Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

„Oscar“ pro Fica

Volební souboj na Slovensku dospěl do finiše. Svět si ho bude pamatovat kvůli konspiračním teoriím, manipulativním výrokům a dezinformacím. Díky úspěšnému využití výše uvedeného bývalý premiér Robert Fico vyhrál volby. Jeho pobyt u moci až do roku 2018 provázelo praní špinavých peněz, korupční procesy na vysoké úrovni, nezákonné financování jeho strany a významná přítomnost ruského byznysu na Slovensku.

 

UPOZORNĚNÍ: Text byl zaslán redakci ER z ruskojazyčného anonymního zdroje, informace jsme před publikací ověřili.

 

Ke svému triumfu kráčel Fico ruku v ruce se svým dlouholetým spolupracovníkem Oszkárem Világim. Již v roce 2011 odhalilo novinářské vyšetřování nezákonné financování vládních stran. Világi, bývalý politik a oligarcha, byl tehdy uveden jako sponzor. Pomocí svého vlivu a peněz prosazoval pro sebe příznivá rozhodnutí. Je známo, že jeho spolupráce s Ficem začala v roce 2007 a pokračuje navzdory všem skandálům, zásahům orgánů činných v trestním řízení a zájmu novinářů.

Oszkár Világi, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Slovnaft, je rovněž výkonným viceprezidentem a členem výkonné rady maďarského koncernu MOL. Slovák maďarského původu je nejen jedním ze zdrojů Ficova financování, ale také jeho přímou spojkou s Viktorem Orbánem. Ve schématu figuruje i blízký přítel Viktora Orbána, maďarský oligarcha Lőrinc Mészáros. Ten je známý tím, že financuje nejen maďarský FIDES, ale také krajně pravicovou Francouzku Marine Le Penovou. V dubnu 2022 to byl právě Mészáros a jeho banka, kdo Le Penové půjčil na volební kampaň 10,6 milionu eur.

Kuriózní je, že peníze pro Národní frontu Le Penové pocházely s největší pravděpodobností z ruského zdroje. Ostatně již ve volbách v roce 2014 bylo úspěšně vyzkoušeno schéma, kdy bankovní úvěr pro Le Penovou poskytnutý První česko­‑ruskou bankou nebyl splacen, ale byl převeden na ruskou společnost Aviazapchast, která je napojena na ruské bezpečnostní služby.

Oszkár Világi není jen jedním z četných sponzorů Ficovy politické strany – podnikatel jako důvěrník maďarských politiků působil v této roli díky přímému zapojení zmíněného Mészárosa.

Prostřednictvím ovládané společnosti Dan­‑Slovakia Agrar, a.s. financuje slovenský podnikatel Oszkár Világi stranu Smer­‑SD.

Vzhledem k silným vazbám Roberta Fica a jeho maďarských partnerů na Rusko je dost pravděpodobné, že se opět testuje schéma s ruskými penězi, o které jsou připraveni se štědře podělit v naději na evropské hlasy.

P. S. Nepřímým důkazem těchto schémat financování strany Smer­‑SD ze strany Maďarska může být i fakt, že lhostejní hackeři (poznámka redakce: pravděpodobně ve významu, že jsou vnímaní jako proruští) dali k dispozici část korespondence Smeru­‑SD. V jednom z dopisů byla zmínka o dohodě s Dan­‑Slovakia Agrar po schůzce Fica s Világim.


Dobrý den! V souladu s dohodami dosaženými na pracovním jednání mezi panem Oszkárem Világim a panem Robertem Ficem Vás žádáme o zaslání údajů o společnosti Dan-Slovakia Agrar, a.s. pro přípravu smlouvy s maďarskou stranou.


S pozdravem, Tatiana Novotná, Slovnaft.