Pátek 12. července, 2024
Evropský rozhled

Omas Otas (Mário Reitman) – slovenský skinhead, který odjel bojovat na Donbas

 

Omas Otas, vlastním jménem Mário Reitman, v reportáži o interbrigádě Platon
Omas Otas, vlastním jménem Mário Reitman, v reportáži o interbrigádě Platon

 

Omas Otas, vlastním jménem Mário Reitman, je sedmkrát soudně trestaný skinhead z Bánské Bystrice, který odešel bojovat za separatisty na Ukrajinu. Na scéně je velmi známý, podrobně se mu věnuje například slovenský „lovec extrémistů“ Ján Benčík. Několikrát se jeho jméno objevilo i v českém mainstreamovém tisku v souvislosti s reportáží novináře Tomáše Forróva. Ján Benčík podal na Reitmana za vyhrožování trestní oznámení a díky tomu byl na Reitmana vydaný zatykač.

Pro nás se stal zajímavý až okamžikem, kdy uvízl v síti projektu Target jakožto falešný profil, který se přátelí s Jakubem Srandou, jiným falešným profilem, který se snaží dehonestovat Jakuba Jandu z Evropských hodnot.

Omas Otas podle všeho není první facebookový profil Mária Reitmana a pravděpodobně byl mnohokrát promazán. První veřejný příspěvek pochází z 20. srpna 2015 ve skupině Milujeme Rusko, ve kterém sdílí reportáž z interbrigády Platon. Zde vystupuje jako Slovák Gabčík spolu s Čechy Begemotem (vlastním jménem Jiří Urbánek, na Facebooku jako Robin Urvaný) a Kavkazem (Pavel Botka, též na Facebooku známý jako Jan Topol) a dalšími separatisty ze Španělska a Francie.

 
OmasOtas2

Pavel Botka v reportáži o interbrigádě Platon.
Pavel Botka v reportáži o interbrigádě Platon. Na fotografii výše je Mário Reitman s francouzkým velitem interbrigády, který pracoval 15 let pro francouzskou rozvědku.

 

O rok později, 29. prosince 2016, se ale už k Begemotovi a Kavkazovi nezná. Na sociální síti ve skupině Deník mladého vojáka odkrývá jejich pravou identitu a obviňuje Pavla Botku, že si svoje příjmy kompenzuje vykrádáním humanitární pomoci pro Donbas. Jiří Urbánek zase údajné klame budoucí investory. S nimi zatracuje i slovenského novináře Tomáše Forróva, jehož reportáže z ukrajinského Donbasu, ve kterých se věnoval Čechům a Slovákům bojujícím v řadách separatistů, otiskla pár dní před tím téměř všechna mainstreamová média.

 

Mário Reitman obviňuje české separatisty z obohacování se na úkor obětí konfliktu po reportáži Tomáše Forróva
Mário Reitman obviňuje české separatisty z obohacování se na úkor obětí konfliktu po reportáži Tomáše Forróva

 

O rok později Pavla Botku opět kritizuje za příspěvek, který Botka napsal pod falešnou identitou Jan Topol. V něm Botka kritizuje činnost Národní domobrany. Nelíbí se mu, že Nela Lisková není schopná doložit aktivity zastupitelského centra Doněcké lidové republiky a že navazuje spolupráci s DSSS. Botka připomíná podobný scénář z Ukrajiny, z kterého se měla Lisková poučit. Registrace k Národní domobraně tak může podle Botky znamenat problém do budoucna, bude-li spolek ve spojení s fašisty.

 
OmasOtas_Botka_01

OmasOtas_Botka_02
 

Reitman Botku vzápětí označuje za nezaměstnaného idiota na Donbase, který se přiživuje na vojnou zbídačeném lidu. Také kritizuje Botku za to, že neodpovídá lidem na otázky a blokuje je.

Kromě osobních sporů je na jeho sociální síti patrná ještě propojenost s osobami jako je Iveta Sebescakova (bez diakritiky), která spolu s profilem Jiřího Nováka aktivně sdílí zpravodajství ze Sputniku a RT. Dalším profilem, pravděpodobně falešným, který se kolem něho často objevuje, je Maxim Ivanov. Jméno invokuje spojení s ruským dělníkem Maximem Ivanovem z norského seriálu Okupace.

 
>>Přečtete si: Vojenské rozhledy:
Čeští zahraniční bojovníci v ukrajinském konfliktu: právní aspekty a využití v propagandě (Miroslav Mareš)

 

Pravidelně likuje a komentuje příspěvky Slovenských branců a morálně podporuje jejich aktivity, jak lze zjistit pomocí Facebookového detektiva.

 

Mário Reitman podporuje činnost Slovenských branců
Mário Reitman podporuje činnost Slovenských branců – kliknutím na obrázek jej zvětšíte

 

V diskusi na mém profilu sdílí fotografii medaile a knížky za zásluhy v boji proti neofašismu vydanou separatisty v Donbase. Pravost vyznamenání v tuto chvíli nedokážeme potvrdit.

 

Fotografie medaile a knížky za ocenění v boji proti neofašismu, kterou Mário Reitman sdílí těm, kteří ho označují za neofašistu.
Fotografie medaile a knížky za ocenění v boji proti neofašismu, kterou Mário Reitman sdílí těm, kteří ho označují za neofašistu – kliknutím na fotografii ji zvětšíte.

 

Nezapomíná být v komentářích abnormálně vulgární a vzpomene si i na oceněného občanského aktivistu Jana Benčíka, kterému dlouhodobě vyhrožuje a kterého chtěla kvůli výhrůžkám hlídat slovenská policie.

 

Mário Reitman komunikuje na sociálních sítích velmi vulgárně.
Mário Reitman komunikuje na sociálních sítích velmi vulgárně.