Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Okamura vytáhl proti Saracénům s neplatným zákoníkem Karla IV.

Zdravotní taxi s reklamou na SPD

Na Václavském náměstí začalo sobotní odpoledne 14. května 2016 melou. Známý narušitel demonstrací Zdeněk Ponert zaparkoval se svým autem v místech, která měla rezervována Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury pro své shromáždění k 700. výročí narození Karla IV. Ponert auto prohlásil za petiční stánek, což ho prý opravňuje být s ním kdykoliv a kdekoliv bez jakéhokoliv svolení. Mýlil se. Auto i s reklamou na Svobodný vysílač mu naložili za asistence policistů na odtahový vůz a Ponertovi zbyl jen malý žlutý trabant zaparkovaný opodál.

Zdeněk Ponert V jedné ze svých horlivých diskusí s občany

Ponertovo auto jako petiční stánek

Ponertovo auto s reklamou na Svobodný vysílač

Transparent u Ponertova vozu

Odtahovka

Odtahovka

Další vůz Zdeňka Ponerta

Tomio Okamura se odvolává na nikdy neschválený zákoník Karla IV.

Okamurovo shromáždění bylo zaměřené především proti uprchlíkům a za vystoupení z EU. Opíralo o údajný výrok Karla IV. proti Saracénům, citovaného prvotně na stránkách pravyprostor.cz a jehož citaci se nám v tomto znění jinde nepodařilo dohledat (viz též diskuse).

>>Ve svém zákoníku Codex Carolinus přikazuje, cituji: „Pohanům či Saracénům, tedy muslimům, naprosto zapovídáme a zakazujeme zřizovat si v našem nejkřesťanštějším Českém království obydlí nebo zakládat si dům; a přikazujeme, že nikdo z našich věrných poddaných nesmí ve svém domě na svých polích přijímat pohany či Saracény, tedy muslimy“<<

V dobách Karla IV. byli za Saracény považováni Turci a Arabové, pojmenování je ale možné považovat i za synonymum k muslimům, ale také k muslimským vojákům.

To nejdůležitější ovšem na demonstraci nezaznělo. Karlův zákoník byl totiž natolik kontroverzní, že ho sněm nikdy neschválil. Podle Palackého by zákoník způsobil převrat v dosavadním českém právu a právnictví. Například panovníkovi by dle něho měla být dána neomezená moc a jeho samotného by neměl kdo soudit, zatímco on by byl oprávněn soudit všechen lid mu poddaný. Zákoník si také kladl za cíl oslabit šlechtu a byl sepsán tak, aby postupně přicházela o majetek, půdu a vliv. Byla v něm i řada naprostých absurdit. Například pokud by zemřelo dítě, jeho majetek by připadl Království bez ohledu na žijící příbuzné.

Lze se tak domnívat, že Tomio Okamura se ve svém projevu opřel o zákony, které na našem území nikdy neplatily.

VIP zóna s pořadately

Návštěvní řád

Na shromáždění přišli stejní lidé, kteří chodí na jakékoliv jiné demonstrace, ať už jde o shromáždění Adama B. Bartoše nebo Martina Konvičky. Ne vždy šlo z jejich strany o podporu, část z nich patřila k narušiteli Ponertovi. Přišla Národní domobrana v zastoupení Josefa Hörla. Na místě byli pohrobci Holešovské výzvy, tentokrát bez svatojiřských stuh. K vidění byla Československá vlastenecká garda, nyní v civilu, a dostavili se i zástupci Národní demokracie, jmenujme Jana Skácela.

Josef Hörl s nášivkou Národní domobrany

Německá vlajka

Zajimavá je nášivka

Muž s "čertem vytetovaným na hlavě", naposledy spatřen na demonstraci Martina Konvičky

Podpora byla i nejen od motocyklových klubů – přišel zástupce Transpublik.cz, jeden z řečníků na demonstracích Adama B. Bartoše. Na místě byla krátce k vidění i skupina na motocyklech Jawa v tričkách s nápisem Škrpál Tour Prčice. Jeden z demonstrantů byl oblečen v mikině Harley-Davidson – Praha a další v tričku Riwald Dakar Team.

Motocyklisté

Motocykly Jawa

Motocykly Jawa

Riwald Dakar Team

Harley-Davidson Praha

Z alternativních médií byl na místě nevidomý Vítek ze Svobodného rádia, který s doprovodem stál ve V.I.P. prostoru pořadatelů. Na místě se objevila celá řada fotografů, u kterých je nesnadné rozpoznat, ke komu vlastně patří. Jeden z nich byl oblečen ve Slámově tričku Já jsem tady doma, druhý přišel v ruském tričku s vyobrazením Vladimíra Putina a s přepisem jeho jména v azbuce.

Svobodné rádio

Alternativa?

Alternativa?

Na Okamurově demonstraci se nevyskytovaly vlajky Novoruska ani Doněcké lidové republiky, jak bývá zvykem na jiných „vlasteneckých“ shromážděních. Naopak, příznivci přišli s českými státními vlajkami, a to jak v oficiální verzi, tak ve verzi, která je přijatelná pro české monarchisty bez modrého klínu (klín přibyl na vlajce až v roce 1920 a původně měl symbolizovat Slovensko – tradiční česká vlajka je proto monarchisty vnímána příliš republikánsky). Aby se červenobílá vlajka odlišila od Polské, monarchisté na ní přidali symbol Království českého (bílý lev na červeném pozadí, nad hlavou má českou korunu, kolem lipové listí). Vlály zde ale i vlajky moravské a nechyběla Templářská korouhev. Jeden z demonstrantů byl oblečen v tričku Made in Silesia (Slezsko). Nechyběly ale ani slovenské vlajky.

Moravská vlajka

Alternativní česká vlajka vhodná pro monarchisty

Templářská korouhev

Slovenská vlajka

Made in Silesia

Prvky cizích národů na demonstraci vnesli paradoxně sami pořadatelé, když na pódium přizvali britskou europoslankyni Janice Atkinson a Ludovice De Danneho z Národní fronty Marine Le Pen. Při jejich projevech se ozývaly hlasy, že by cizinci na českých demonstracích slovo dostávat neměli.

Transparenty byly cíleny hlavně na podporu SPD, proti EU, Angele Merkelové, či premiéru Sobotkovi. Nápaditý byl především maňášek zahalený v palestině, který držel transparent proti zahalování žen.

Maňásek

Proti Sobotkovi a Angele

Zakážeme islám

Sparta

Vzbuď se národe

Proti Angele

Vlajka Akce D.O.S.T.