Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Okupanti se připravují na další porušování příměří

 
Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny
 

Velení Ozbrojených sil Ruské federace udržuje síly na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti v bojové pohotovosti. Podle Hlavní správy rozvědky ministerstva obrany Ukrajiny má stav neustále akceschopnosti za následek zhoršení morálního a psychického stavu okupačních vojsk a také celkový pokles kázně. Podle rozvědky se plánují provokace proti ukrajinským jednotkám.

Ozbrojené síly Ruské federace uskutečnily plánovanou rotaci frontových jednotek armádního sboru 1 (Doněck) a 2 (Luhansk). Byly posíleny o dvojice odstřelovačů a operátory protitankových řízených střel, aby prováděly provokace proti ukrajinským jednotkám.

Podle Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny je počet ruských vojáků u ukrajinských hranic nedostatečný pro rozsáhlou invazi (asi 120 000 vojáků), ale různé provokace směřující k další eskalaci jsou velmi pravděpodobné. Uvedl to v pořadu Svoboda slova na ukrajinském kanále ICTV tajemník Rady Oleksij Danilov.

Znovu varoval před panikou ve společnosti a poznamenal, že v případě eskalace má vláda jasně stanoveno, jak budou postupovat.

Ukrajinská strana je připravena na možnou eskalaci.

V loňském roce byl schválen plán obrany země, letos 1. ledna vstoupil v platnost zákon o základech národního odporu, který je jednou z hlavních záruk v souvislosti s eskalací ruské hybridní agrese.

V současné době dochází k posilování pozemních sil.

Od začátku roku 2022 Ozbrojené síly Ukrajiny posílily o 11 tisíc vojáků. Tisíc vojáků vstoupilo do jednotek speciálních operací a zbytek k pozemním silám.

 
Odkazy:

Головне управління розвідки Міністерства оборони України 

Данілов про можливу агресію РФ: Можуть бути провокації, але Україна до цього готова

Oleksiy Danilov: The law on the fundamentals of national resistance is one of the major safeguards in the context of escalating Russian hybrid aggression