Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Objeveny geny lenosti

Podle tiskové zprávy Kanceláře Akademie věd ČR se podařilo českým vědcům objevit geny lenosti.

Vědecký tým, ve složení prof. MUDr. Václav Hloubavý CSc., doc. RNDr. Jaroslav Plžík DrSc. a PHDr. Ing. Josef Šťoural CSc., pracoval na projektu vytvoření obsáhlé databáze DNA živočišných druhů. Při porovnávání řetězců DNA jednotlivých živočichů dospěl tým k překvapivému objevu. U všech živočichů, kteří by se dali laicky označit jako „pomalí”, byly objeveny naprosto shodné geny s pořadovými čísly 3212, 3601, 4126 a 5725. Naopak u ostatních živočichů nebyla na těchto místech genetická informace žádná, což odborníci označují jako „genetickou díru”, nebo „genetické blábolení”. Jaké však bylo překvapení vědců, když Ing. Šťourala napadlo seřadit čísla genů pod sebe.

3212
3601
4126
5725

Zaujala ho poslední dvojice číslic na každém řádku a každou tuto dvojici nahradil odpovídajícím písmenem anglické abecedy. To co uviděl mu doslova vyrazilo dech.

12
01
26
25

Díval se na anglické slovo LAZY, což v překladu znamená LÍNÝ.

Vědci genovou manipulací odstranili (knock out) tyto geny z několika šnečích vajíček a zjistili, že narození šneci se pohybují v průměru 3 krát rychleji, než jejich geneticky neupravení bratři.

Potenciál tohoto objevu je nedozírný. V budoucnosti bychom mohli zcela odstranit lidskou lenost. Přesto, že jsme teprve na počátku, již dnes se nám hlásí lidé dobrovolníci, kteří se chtějí stát pokusnými objekty.” řekl na tiskové konferenci profesor Hloubavý. „Zatím však, bohužel, ani jeden z nich není politik.”, dodal inženýr Šťoural.