
Sedmnáctého listopadu se v Praze neodehrávaly jen mainstreamem pokryté události, ale i ty, které zůstaly zcela bez povšimnutí. Jednou z takových akcí byla připomínka 175. výročí úmrtí Josefa Jungmanna na Olšanských hřbitovech, kterou pořádali Obrozenci 2.0.
Kdo jsou Obrozenci 2.0
Obrozenci 2.0, přestože jejich spoluzakladajícím členem je Daniel Landa, jsou pro širokou veřejnost neznámým uskupením. Spolek sídli na Landově vyšehradské adrese a on sám je uveden ve statutárním orgánu spolku jako předseda Rady. Uskupení podle spolkové rejstříku vzniklo už 1. prosince 2020 pro účel:
„…oslovit celé spektrum občanů České republiky, vést je a motivovat ke zvýšení odpovědnosti, národního povědomí a k národní hrdosti a spolupodílet se na obraně svobody, tradičních a morálních hodnot ve společnosti.“
Obrozenci 2.0 mají 6 hlavních pilířů, každý z nich má jednoho zástupce.
Pilíři Pospolitosti se věnuje Daniel Landa, který v nástupu moderních technologií vidí postupnou ztrátu lidství. Lidé se setkávají virtuálně, méně již reálně.
Další pilíř nazvaný Kořeny zaštiťuje JUDr. Miroslav Houška, který se zabývá historií naši země, zejména obrozeneckým obdobím. Negativně vnímá současnou globalizaci a přirovnává ji k tehdejší germanizaci.
Pilíř Životasprávy má na starosti Pavel Macek, místopředseda spolku. Další místopředseda Robert Vlášek se věnuje Souvislostem, zejména mu vadí levný vývoz surovin do zahraničí a zpětný drahý nákup produktů.
Poslední dva pilíře se týkají Krajiny, které se věnuje Václav Rathouský, zejména by chtěl proměnit lesy na skutečné, smíšené a různověké, a Dobročinnosti, pod vedením ředitelky spolku Martiny Ondrušové.

Pieta na Olšanských hřbitovech
Pieta na Olšanských hřbitovech začala v 10:30 dopoledne u hrobu Josefa Jungmanna a byla edukativního charakteru, řečníci seznámili přítomné s jeho životopisnými údaji. Na pozvánce Josefa Jungmanna označili za obrozence 1.0.
JUDr. Miroslav Houška v závěru vyjádřil svůj nesouhlas k současnému poangličťování, doslova uvedl, že kdo dnes neumí anglicky, je považován za nevzdělaného a jen obtížně se zaměstná. Poangličťování vnímá jako paralelu s tehdejší germanizací.
Po skončení projevů se dobrovolníci mohli od 11 hodiny přidat ke Svobodné procházce, která začínala u vstupu na Olšanské hřbitovy u OC Flóra. Tam povstával muž s nepřehlédnutelnou světle zelenou vlajkou Svobodných. Její účastníci se zastavovali u hrobů slavných i zapomenutých bojovníků za svobodu.
Účastníci shromáždění nebyli jen z Prahy, ale dorazili například až z Plzně.
Symbolika
Shromáždění dominovaly mikiny a kšiltovky z eShopu spolku, které jsou černé a mají na sobě logo červeného Gryfa, legendárního bájného tvora. Jelikož byl lvího těla, ale s hlavou a křídly orla, domníváme se, že se jedná o slovanského gryfa.
Jeden účastník byl v mikině Česká krev – Patriot.
K vidění byla hnědá nášivka s bílým kalašnikovem, nášivka LEX – Sdružení na ochranu práv a majitelů zbraní, vojenské cedulky informující o krevní skupině jejích nositele a jiná armádní symbolika (olivová vlajka ČR na suchý zip a podobně).
Přítomní nesli české vlajky a objevila se i modrá vlajka Zlatého špendlíku. Účastníci měli i odznaky Zlatého špendlíku a jiné vlastenecké odznaky.
Někteří účastníci přišli v maskáčovém oblečení.

