Středa 28. února, 2024
Evropský rozhled

Omar Ahmed Khadr – kanadské dítě z Guantanáma

HAND GRENADE © Jesse-lee LangServer Wikileaks odtajnil prvních 105 dokumentů o zadržovaných osobách na Guantanámu. Celkem se chystá zveřejnit 779 dokumentů. Jedním ze zadržovaných osob je i šestnáctiletý Kanaďan Omar Ahmed Khadr, který své dětství strávil v různých výcvikových táborech v Afghánistánu. V červnu 2002 zabil ručním granátem amerického vojáka. Co následovalo pak se můžete dočíst v následujícím překladu:

1. Osobní informace: Omar Ahmed Khader se narodil 19. září 1986 v kanadském Torontu. Je v dobré zdravotní kondici.

2. Informace o zadržení: Zadržený tvrdí, že od roku 1996 žil v oblasti na pákistánsko-afghánských hranicích. V červnu 2002 získal podporu od svého otce, známého vysoké představitele Al-Kájdy v Kanadě a blízkého spolupracovníka Usámy bin Ládina, aby odjel do oblasti Khowst. Tam dělal tlumočníka Al-Kájdě a účastnil se džihádu proti Spojeným státům. Zadržený absolvoval výcvik a dokáže sestrojit a rozmístit improvizovaná výbušná zařízení, stejně tak dokáže rozmístit pozemní miny (není známo kde a jak se zadržený dovednostem naučil). Zadržený se doznal, že se zúčastnil několika bojových operací. V červnu 2002 se zadržený nacházel v podezřelém objektu Al-Kájdy, na který zaútočily americké speciální síly. Během nájezdu došlo k přestřelce, při níž zadržený hodil ruční granát na vojáka amerických speciálních sil a zabil ho. Zadržený se zranil a byl zadržen. Následně byl 27. října 2002 převezen na Guantanámo kvůli svým vazbám na Al-Kájdu.

3. Důvody pro zadržování na Guantanámu: Otec zadrženého financuje Al-Kájdu a zastává v organizaci vysokou pozici. Zadržený a jeho bratr byli svým otcem podporováni v boji proti USA. Zadržený, ačkoliv mu v době útoku bylo 15 let, je inteligentní, vzdělaný a uvědomuje si závažnost svých činů a konexí. Zadržený vynikal ve výcviku v Afghánistánu, kde se naučil používat ruční zbraně, různé výbušniny, improvizovaná výbušná zařízení, miny, konfigurovat improvizovaná výbušná zařízení pro dálkové odpálení. Zadržený připouští, že se zúčastnil několika minových operací a rušivých útoků proti americkým silám, navíc se doznal k zabití amerického vojáka. Zadržený nikdy nevyjádřil skutečnou lítost nad svým činem. Má přímé rodinné vazby na významné členy Al-Kájdy, absolvoval pokročily výcvik se zaměřením na výbušniny a přímo se účastnil útoků proti americkým silám. Zadržený tvrdí, že celá jeho rodina žije v jednom objektu Usámy bin Ládina v afghánském Jalabádu. Zadržený nadále poskytuje cenné informace o otcových konexích a o nevládních organizacích, které podporuje Al-Kájda. Zadržený také poskytl cenné informace o výcvikových táborech v Derunta, Al-Farouq a Khalden, což naznačuje, že zadržený byl pravděpodobně cvičen v těchto oblastech. Dále disponuje cennými informacemi o klíčových osobách Al-Kájdy a Talibánu. Zadržený obecně spolupracuje, ale roste jeho nepřátelství vůči vyšetřovatelům a zůstává oddaný extrémistickým hodnotám islámu.

4. Hodnocení: Zadržený je člen Al-Kájdy a disponuje cennými informacemi.

youtube03

Odkazy:

WikiLeaks: Omar Ahmed Khadr

Wikipedia: Omar Khadr

YouTube: Stručné vysvětlení, kdo je Omar Khadr

YouTube: Výslech Omara Khadra