Zatímco v Polsku eskaluje aféra kolem zmizelé sochy sovětského maršála Konstantina Rokossovského, která byla následně nalezena v poli s useknutou hlavou, česká socha maršála Koněva byla po několika sprejerských útocích uschována do bezpečného depozitáře a stane se součástí Muzea paměti XX. století. Dění v okolí piedestalu na pražském náměstí Interbribády, kde socha kdysi stávala, však dodnes neutichlo, byť přeneslo se do zcela nové roviny.
Koncem letošního dubna a začátkem května okolí piedestalu stále ještě připomínalo, že zde stávala socha sovětského maršála. Lidé sem nosili především červené růže či karafiáty. Podstavec byl také zakapaný od vosku hořících svíček.
A zatímco s postupujícím květnem kytice usychaly, na dřevotřískových deskách, které dodnes zakrývají podstavec, začala probíhat ideologická válka sprejerů. Anarchistické áčko v kruhu s nápisem: „Koněv byl politik, ne humanista“ na jedné desce, „Koněv je vrah a okupant“ na desce druhé. Zbylé dvě desky byly popsány v podobném duchu: „Koněv = vrah, útoky na ČSR po konci války“, či „Vrah, oběti 300 000+“. Takové nápisy se samozřejmě nelíbili zastáncům maršála Koněva, a tak se v druhé polovině května na deskách objevily doplňující texty: „Koněv je osvoboditel“, „Vandalové, zapomněli jste napsat, kolik milionů lidí zachránil“, „Koněv = osvoboditel“. V další reakci přibyl nápis „A kolik lidí zabil, zahradníci, že ničíte kytky?“ Zajímavosti je, že pro i proti bylo psáno stejnou barvou a skoro i stejným písmem.
V červnu na kamenné desky přibyly „doplňující papírové cedulky“ vysvětlující zásluhy maršála Koněva, do druhého dne však nevydržely a byly strženy.
Koncem června se po kamenných deskách začínají prohánět mladí lidé na skateboardech a předvádět na nich kaskadérské kousky, kdy nejednou přitom upadli na dlažbu. V souvislosti s tím jsou na místě bývalého památníku vylepeny samolepky na SkateWorldBetter, neziskovky, která chce v Mozambiku vybudovat skatepark.
Neměla by proto překvapit ani pozvánka na instagramový účet @_.fandaarmy._ mladého skateboardisty.
Mladí umělci kamenné desky pojali jako vhodnou kreslící plochu a vznikají zde tajemné malby lodí v kruhu, či kytiček.
V červenci přibylo několik dalších samolepek a sprejerských nápisů. Koncem měsíce pak plochu pokryly rozbité kamenné desky původního pomníku.
Vývoj v čase jsme zachytili na fotografie.