Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Palestina: Kdo nechce smrt, ať jde pryč, budeme bombardovat!

V pondělí večer se na Václavském náměstí v Praze konala urgentní demonstrace za okamžité ukončení bombardování Gazy, zabíjení civilního obyvatelstva a za vyhlášení příměří. Od sedmého července, kdy Izrael vyhlásil vojenskou operaci Obranná hrana (aka Pevný kámen), zemřelo více než sto osmdesát lidí, převážně civilistů, mezi oběťmi je velké zastoupení dětí a žen.

 
Demonstrace za ukončení bombardování Gazy. Praha, 14. 7. 2014
>>K poslechu záznam z demonstrace – stahujte zde.
 

Hned v úvodu demonstrace se za zemřelé držela minuta ticha, během které protestující drželi nad hlavami lístečky se jmény obětí. Minutu ticha narušila skupina proizraelských aktivistů hlasitými pokřiky. Ti se svolali přes portál Operace Ester.

Za posledních 8 dní došlo k více jak 2300 náletům, během kterých izraelské vojenské letouny bombardovaly civilní cíle. Na izraelskou stranu dopadlo 1200 raket a byli zraněni tři izraelští vojáci a jeden civilista. Na druhé straně, kde mají být civilisté dopředu informováni o útoku, jsou v noci bombardovány obytné domy a mnoho jich bylo srovnáno se zemí spolu s obyvateli, kteří tam bydleli.

Každou hodinu stoupá počet zabitých civilistů.

 
Protesty proti bombardování Gazy. Praha, 14. 7. 2014
 

Záminkou k náletům na Gazu byl únos a vražda tří izraelských studentů. Naftali Fraenkel, Gil’ad Šaer a Ejal Jifrach zmizeli 12. června, jejich těla byla nalezena koncem téhož měsíce. Izrael z činu obvinil Hamás, ten ale svou odpovědnost odmítl. Vzápětí byl unesen a za živa upálen palestinský mladík Mohamed Abu Khdeir z Jeruzaléma. Nikdo nebyl odsouzen, ačkoliv se tři Izraelci k činu přiznali. Po dvou dnech izraelských náletů začal Hamás odpalovat rakety dlouhého dosahu na Izrael.

Demonstranti nazvali únos a vraždu studentů teroristickým činem a odsoudili oboustranné bombardování, byť na izraelské straně nejsou oběti na životech.

„Tajné služby i vláda v Izraeli věděly, že unesení 3 chlapci jsou s největší pravděpodobností mrtví už po únosu. Zachytily totiž telefonát od jednoho z unesených , kde volá o pomoc a jsou slyšet výstřely a slova únosců: „Dostali jsme tři.“ […] V rámci údajné záchranné mise izraelská okupační armáda podnikla více než 15 tisíc razií v domovech na Západním břehu. Zabila přitom 14tiletého chlapce a dalších 5 Palestinců. 1013 odvlekla do věznic, kde je stále drží. Mezi zatčenými je i 12 členů Palestinské legislativní rady (parlamentu),“ píše se v informačních materiálech rozdávaných během demonstrace.

Česká republika je považována za největšího spojence Izraele, proto musí zaznít hlas právě české veřejnosti. Zkreslený obraz „mírumilovného“ Izraele, který je napadán palestinskými „teroristy“, by se měl v českých sdělovacích prostředcích změnit v popis reality.

Palestinské velvyslanectví v Praze v pondělí rozeslalo prohlášení k situaci v Gaze, kde se mimo jiné píše, že leteckými údery a odstřelováním izraelská armáda vyhazuje do povětří domy a jejich obyvatele. Byly zabity celé rodiny. Jména vyvražděných rodin se na náměstí předčítaly. Nejmladší obětí je 18měsíční Mohammed Malakiyeh.

Na demonstraci vystoupila Pavlína Reš, která byla v Gaze během operace Lité olovo jako členka mise OSN. Popisovala takové hrůzy, jako je čekání na chvíli, kdy vás izraelské letectvo zbombarduje. OSN upozorňuje na nepřiměřenost současného izraelského útoku.

Romové vyjádřili solidaritu s palestinským lidem. Především nesouhlasí s vražděním dětí.

„Jsme mírumilovní lidé, kteří nechtějí války, nechtějí vraždy a tohle by se nemělo dělat. Zastavme etnické čistky! My jsme také lidé, kteří mají právo žít. Ne aby nás zabíjeli. A především naše děti,“ vyjádřil jeden z romských zástupců.

Mezitím, kdy se v Praze protestuje, padají na Gazu letáky s nápisy: „Kdo nechce smrt, ať jde pryč. Budeme bombardovat.“

Na 16 tisíc lidí muselo opustit svoje domovy. „Rakety míří na děti a ženy, je to válka proti civilistům,“ zaznělo závěrem.

Demonstraci pořádal Palestinský klub v České republice a ISM Česká republika.

 
Protesty proti bombardování Gazy. Praha, 14. 7. 2014