovala 15letého Filipa z Mariupolu. Aby se tak mohlo stát, Vladimir Putin poupravil ruské zákony.

Aktivisté si s sebou přinesli metly s nápisy Sankce, TAURUS, F­‑16 a ATACMS. To jsou věci, které Ukrajina potřebuje, aby vyhnala Rusy ze svého území, ale u kterých Západ neustále váhá, zda by je měl dodat, či nikoliv, zda by to znamenalo eskalaci konfliktu, či nikoliv.

Taurus je německá střela dlouhého doletu, kterou Německo Ukrajině nedodalo. Střela je schopná nést hlavici a dokáže zničit Kerčský most. Dodávky zablokoval Olaf Scholz, podle kterého by se tím Německo zapojilo do války s Ruskem.

Rakety ATACMS jsou americké rakety a Američané už je Ukrajině tajně dodali.

F­‑16 jsou letadla, která Ukrajina zoufale potřebuje. Dánsko a Nizozemsko je slíbily dodat, ale nedodaly, opět po výmluvách s eskalací. V Nizozemsku teď navíc zvítězil ve volbách ultrapravicový populista, který je proti podpoře Ukrajiny.

Sankce jsou, ale obcházejí se. Rusové si založí firmu v Kyrgyzstánu a reexportují si přes ní vše, co potřebují. Aktivistka Julie Levková v tomto ohledu apelovala na všechny zaměstnance, aby vyvíjeli tlak na své firmy, pokud obchodují s Ruskem. A pokud vidí, že jejich firmy obchází sankce, aby to řešili a nezavírali před tím oči.

Po projevu metlami vyhnali Dědu MráZe se Sněhurkou z Václavského náměstí.

Mezi účastníky happeningu kolovaly různé informace o místě shromáždění, početná skupina lidí tak čekala na naprosto jiném místě – u obchodu New Yorker. Naštěstí i přes vánoční ruch zaslechli projevy a posléze se vydali k vánočnímu stromu.