Pátek 24. ledna, 2025
Evropský rozhled

Palestinský život by měl mít stejnou cenu jako izraelský. V Praze se konala další propalestinská demonstrace.

 

V neděli 5. listopadu se od 14: 30 hodin konal na Malostranském náměstí protest proti zabíjení palestinských civilistů s následným pochodem přes Karlův most na Staroměstské náměstí a odtud na Václavské náměstí. Účastnili se jej především zahraniční studenti pobývající v Praze.

Atmosféra na protestech bývá velmi energická, hodně se skanduje a zpívá. Projevy jsou téměř všechny v angličtině.

Studenti odsoudili dlouholetou okupaci Pásma Gazy Izraelem. Připomínali si historické milníky palestinských dějin. Vysidlování, bombardování, okupaci i bezpráví. Nejvíce rezonovaly události posledních dní, kdy Izrael bombarduje Gazu a dva miliony lidí nemají kam jít.

Česká republika se postavila za Izrael. Studenti se ptají, jak to v České republice myslíme s ochranou lidských práv, když ta palestinská nás najednou nezajímají?

„Zkuste si představit, jaké to je, když nevíte, jestli se ráno probudíte, když vás ostřelují a kolem vybuchují bomby,“ přiblížila situaci jedna ze studentek. „V zemi je kritická situace a humanitární katastrofa. Zabíjejí děti.“

Při bombardování Gazy od 7. října zemřelo deset tisíc civilistů, polovina z nich byly děti.

Řešením by neměla být další okupace. Život pod okupací není život, ale přežívání. Palestinci potřebují dostat příležitost žít.

Velká zloba se snesla média, která o událostech neinformují tak, jak by se ve zdravé společnosti očekávalo. Očerňují studenty, kteří v ulici protestují proti právě probíhající genocidě. Snaží se protesty diskreditovat, Palestince dehumanizovat. Překrucují i význam hesla „From the River to the Sea Palestine Will be Free“, které je v médiích připisováno palestinským nacionalistům a Židé jej označují za antisemitské.

Připravili si pro média krátký projev, který na místě přednesli lámavou češtinou se silným přízvukem:

„Skandování „od řeky k moři svobodná“, neznamená zničení všech Izraelců a Židů. Nevkládejte nám slova do úst. Palestinci musí být osvobození od genocidy, od útlaku a rasismu. Je to antikoloniální heslo a nenecháme se zastrašit koloniální okupací, která páchá válečný zločin. Voláme po svobodě a rovnosti všech lidí, palestinský a arabský život by měl mít stejnou cenu jako izraelský.“

O genocidě se zatím na mezinárodní půdě OSN nemluví, jen o nedostatečné ochraně civilistů ze strany Izraele.

Studenti si zástupců médií všímají i během protestů, dělají si přehled, kdo je kdo a jak o nich píše.

 

 

V minulých dnech se v Praze objevovaly vylepené plakáty s fotografiemi unesených lidí Hamásem. Vnímají to jako propagandu. Vyrobili proto stejné plakáty, jen slovo uneseni nahradili slovem zavražděni a na fotografiích jsou zachyceny palestinské děti, které zemřely při izraelském bombardování.

Kdo strhl plakáty na hřbitovní zdi v židovské obci ale nevědí, neznají mezi sebou nikoho, kdo by tam přijel autem s vlajkou Hamásu. Zřejmě šlo o akci islamofobů pod falešnou vlajkou, myslí si.

Občas se skandovalo i proti ministryni obrany Janě Černochové. Mezi studenty se stala nejméně oblíbenou političkou – účastnila se protidemonstrace, tvrdila o nich, že stojí za Hamásem, a navrhla vystoupit z OSN poté, co zbytek světa přijal rezoluci o humanitární pomoci Gaze.

Někteří studenti na protestech jsou děti zahraničních diplomatů. Jejich zesměšňování ze strany českých médií a politiků tak může vést k diplomatickým roztržkám na mezinárodní úrovni.

Další demonstrace se uskuteční ve středu a v neděli.