Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Okamura pozval na Václavské náměstí nacionalisty z celé Evropy

 

 

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se na Václavském náměstí v Praze konala předvolební demonstrace SPD Tomia Okamury proti imigraci a islamizaci Evropy, na které vystoupili přední evropští nacionalisté. Vystoupil například lídr kandidátky do Evropského parlamentu Ivan David, belgický europoslanec Gerolf Annemans, předseda Strany pro Svobodu Geert Wilders, poslankyně britské strany UKIP Janice Atkinson či francouzská nacionalistka Marin Le Pen. Proti nim se postavila celá řada lidskoprávních aktivistů i zastánců Evropské unie, nevyjímaje ani českou anarchistickou scénu. Na bezpečnost demonstrací dohlížely desítky policistů, kteří museli řešit někdy až kuriózní konflikty.

 
Tisková konference ne pro každého a smyšlená výbušnina v tašce

O několik hodin dříve se konala tisková konference s Gerolfem Annemansem, Geertem Wildersem, Marin Le Penovou a Tomiem Okamurou. Začala ve 14:15 hodin v hotelu Grandium v ulici Politických vězňů a měla přísné požadavky na výběr novinářů. Na tiskovou konferenci měli přístup výhradně jen předem akreditovaní novináři po předložení novinářského průkazu, přičemž akreditace udělovala sama strana. U vstupu pak stála ochranka, která každého příchozího novináře kontrolovala.

Někteří novináři či dokumentaristé během demonstrace zjistili, že jsou nežádoucí.

K vidění tak byla například scénka, kdy několik účastníků demonstrace oznamuje uniformovaným policistům, že jeden z mužů dokumentující projevy má v tašce výbušninu, načež ho policisté z bezpečnostních důvodů odvedli stranou na kontrolu tašky, v které domnělá výbušnina měla být umístěna, avšak ta nalezena nebyla.

V jiném případě jeden z demonstrantů odvedl novinářku k policistům se slovy, že jde o aktivistku, která byla před chvílí z místa demonstrace vykázána, a požadoval její „opětovně“ vykázání.

Ani v jednom případě policisté proti dokumentaristům nezasáhli, naopak jim byla nabídnuta větší ochrana.

 

 
Hluková olympiáda

Kolektiv 115, Socialistická solidarita a Radio Tuleň zvali na Hlukovou olympiádu, jejíž cílem bylo přehlušit zpěv Ortelu i projevy evropských nacionalistů. Olympiádou chtěli dát najevo, že nepotřebují chránit své děti a domovy před imigranty ani menšinami a rádi se s nimi o kousek chodníku či náměstí podělí. S kým se však rozhodně dělit nechtějí jsou neonacisté, nacionalisté a veřejné figury a politici šířící politiku strachu.

Hluková olympiáda se dostala až do horní části Václavského náměstí k blízkosti akce SPD a způsobila, že projevy evropských nacionalistů v jedné polovině náměstí nebyly slyšet. Na žádost policie tak byla demonstrace SPD přerušena, odpůrce obklíčili těžkooděnci a náměstím se rozlehly policejní výzvy, aby se demonstranti rozešli, jinak proti nim bude použito donucovacích prostředků. Policie následně zadržela několik osob.

 

 
Za Evropu bez strachu a nenávisti

Iniciativa Proti projevům nenávisti spolu s Manipulátory.cz, Pulse of Europe, Společně to dáme, Kaputinem, Rebely a dalšími pořádala protestní shromáždění Za Evropu bez strachu a nenávisti, které se konalo na náměstí Míru. Po projevech prošel průvod kolem Václavského náměstí s vlajkami Evropské unie.

Nenásilnou demonstrací vyjádřili touhu žít v Evropě tolerantní, v Evropě, která se umí postavit lžím a nenávisti, která umí řešit skutečné problémy a není dějištěm populistického tlachání.

Pochodu se zúčastnil Hayato Okamura, starší bratr Tomia Okamury.

 

 
Další odpůrci

V dolní části Václavského náměstí náměstí postávali aktivisté s transparenty Socialistické solidarity či se do davu příznivců SPD rozeběhla komunistická a anarchistická mládež v rudých tričkách, s rudými prapory a s transparenty jako „Společně proti rasismu“, „Red & Anarchist Skinheads Eastern Europe“, „Fuck Nazis“, „Komunisté proti xenofobní nenávisti“, „My si Conflict 88 pamatujeme, Tomáši“, „Nenávist a xenofobii tady nechceme“ či „Společně proti nacionalismu“.

 

 
Po skončení shromáždění shromáždění

Po skončení shromáždění byli řečníci odváděni po malých skupinkách ven v obklopení desítek bodyguardů. Jako poslední odcházel Ivan David, který zamířil do hotelu Grandium.