Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Odjišťovací kroužek od granátu vzbudil v Praze dojemné emoce

 

 

V předvečer 20. výročí vstupu České republiky a Polska do Severoatlantické aliance se v Domě armády v Praze uskutečnil diskusní večer věnovaný veteránům z misí v Afghánistánu. Za přítomnosti českého a polského ministra obrany Lubomíra Metnara a Mariusze Błaszczaka se promítal jeden z dílů polského dokumentárního seriálu „Veteráni, kteří unikli smrti“. Hlavní protagonisté televizního seriálu byli v sále osobně přítomni a zúčastnili se následné diskuse moderované plukovníkem Eduardem Stehlíkem, ředitele odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany.

Jako první k publiku v sále promluvili oba ministři. Lubomír Metnar připomenul nadcházející 20. výročí stupu České republiky a Polska do NATO. Poté se zmínil o polském dokumentárním seriálu „Veteráni, kteří unikli smrti“. Seriál připomíná osudy těžce zraněných vojáků v Afghánistánu. Mariusz Błaszczak mluvil o důležitosti spolupráce mezi jednotlivými státy, jako příklad uvedl spolupráci Čechů, Poláků a Američanů v Afghánistánu.

Po nich se ujal slova producent seriálu Grzegorz Zasępa, který jej krátce před promítáním uvedl.

V provincii Ghazní v Afghánistánu došlo před deseti lety k přestřelce s Talibánci, při které byl vážně zraněn polský voják Marcin Kulas. Byl zasažen do hrudi a aniž by to jakkoliv cítil, měl střelné zranění i na ruce. Sám si pamatuje jen záblesk a pád. Americký voják Corey Speck odjistil granát a hodil ho mezi Talibánce. Tím zachránil polskému vojákovi život, neboť mu mohli poskytnout první pomoc, přepravit jej do bezpečí a transportovat ho vrtulníkem do nemocnice. Po celou tu dobu měl Corey Speck kolem palce zavěšený odjišťovací kroužek granátu a od té doby jej neustále nosil na krku.

Po deseti letech se Corey Speck a Marcin Kulas opět shledali v Praze.

Po promítnutí prvního dílu seriálu jeho hlavní protagonisté usedli k diskusnímu stolu spolu s českým veteránem Ivo Zelinkou. Diskusi moderoval plukovník Eduard Stehlík, který neupomenul v úvodu zmínit, že Marcin Kulas má stejné křestní jméno, jaké jeden z našich vojáků, Martin Marcin, který minulý rok v Afghánistánu padl. Přítomní se shodli, že připomínat si padlé vojáky je důležité. Pokud bychom o nich nemluvili, nepřipomínali si jejich hrdinství, zemřeli by znovu a to nesmíme nikdy dopustit. Minulý rok ztratila česká armáda v Afghánistánu čtyři vojáky.

Ivo Zelinka byl na misi v Afghánistánu třikrát a jedenkrát na Balkáně. V září 2009, když se útok odehrál, byl na základně vzdálené jen několik kilometrů.

Corey Speck se na konci diskuse daroval odjišťovací kroužek od granátu Marcinu Kulasovi. Rozhodnutí bylo neplánované a vzbudilo v sále dojemné emoce. Lidé vstávali a dlouze tleskali, zatímco překvapený Marcin Kulas byl v objetí svého zachránce Coreyho Specka.