Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Oleg Gazmanov: Opěvuje okupaci Krymu, vystoupil v pražském Karlíně

 

Fórum Karlín se nachází ve stejném komplexu budov jako sídlí redakce Aktuálně a Respektu
Fórum Karlín se nachází ve stejném komplexu budov jako sídlí redakce Aktuálně a Respektu

 

V pátek 2. listopadu 2018 od 20:00 hodin koncertoval ruský národní umělec Oleg Gazmanov ve Fóru Karlín. Gazmanov je od propuknutí rusko-ukrajinského konfliktu považován za popového zpěváka, který se aktivně podílí na anti-ukrajinské propagandistické činnosti. V minulosti vědomě nelegálně překročil státní hranice Ukrajiny za účelem proniknutí na území Ruskem okupovaného Krymu. Svými uměleckými aktivitami se snaží legalizovat připojení Krymu k Ruské federaci.

Dne 21. července 2014 mu byl rozhodnutím lotyšského ministra zahraničních věcí Edgarse Rinkēvičse zakázán vstup do země na dobu neurčitou. V očích Rigy se provinil „agresivní podporou“ politiky Kremlu vůči Ukrajině.

Jak dále upozorňuje centrum Mírotvůrce, Oleg Gazmanov v propagandistické činnosti proti Ukrajině nadále pokračuje. Například v březnu 2018 doprovázel ruského prezidenta Vladimíra Putina na cestě do Sevastopolu, kde probíhala akce k výročí Ruského jara pod názvem „Rusko. Sevastopol. Krym“. Na konci kulturně-historické akce Vladimír Putin pronesl: „Děkuji Sevastopolu a Krymu, že se svým vlastním rozhodnutím vrátili domů do naší společné vlasti, domů k naší matce Ruska.“

Propagace koncertu „Žít, jak žít!“ Olega Gazmanova k jeho padesátému výročí tvůrčí činnosti byla minimální. Několik měsíců předem na ni poutal žlutočerný leták na nástěnce Ruského střediska vědy a kultury, dále se objevila pozvánka na webových stránkách Komory pro hospodářské styky se SNS, s.o.k. sepsaná Ing. Františkem Masopustem (záloha). Na YouTube ho video pozvánkami propagoval účet Facilité Media.

 

Plakát na nástěnce Ruského střediska vědy a kultury za dne 20. 9. 2018.
Plakát na nástěnce Ruského střediska vědy a kultury za dne 20. 9. 2018.

 

Situace přímo před Fórem Karlín byla v pátek večer klidná. Před koncertní síní zněla hojně ruština, mezi sedmou a osmou hodinou večerní do komplexu vstoupilo jen několik desítek diváků. Ostatně není se co divit, vstupenky stály zhruba od osmi sto po tři tisíce korun. Na situaci dohlížela jedna policejní hlídka v o sto metrů dál schovaná v zaparkovaném služebním vozidle.

Ani po koncertu se neobjevily žádné výrazné ohlasy v médiích a na sociálních sítích. Návštěvou Olega Gazmanova se na sociální síti Facebook pochlubila restaurace U Zajíce – Pivovar Kynšperk 1595, který jej označil za vzácného hosta hned ve třech jazycích.

 
Restaurace se na sociální síti Facebook pochlubila návštěvou Olega Gazmanova.
Restaurace se na sociální síti Facebook pochlubila návštěvou Olega Gazmanova.
 

Zprávu o pražském koncertu mohla zastínit důležitější událost, a to že Rodion Gazmanov mladší, syn Olega Gazmanova, dostal od Ministerstva obrany Ruské federace medaili za účast v bojích v Sýrii, kde 23. února koncertoval.

 
Syn Olega Gazmanova dostal medaili Ministerstva obrany Ruské federace za účast v bojích v Sýrii. Zdroj: Instagram Rodiona Gazmanova.