Čtvrtek 19. září, 2024
Evropský rozhled

Online: Celostátní pirátské fórum 2017

 
Celostátní pirátské forum 2017, 18. března V pražském Impact Hubu v Drtinově ulici se koná Celostátní fórum České pirátské strany. Program odstartoval Výroční zprávou předsedy Ivana Bartoše. Situaci sledujeme na místě a po celý den zprostředkujeme online zpravodajství.
 

Výroční zpráva předsedy

10:25 Ivan Bartoš v úvodu zmínil nedávné výsledky agentury Stem, podle které Piráti získali 5,5 % podpory ve volbách do Sněmovny. V současné době mají 378 členů, přes 4.000 registrovaných příznivců. Mají 21 obecních zastupitelů, 5 krajských.


Odkazy:

Živé vysílání

Prezentace Ivana Bartoše na zasedání CF 2017

Výroční zpráva předsedy

 



 

10:40 Piráti ustavili volební výbor, který schvaluje záměry pro kampaň. Pod výborem je volební štáb. Výběrové řízení na manažera vyhrál Štěpán Štrébl, stratégem kampaně se stal Jakub Horák. Náklady na kampaň způvodních 4-5 milionů budou navýšeny. Piráti připravují rozsáhlou náběrovou kampaň a fundraising.

 



 

10:50 Piráti mají v Senátu Libora Michálka, Václava Lásku, Ladislava Kose, Renatu Chmelovou. Ladislav Kos je přítomen.

 



 

Piráti v Senátu

11:39 Asistent u senátorů Vítek představuje pirátské senátory. Jde o ústavní činitele zvolené s pirátkou podporou:

Libor Michálek – Výbor pro záležitosti Evropské unie

Renata Chmelová – místopředsedkyně Mandátního a imunitního výboru, členka Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky

Václav Láska – člen Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Ladislav Kos – člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu

 



 

11:50 Všichni senátoři podporují Rekonstrukci státu. Libor Michálek prosadil pozměňovací návrh u trestní odpovědnosti právnických osob. Začal vydávat Senátní listy. Václav Láska má regitr lobbistů.

 



 

11:53 Začal projev Václava Lásky.Senátorse považuje hlavně za člena Strany zelených. Se spolustraníky komunikuje napřímo, u Pirátů požaduje až přímé závěry. Neshodli se s Piráty u návrhů k protiteroristickým zákonům, ale jinak jejich názory korespondují. Lidovci po něm nic nepožadují, Zelení a Piráti mají jinou agendu, ale většinou se shodnou a doufá, že to tak vydrží ke konci mandátu. Spolupráce s Piráty ho baví, jejich požadavky jsou odargumentované. Piráty už začíná vnímat jako dospělou stranu.

Někdy se jeho názory s Piráty rozchází. Nelíbila se mu spolupráce s Vlastimilem Tlustým. Spoluprácí s komunisty je legitimizují. Nelíbí se mu ani aktivity na Facebooku, zejména statusy místopředsedy Iva Vašíčka, které přirovnal ke statusům Okamury.

Naše země čelí nejhoršímu ohrožení demokracie od roku 1989. To nebezpečí se jmenuje Andrej Babiš. Přivlastňuje si státní rozpočet a chce z České republiky udělat servis Agrofertu.

Po projevu došlo k předpokládaným neshodám s Guiseppem Maiellem, který se ohradil proti odsouzení Iva Vašíčka za jeho komentáře na Facebooku. Předseda Ivo Vašíček má podle něj právo na svobodu slova a Václav Láska nemá právo ho kritizovat. Václav Láska oponoval, že také pouze uvedl svůj názor a má na něj též právo. Guiseppe Maiello vstoupil do povědomí jako řečník na protiislámské demonstraci Žarka Raptora Jovanoviče a Martina Konvičky, v České televizi vystupoval proti Centru proti hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra.

 



 

12:13 Po Václavu Láskovi se slova ujal senátor Ladislav Kos. Považuje se za člověka racionálního, technika a chemika. Čtvrt století podnikal, o věci veřejné se zajímal už jako občan. To vyústilo až v členství u lokální strany Hnutí pro Prahu 11.

Je členem hospodářského výboru, dělal zpravodaje ke zprávě CETA, nepodařilo se mu přesvědčit členy o neratifikaci, zákon bude pravděpodobně schválen. V blízké budoucnosti bude projednáván zákon o registru smluv. U stavebního zákona bude omezená účast veřejnosti.

K zákonu o Národních parcích se vyjadřovalo hodně senátorů, kteří byli z jihu Čech a také tam byli senátoři, kteří byli/jsou starostové. Ti zákon brali jako zákon, který jim chce vzít pravomoce. Vnímali to jako zákon o Šumavě. Pár měsíců se před tím projednávala i petice o Národním parku Šumava a stanoviska k ní byly spíše negativní.

 



 

 
Správa o stavu přípravy programu

12:30 Jakub Michálek uvedl, že program píšou pro voliče, vnímá ho jako dohodu, co od nich volič může očekávat. Důležité je si uvědomit, že program nevyřeší všechno. Pokud za ním nestojí lidé a práce, tak je zbytečný. Kritizoval v tomto ohledu hnutí ANO. Piráti chtějí jít jinou cestou, program chtějí mít krátký, stanovili si jednu stránku pro jedno ministerstvo. Body by měly být proveditelné v rozmezí čtyř let. Maximálně budou mít tři témata. Cesta programem nekončí, ale programem začíná.

 



 

12:37 Adam Zábranský provádí jednotlivými body programu. Garanti body napsali a umístili je na fórum. Každý se k nim může vyjadřovat. Body doladí copywriteři, předsednictvo je předloží republikovému výboru. Republikový výbor je podstoupí republikovému předsednictvu, který je projedná a s případnými úpravami schválí (od garanta). Prezentace programu veřejnosti bude v dubnu.

Pro dopravu byl včera jmenován Miloš Zmeškal. Garant pro justici a spravedlnost se stále hledá.

Fáze přípravy programu je dostupná online.

 



 

13:37 Polední přestávka skončila. Slova se ujímá Ivan Bartoš, představuje lídry v jednotlivých krajích. Sám se rozhodl kandidovat za Středočeský kraj.

13:43 Mluví Petr Třešňák, lídr za Karlovarského kraj, druhým rokem starosta v Mariánských lázních. Piráti by podle něj mohli být dobrými zákonodárci. Témata opensourcu nejde tlačit zdola, musí to přijít shora v celé státní správě. V krajských volbách v Mariánských lázních se jejich zisk zvýšl z 22 % na 29 %. Z časových důvodů byl jeho projev přerušen.

13:48 Lukáš Kolařík je lídr v Jihočeském kraji. Podle jeho názoru jsou občané zřizovatelé státu a měli bychom mít přehled o finančních tocích.

13:49 Jan Pošvář, lídr Vysočiny, se na svůj projev nedostavil.

13:50 Mikuláš Peksa, lídr Ústeckého kraje, chtěl původně emigrovat z České republiky, ale rozhodl se, že nebude utíkat bez boje. Je členem také německé Pirátské strany. Chtěl by usnadnit mezinárodní spolupráci.

13:54 Radek Holomčík, lídr Jihomoravského kraje, podporuje ekonomické jevy založené na sdílení jako je Uber, sdílení peněz, hodnot. Jde mu i o privatizaci vodních zdrojů, neměla by to být komodita. U legislativních procesů by veřejnost chtěl zapojit jako testery. Upozornil na špatné chování členů mezi sebou v Pirátské straně, žádal je, aby toto chování během kampaně zklidnili.

13:58 Guiseppe Maiello je lídr za Zlínský kraj. Uvedl, že chtěli jít proti Okamurovi, který ve Zlíně začínal. Ve Zlínském kraji chtějí být lepší, považuje ho za nejslabší kraj.

14:00 Mikuláš Ferjenčík je lídr za Pardubický kraj, přestože je zastupitel Prahy. Žil tam dvacet let, vystudoval tam několik škol. Na Magistrátu řeší věci s celostátním přesahem, zkusili si politiku s velkými penězi. Tím získali jisté knowhow a měli by jít do politiky naplno, zkušenosti uplatnit ve Sněmovně. Nepřeje si, aby Karel Březina seděl v superholdingu, když byl odsouzený.

14:06 Lukáš Černohorský, bývalý předseda Pirátů, je lídrem v Moravskosleszkém kraji. Chce se věnovat životnímu prostředí, zajímá ho nejen na Ostravsku. A nejde jen o ovzduší a odpad, ale i chráněné oblasti.

14:08 Lukáš Bartoň, lídr Plzeňského kraje, pochází z Českých Budějovic, působí na Západočeské univerzitě. Česká pirátská strana se v Plzni zastává malých podnikatelů, kteří jsou díky velkým holdingům s pomocí města likvidováni.

14:10 Ondřej Kolek, Liberecký kraj, se o svém projevu dozvěděl teprve večer před spaním, což ho u Pirátů nepřekvapuje. Z malé vsi se chce dostat do Parlamentu. Je chemik, označuje se za jednovazebný element s kovaletní vazbou na Pirátskou stranu. Prosazuje pirátský program s transparentností, strojově zpracovatelná data účetnictví. Chce zlepšit podmínky pro začínající podnikatele. Budoucnost začíná u vzdělání našich dětí, proto se chce zaměřit na školství. Děti by především měly umět číst a přemýšlet o tom, co čtou.

14:15 Martin Jiránek je lídrem za Karlovehradecký kraj a zároveň trutnovský a královehradecký zastupitel v opozici. Dělá 15 let marketing pro malé firmy, pomohl nejméně pěti stovkám z nich. Začal pracovat na vytvoření podnikatelského centra a po půl roce pobíhání po zastupitelích se mu ho podařilo založit. Podnikatelům je potřeba ukázat, jak přemýšlet podnikatelsky a odlišit se od řetězců.

14:18 Vojtěch Pikal,lídr Olomouckého kraje, vystudoval informatiku a živí se v Praze. O kariéře poslance snil od svých 15-ti let a má vysoké ideály. Svobodná informace musí zůstat svobodná. Zajímá se o privatizaci vodních zdrojů, o zastavování kvalitní půdy. A o korupci.

14:23 Jakub Michálek, zastupitel pražského Magistrátu a lídr za Prahu. Ve Sněmovně chce dělat to, co dělá v Praze. Chce žít v moderním státu, po digitální úrovni stejném jako je Estonsko. Ale cítí se tu jako v pralese, inovace se velmi těžko prosazují v tomto státě. Chtěl by, aby Piráti inovátory zastupovali. Toto bude prosazovat i v Parlamentu.

14:26 Jan Pošvář, lídr Vysočiny, pochází z Kamenice nad Lipou. Jako malíř natěrač vystudoval informatiku, chtěl by zastavit odliv lid z kraje a zavírání malých podniků.

 



 

14:30 Ivo Vlasatý upozornil, že mají lídry pouze mužského pohlaví. Pokud je za to bude někdo kritizovat, nepřál by si, aby ho Piráti za kritiku zesměšňovali.

 



 

14:31 Začalo promítání videa se senátorkou Renatou Chmelovou, která se nemohla fóra zúčastnit, protože děti mají jarní prázdniny a odjela s nimi do hor. Jako senátorka předložila pozměňovací návrh o autorském zákonu.

 



 

14:34 Nyní vystoupí zahraniční hosté.

14:36 Julia Reda, tlumočí Elisabeth. Čeští Piráti v současné době patří mezi nejúspěšnější Pirátské strany na světě. Cestovala různě po Evropě, byla na Islandu a pozoruje, že se události hýbou ku předu. Když byla jako jediná pirátka zvolena do Evropského parlamentu, rozhodla se zaměřit pouze na copyright. V této aktivitě Piráti nesmí ustat, protože momentálně se útočí na právo odkazovat a prosazuje se automatické filtrování obsahu (cenzura).

14:46 Rick Falkvinge, zakladatel Pirátský stran ze Švédska, byl naposledy v České republice v roce 2011. Před jedenácti lety založil Pirátskou stranu, ke které se přidali různí aktivisté s cílem vyhodit vládnoucí establishment.

„Víte, jsou chvíle, na které se nezapomíná. Kdy se čas zpomalí. Jako záblesk, že se děje něco speciálního. Něco takového jsem zažil před 8 lety, na jaře, doma ve Švédsku. Bylo to po odsouzení zakladatelů The Pirate Bay. Můj kolega Engstrom mi řekl, že tohle nikdy nesmí vyjít na světlo. A my najednou měli 5,5 %,“ uvedl. Piráti si mají užít to vyhazování z kanceláří.

„Můžete vykopnout ty staré páprdy a ještě se u toho bavit. Oni to berou jako práci, vy se bavte. Tím je dokonale otrávíte. Máte šanci establishment vyměnit a vykopnout je z úřadu. Jak budete stále úspěšnější, budete růst. Pozor na to, je důležité neztratit cíl z dohledu, i když porosteme a budete úspěšní. Občanské svobody našich dětí staré strany nezajímají, proto při vyjednávání máme dobrou pozici. Na světě je 196 zemí a pouze jedna stačí na to, abychom zajistili občanské svobody. Stačí prolomit tu úvodní bariéru. Vy můžete být ti, co to prolomí,“ uzavřel svůj projev.

 



 

Představení konceptu volební kampaně a zapojení členů (volební štáb)

15:25 Štěpán Štrébl – podílí se na činnosti Pirátský novin. Piráti míří na 10 % podporu ve volbách. Porovnává úspěch s Věci veřejnými, které jim údajně v roce 2010 ukradly volební program. V Mariánských lázních Piráti získali 21 % a nevěří, že v Mariánských lázních žijí jiní lidé než ve zbytku republiky.

Definoval tři pilíře, na kterých zavisí jejich úspěch ve volbách. Je to kvalitní program, špičkový tým a odhodlaní dobrovolníci.

Základním předpokladem je, že každý pirát je vysílač. Piráti by měli veřejnosti ukázat, že jsou kvalitní.

Varoval před krmením trolů na internetu. Nemají se s nimi zapojovat do diskusí v internetu.

Piráti budou odměňováni podle práce symbolickými korunami za hodinovou práci, kterou pro stranu udělají. Hejtování a rady odměňováni nebudou, pouze skutečná práce.

V minulosti známým pomáhal kandidovat na dvacáté pozici za TOP09, která potřebovala v královehradeckém kraji zaplnit kandidátku. Za to je často kritizován a kritice se nevyhnul ani na fóru.

Podal trestní oznámení na Martina Brože, bývalého místopředsedu Pirátů, čímž vyvrátil spekulace, jestli to je či není pravda. Trolingu si dle svých slov nebude všímat, ale pokud někdo o něm lže před osmi tisíci lidmi, bude se naplno bránit. A Martin Brož, přezdívaný Brooch, to udělal.

Jeho kritici z řad Pirátů ale tvrdí, že jako politik, i z rozhodnutí soudu, musí strpět, že o něm jiní lžou a pomlouvají ho, proto nechápou smysl v podávání trestního oznámení.

Štrébl ale dělá pouze exekutivu kampaně a záleží mu na jeho pověsti a v jeho branži je pověst důležitá. Pokud jde ale o prokazatenou lež, tak se bránit může.

Diskutovalo se o tom, jak získat deset procent v polarizované společnosti. To by museli oslovit konvičky i sluníčka. Štrébl a ostatní ale konvičky oslovovat nechtějí. Zazněl i názor, že radši budou mít jen 6 % než aby svůj úspěch zakládali na konvičkách.

 



 

15:56 Dorazila překvapivě Česká televize s jinými novináři, kterým slíbili tiskovou konferenci.

 



 

16:18 Mikuláš Ferjenčík uvedl, že do výběrového řízení na volebního manažera se jim přihlásilo sedm uchazečů, komise se shodla na dvou, o půlnoci před druhým kolem se jedna zájemkyně z rodiných důvodů omluvila, proto v druhém kole vybírali jen z jednoho uchazeče.

16:20 Jakub Horák uvedl, že pokud se o něm chcete cokoliv dozvědět, máte se podívat na poslední rozhovor pro neovlivni.cz. Má hnutí Nevím a ví, že je rozdíl mezi tím, co lidé lajkují a tím, jak jdou volit. Pro mnoho lidí jsou Piráti stále vnímáni jen jako „stahovači filmů“ a musí ukázat lidem, že jsou schopni zorganizovat government.

Pro celostátní zásah plánují vybrat jen tři osobnosti, protože lidé by jinak byli zmatení a nikoho by si nepamatovali.

Například by mohli vybrat někoho z Magistrátu, kdo odmítl vstoupit do koalice s pravomocně odsouzeným podvodníkem. Mohl by tam být někdo z Mariánských lázní, a Ivan Bartoš. Lidé chtějí slyšet příběhy.

Dále by měli představit pět bodů programu. Vyberou ale 20 bodů a otestujou je na cílových skupinách. Teprve pak zúží výběr na pět bodů.

Programatická online komunikace bude jedna ze strategií, kterou využíjí. Když budou mluvit s horníky, budou jim pouze ukazovat těch pět bodů, které se jich týkají. Vytvoří si marketingovou databázi zájemců o program. A budou s nimi komunikovat prostřednictvím newsletterů a remarkentingové komunikace. A ukazovat jim jen to, co je zajímá.

Další strategií bude outdoor. Žijeme ve společnosti, kdy lidem musíme ukázat sílu, proto musí mít Piráti silná hesla. Outdoor se používá na ukázání, že značka je silná.

Dobrovolnická kampaň s hojným množstvím materiálu je poslední nedílnou součástí úspěšné politické kampaně.

16:52 Martina Švadlenku zarazilo ho, že Jakub Horák zakončil svou prezentaci obrázkem Churchilla vedle Pirate Bay, když Churchill byl rasista.

 



 

17:01 Senátora Libora Michálka mile překvapil průzkum agentury STEM, podle kterého by se Piráti do Sněmovny dostali, ale Okamurovci ne. Měli by si vzít zpátky svoje voliče, které jim SPD převzetím programu vzala. Téma referenda považuje za nebezpečné, ale neměli by se ho vzdát. U Zelených mu chybí participativní rozpočtování a boj proti trafikám.

Byl vyhodnocen jako nejlepší senátor, který na 100 % procent plnil volební sliby. Někteří lidovci ale své volební sliby nesplnili. A na konci roku se bohužel ukázalo, že i někteří Zelení mají hodnotu více politickou a politické zájmy předhodili před transparentnost.

Libí se mu pirátské desatero na prezidentské kandidáty. Taková klasifikační kritéria by se měla více zviditelňovat.

Pokud chcete dát někomu negativní hlas, musíte si zvolit dva lidi, kterým dáte pozitivní vizi. Nesmíte být proti něčemu, ale i pro něco pozitivního. Lidem se musí ukázat, že politika se dá dělat jako služba, že jim nasloucháte.

 



 

17:20 Konec online přenosu.