Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Odstartoval nábor českých žoldnéřů na pomoc ruským povstalcům, hlásí počítačoví hackeři

Přes sociální síť Facebook se začali svolávat ti, kteří by byli ochotni jít pomoc se zbraní v ruce ruským vlastencům z Donbasu v boji proti Ukrajincům. Vítáni jsou především muži v záloze s vojenským výcvikem. Alespoň tak to ohlásil svolavatel Petr Králíček, který se podepsal jako četař v záloze. Skupinu ve večerních hodinách napadli počítačoví hackeří, kteří si nepřejí být nijak blíže veřejnosti představeni.

 
hvhdq_h
 

Přes kontakty v Lugansku a Doněcku bude zorganizována cesta přes Rusko a Rovstovskou oblast na Ukrajinu, kde budou žoldnéři bojovat po boku povstalců „za svobodu a nezávislost Nového Ruska“. Hranice plánují přejít společně s Rusy, půjde doslova o precizně naplánovaný přesun Praha-Doněck. Zbraně jim dodají Rusové na území Ruska nebo v okupovaných částech Ukrajiny, z České republiky je nepovezou.

Skupina nabírá především vojáky ze zálohy, tedy osoby s vojenskými zkušenostmi. Mladí muži do třiceti let, kteří neměli ani základní vojenskou službu, mohou na nábor zapomenout, skupina je nepřijme.

Na otázku, zda sloužit v cizí armádě bez povolení prezidenta je legální, Petr Králíček odpovídá: „To právě dá vědět Vyvadil, zítra má schůzku s nějakými vojáky. Sloužit v cizí armádě je trestný čin, ale to v Novém Rusku snad ani není regulérní armáda. Jsou to povstalci.“

Jiří Vyvadil ale jinak s náborem žoldnéřů nemá nic společného. Jeho úkolem je pouze zjistit informace, jak je po právní stránce ošetřeno zapojení českých občanů do povstaleckých armád.

Žoldnéři plánují jít do boje sami za sebe a roztrousit se po celé oblasti. Až na jednoho ochotného sponzora si na cestu zatím musejí vydělat sami.