Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Odbory Hyundai Czech: Linky jedou stále rychleji než mají

Otevřený dopis, který poslal předseda ZO OS KOVO Hyundai Czech Radek Kuchař nejvyššímu korejskému vedení Společnosti:

.

ZO OS KOVO Hyundai Czech

.

Vážený pane řediteli,

jelikož si vážím vás i vaší osoby, píši přímo vám, i když vím, že již jedná místo vás pan Ctirad Václavínek, ale jako ředitel musíte v této fázi zakročit! Není únosné, aby v tak teplých dnech zaměstnanci pracovali při rychlosti linky 67 a navíc dostávali ochranné nápoje až po odpracování větší části směny. Je dáno, že pokud se překročí limit, který je stanoven vnitřní směrnicí společnosti, bude poskytnut ochranný nápoj.

Tento e-mail jsem poslal široké veřejnosti, potažmo naším členům a zaměstnancům, aby věděli, že se danou situací zabýváme. Na zrychlování linek jsme již upozorňovali několikrát, ale podle našeho názoru i názoru operátorů si dělá společnost, co chce a nevnímá závažnost této situace. Podle kroků, které zaměstnavatel činí, je zřejmé, že nehodlá tuto problematiku řešit. Upozornili jsme, že pokud se situace nezmění, budeme informovat o situaci v HMMC širokou veřejnost, ale společnost nebere tuto informaci v potaz. Nutíte nás, abychom přistoupili k výše zmíněným krokům.

Toto nejsou vyhrůžky ale fakta, nerad bych, aby se opakovala situace, která nastala před několika lety, neručíme za zaměstnance. Stížnosti se množí takovým tempem, že nestíhám odpovídat.

Už nehodláme dokazovat, že linky jedou více než 66 UHP, jednou jsme předložili společnosti důkazy a to nestačilo. Budeme muset sáhnout po razantnějším řešení. Zaměstnanci nás vyzývají k výstražné stávce, jako se konala ve Škodě Mlada Boleslav.

Nechceme slyšet, že se situace řeší, ale že je vyřešena. Nehodláme se scházet na nesmyslných schůzkách, abychom poslouchali výmluvy typu, ten počítač ukazuje špatně, jel na 66 UHP, chceme jasnou deklaraci, že se bude společnost chovat jako ostatní evropské firmy.

.

S pozdravem Radek Kuchař

předseda ZO OS KOVO Hyundai Czech
průmyslová zóna Nošovice 73 951
73 951  Nižní Lhoty 
Tel: 420 773 676 823
E-mail: R.Kuchar1 zavináč seznam.cz

.

.

Dále k tématu:

• Linky jedou stále rychleji než mají (původní zpráva).

• Nošovický Hyundai poprvé vyplatí dividendu, vydělal sedm miliard (v roce 2012)

Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích vyplatí svému majiteli 0,605 miliardy korun na dividendách. Na dividendy jde zlomek z loňského (2012) zisku, který dosáhl 7 miliard korun. Zbytek firma nechá nerozdělený, pět procent půjde do rezervního fondu. Tržby nošovické automobilky loni vyrostly o třetinu na 92 miliard korun. Zisk po zdanění meziročně stoupl na více než dvojnásobek: z 2,9 na 7,01 miliardy korun. Výsledky ve výroční zprávě ukazují, že firma je v dobré kondici: jen na účtech měla přes čtyři miliardy korun.

Podle výroční zprávy automobilka vyrobila 303 tisíc vozů Hyundai a více než 440 tisíc převodovek. Většina výroby směřuje na export, největšími odbytišti jsou Německo, Rusko a Velká Británie. Firma se chce nově zaměřit více i na mimoevropské trhy, například Egypt nebo Austrálii. Nejúspěšnější z nošovické produkce je model ix35.

Stavbu Hyundai v Nošovicích výrazně podpořil stát formou daňových úlev. Z loňského zisku Hyundai díky daňovému zvýhodnění zaplatil o miliardu méně, než jiné společnosti bez daňových úlev. Společnost navíc získává i další dotace za zaměstnanost v regionu s vysokou nezaměstnaností. Jen loni získala dotace na pracovní místa a přeškolení ve výši 172 milionů korun. Průměrná mzda v automobilce se přiblížila 29 tisícům.

.

• Nošovická automobilka Hyundai zvýšila zisk na 7,33 miliardy Kč (za rok 2013)

Nošovická automobilka Hyundai loni zvýšila svůj zisk o 323 milionu korun (4,6 procenta) na 7,33 miliardy korun. Tržby stouply o 5,2 miliardy korun (tj. o 5,6 %) na 97,4 miliardy korun. Nošovická továrna pracuje v třísměnném provozu na plnou kapacitu a v roce 2013 vyrobila 303 460 automobilů. Stejný plán, tedy využít plnou kapacitu a vyrobit 300 000 vozů, má automobilka i letos. V prvním pololetí vyrobila téměř 160.000 vozů, stejně jako loni. Je to více než polovina plánu, v druhé polovině roku jsou ale v automobilce plánovány pravidelné odstávky, a tedy méně pracovních dní.

Za rok 2013 automobilka Hyundai Czech vyplatí majitelům ze svého zisku dividendu výši 5,487 miliardy korun. Firma rovněž výrazně snížila své zadlužení ze 6,6 na 2,7 miliardy korun. Automobily loni firma z Nošovic exportovala do 52 zemí a destinací, nejvíce do Evropy, ale také na Blízký Východ, do Afriky, Karibiku a Austrálie. Nejvýznamnějšími odběrateli podle počtu odebraných aut byly Německo, Rusko a Velká Británie.

„S ohledem na klesající poptávku po osobních automobilech v Evropě se společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech i v roce 2014 více zaměří na mimoevropské trhy, například Austrálii, Egypt, Jihoafrickou republiku a Mexiko,“ uvádí výroční zpráva. Nejvíce vyrobených vozů bylo loni typu ix35, jejich podíl na výrobě tvořil 48 procent. Závod dále vyrábí typ Hyundai i30 ve třech verzích a model Hyundai ix20.

Prezident nošovické automobilky Jun Ha Kim ve výroční zprávě uvedl, že vzhledem k tomu, že firma už pracovala na plnou kapacitu, neuskutečnila loni žádné významné investiční projekty směřující k rozšíření výroby. Také stav pracovníků se stabilizoval na počtu okolo 3400 lidí. Jun Ha Kim připomněl, že automobilka v roce 2013 oslavila páté výročí zahájení sériové výroby, milionté vyrobené auto nebo stotisící vůz vyrobený pro Rusko. Od 1. května 2014 je novým prezidentem podniku Tong U-čche (pozn. v anglické transkripci Dongwoo Choi).

„V oblasti personální politiky bude zachován třísměnný výrobní režim. V plánu není ani spuštění nových provozů či výrob a neočekávají se ani žádné výrazné změny počtu pracovníků,“ uvádí výroční zpráva.

Automobilka spustila v Nošovicích provoz v listopadu 2008. Na plnou kapacitu vyrábí od září 2011. V podniku pracuje téměř 3400 lidí, z nichž 96 procent tvoří obyvatelé Moravskoslezského kraje, dalších přibližně 7000 zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce Hyundai v Nošovicích činil loni 30.094 korun, v dělnických profesích to bylo průměrně 27.700 korun. Letos byli odboráři kvůli neshodám na zvýšení mezd ve stávkové pohotovosti, nakonec přijali návrh zprostředkovatele. Základní mzdy ve firmě vzrostou v průměru o 3,2 procenta.

.

• Diskuse k článku Nošovický Hyundai pošle majitelům rekordní dividendu přes pět miliard Kč

Lucian Papazian: Také proto stát musí chtít zvýšit platy, ze kterých daně půjdou Česku a nikoli majitelům jako mimořádný zisk. Je třeba změnit filozofii, že být nejlevnější za cenu nejnižší ceny práce široko daleko je cestou do pekla, protože si lidé nic neuspoří, nic nevydělají na pořádné důchody, takže se to státu vráti s úroky, když bude muset dorovnát nízké platy sociálními dávkami, na které touto politikou moc mít nebude, protože z mizerných mezd toho moc do státního rozpočtu nepřiteče. A díky daňovým prázdninám ani z firemní daně nic nepřichází.

.

• Stát posílá prvních 900 milionů pro továrnu Hyundai

Automobilka Hyundai dostane velkou finanční injekci od státu. Ten firmě na vybudování továrny v Nošovicích pošle 900 milionů. Částka půjde z programu zaměřeného na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury, ve kterém je letos k dispozici zhruba miliarda korun. „Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zopakoval, že investiční pobídky do montoven nepovažuje za rozumné, respektuje ale minulá rozhodnutí a minulé dohody,“ řekl už dříve pracovník tiskového oddělení MPO.

V letošním státním rozpočtu má být podle loňského usnesení vlády na přímé dotace pro Hyundai 900 milionů korun, příští rok 600 milionů a v letech 2009 až 2013 dalších 915 milionů korun. Podle smlouvy s automobilkou Hyundai, kterou loni v květnu schválila vláda Jiřího Paroubka, má jihokorejská automobilka v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu přímou dotaci 2,415 miliardy korun na podporu výstavby nošovického závodu. Dalších 2,5 miliardy korun může Hyundai a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření nových pracovních míst či rekvalifikaci zaměstnanců. Součástí této částky jsou také daňové úlevy pro Hyundai.

.

Standartní členství v odborech

Je nejčastější a nejjednodušší formou členství v odborových organizacích v ČR. Po podepsání srážky ze mzdy se Vám každý měsíc strhává 1% z čísté mzdy. Výhodou oproti tajnému členství je ta, že zaměstnavatel má přehled o tom, kolika lidem jsou příspěvky sráženy ze mzdy, a tak k nám chová alespoň nějakou formu respektu. Čím větší to číslo členské základny je, tím menší radost z toho Společnost má. Samozřejmě tomu odpovídá i váha slova s jakou odborová organizace vyjednává, například o kolektivní smlouvě.

.

Přihláška do odborů PDF