Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Paramilitanti oslavili svatého Václava v duchu boje proti islámu

 

Českoslovenští vojáci za mír s Vojenským svazem Vasila Levského
Českoslovenští vojáci za mír s Vojenským svazem Vasila Levského

Ve středu 28. září 2016 se od 14 hodiny konala ve čtyřech českých městech demonstrace namířená proti soužití s muslimy, především s uprchlíky. Demonstraci pořádal Blok proti islamizaci s hnutím Úsvit. Impulsem ke shromáždění byla údajně nečinnost politiků a médií v informování o islámském nebezpečí. Muslimy obsadili do rolí vraždících a loupeživých monster, zatímco politici a média jim prý tvrdí, že si na pocit, že je muslimové zabijí, znásilní a okradou, musí zvyknout. Hráli rovněž na strunu sociální chudoby- když stát nedokáže pomoci vlastním lidem v nouzi, jak by mohl pomoci uprchlíkům?

 
Projevy

Na demonstraci vystoupili nejen kandidáti do krajských a senátních voleb, ale také řečníci z Polska, Německa, Bulharska, Velké Británie a dalších zemí. Nejméně dvacet různých projevů po dobu dvou hodin značně unavovalo a nic na tom nezměnil ani fakt, že projevy byly prokládány hudebními výstupy Bohouše Josefa, Tomáše Ortela, Dominiky Myslivcové a Marka Černocha.

Nejváženějším zahraničním hostem byl bezesporu Tommy Robinson, který osobně přijel do Prahy a vystoupil za hnutí Pegida UK. Odmítl islám v Evropě a sám k nám vzhlíží jako ke vzoru, jak se s islámem vypořádat. Ačkoliv si Velká Británie odhlasovala Brexit, neznamená to, že nebudou v této oblasti působit na Evropu.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, narozen 27. listopadu 1982, známý též pod falešnými jmény Andrew McMaster a Paul Harris, je spoluzakladatel English Defence League (EDL), organizace známé svými násilnými akcemi proti muslimům ve Velké Británii. Je též zakladatelem European Defence League a po krátkou dobu zasedal v nejvyšších pozicích British Freedom Party. Od roku 2015 působí pod hnutím Pegida UK.

Za své různé násilné akce byl odsouzen k tříletému zákazu návštěv fotbalových utkání, 150 hodinám veřejně prospěšných prací a také platil pokutu 650 liber. Bylo mu navíc zakázáno účastnit se demonstrací a odseděl si část života v Bedfordském vězení, kde se prohlásil za politického vězně a zahájil hladovku, protože se domníval, že mu dávají k jídlu halal potraviny. Podle mluvčí věznice vydržel hladovět jen 24 hodin. Tím výčet jeho trestů nekončí, za zmlácení kolegy dostal podmínku. A takhle bychom mohli pokračovat v celém samostatném článku, kdy Tommy Robinson cestoval do zahraničí na falešný pas a tak dále. Jde o osobu s násilnickou kriminální minulostí mnoha identit.

 
Tommy Robinson
 

Další zahraniční řečnicí byla Tatjana Festerling z německého hnutí Pegida. Ta promluvila přes telemost v Mostě. Snažila se podkopat důvěru občanů ve své demokraticky zvolené politiky, když tvrdila, že politici a media islamizaci popírají. Proti patriotům je zbrojeno a nesprávně jsou nazýváni nacisty. Podkopávání důvěry v demokraticky zvolené politiky a v tradiční media není ničím výjimečným, ale typickým znakem současné scény.

Tatjana Festerling, dívčím jménem Schimanski, se narodila 6. března 1964 ve Wuppertalu. Jde o pravicovou političku, která byla členkou organizačního týmu Pegida. Z vedoucí pozice byla sesazena, neboť chtěla střílet uprchlíky. Byla také zakladatelkou hamburské sekce Alternativy pro Německo, ale musela rezignovat, protože omlouvala násilné akce Chuligánů proti Salafistům (HoGeSa, Hooligans Gegen Salafisten), kterých se osobně účastnila. Hlídkovala ve vojenské uniformě s Vojenským svazem Vasila Levského na bulharských hranicích.

 

Telemost
Telemost

 

Z českých významnějších řečníků vystoupila Alena Vitásková, kandidátka za Úsvit. Ta z Ostravy uvedla, že když neumíme začleňovat Romy, tak jak bychom mohli umět začleňovat uprchlíky? Z tohoto důvodu je proti imigraci.

Spekuluje se, že Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, se snaží kandidaturou do Senátu uniknout osmi a půl letům vězení, ke kterým byla odsouzena v kauze solárních elektráren v Chomutově. Rozhodnutí soudu není pravomocné a jde o čas – jestli bude dřív odvolací soud nebo volby do Senátu.

Další z českých projevů byl projev Jany Hnykové, poslankyně PČR pro Liberecký kraj za hnutí Úsvit. Ta podpořila prezidenta Miloše Zemana a jeho výrok, že tato země není pro všechny. Vyslovila se proti kvótám. Dále uvedla, že chtějí nejdříve zlepšit poměry pro naše české chudé občany, především prosadit obědy pro chudé české děti ve školách (tyto obědy ale již byly zavedeny Ministerstvem práce a sociálních věcí). Řídí se heslem: Nejdřív my, potom ti druzí. Rovněž odmítla tzv. diktát Bruselu. Brojení proti Evropské unii na demonstracích tohoto druhu je běžným jevem.

Na demonstraci dále řečnil Roman Bakala, Martin Koller, Jana Borkovcová, Marek Černoch, Jana Volfová, poslanec David Kádner, Iva Procházková z Teplic, Vladimír Dryml a Ivan Kratochvíl z Československých vojáků za mír. V závěru vystoupil Bulhar Ivanov, který upozornil, že mezi ekonomickými migranty jsou teroristé.

 

Československá vlastenecká garda
Nejen Československá vlastenecká garda

 

Ze zahraničních hostů z Ostravy měl promluvit ještě Robert Winnicki, ale jeho projev jsme nezaznamenali.

Robert Arthur Winnicki, nar. 18. července 1985, je polský politik, který byl v letech 2009-2013 hlavním představitelem Młodzieży Wszechpolskiej (Všepolská mládež). Jde o mládež s nacionalistickou a krajně katolickou rétorikou. Organizace od roku 2001 spolupracuje s Ligou polských rodin (LPR) a bývá označována za její bojůvku, násilně vystoupili například během pochodu homosexuálů.

Robert Winnicki stojí v čele strany Ruch Narodowy (volně přeloženo Nacionální hnutí). Toto hnutí je aliancí pravicových a krajně pravicových nacionálních hnutí v Polsku. Mezi taková hnutí patří například Obóz Narodowo-Radykalny (Nacionální radikální kemp/tábor), Młodzieży Wszechpolskiej (Všepolská mládež) a konzervativní  Unia Polityki Realnej (Unie reálné politiky). Na druhém kongresu Ruchu Narodoweho byli váženými hosty Leszek Zebrowski, Stanislaw Michalkiewicz a Márton Gyöngyösi z maďarského Jobbiku.

 

Ivan Kratochvíl, Českoslovenští vojáci za mír
Ivan Kratochvíl, Českoslovenští vojáci za mír

 
Zajímavosti

Do konfliktu se dostal fotograf Vít Hassan a to opět se stejným nacionalistou, jako na minulých dvou demonstracích.

Nad klidným průběhem akce dohlížela Československá vlastenecká garda a Českoslovenští vojáci za mír.

Demonstraci opět natáčelo mnoho osob na drahé profesionální kamery, většina těchto osob ovšem nepatří mezi české mainstreamové zaměstnance.

Výrazný byl kameraman RT Ruptly. Ruptly je zpravodajská agentura financovaná ruskou vládou, která vytváří videozáznamy na žádost proruské televizní sítě RT v německém Berlíně.

 

Kamera RT Ruptly
Kamera RT Ruptly

V oranžovém kameraman RT Ruptly.
V oranžovém kameraman RT Ruptly.
Kameramanka
Kameramanka
Kameraman v růžových brýlích
Kameraman v růžových brýlích
Další kameraman
Další kameraman

 

Na demonstraci se pohybovali lidé s páskami Vojenského svazu Vasila Levského. Nejde o oficiální vojenské síly, ale opět o paramilitatní skupiny, jako je naše Národní domobrana. Levski si představoval Bulharsko jako republiku náboženské a národnostní rovnosti, dnes se jim zaštiťují nacionální hnutí. Je to paradox.

 

Vojenský svaz Vasila Levského
Vojenský svaz Vasila Levského

 

Účastníci demonstrace byli k tradičním novinářům nepřátelští, odmítali se fotit a neustále provokovali, například strkali do novinářů a tahali je za vlasy.

Ne demonstraci přišlo několik zástupců levicové radikální scény, k žádnému konfliktu ale nedošlo. Objevila se zástupkyně Levé perspektivy, nevíme ovšem, jestli přišla jen pozorovat, nebo sympatizovat.