Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

O nacionalismu a xenofobii v Evropě

Nacionalismus a xenofobie jsou žumpou lidstva. Nikdy nepochopím proč lidé uctívají násilí a nadřazenost jednoho člověka nad druhým? Takové věci jako nacionalismus a xenofobie nepatří do dnešní společnosti. Lidé nechápající multikulturní svět zřejmě zaspali někde v období středověku a svými předpotopními názory ničí a otravují ovzduší, které by jinak mohlo být tak krásné.

Celá planeta spěje ke globalizaci a ať se nám to líbí nebo ne, tak společně s globalizací kráčí ruku v ruce také multikulturní pojetí světa. Jak někdo může pokládat soužití několika národností a náboženství v jednom státě nebo městě za něco špatného a nebezpečného? Nikdy nepochopím takové zpátečníky. Moderní svět je o něčem jiném. Není o nenávisti a nevraživosti k něčemu novému. To pouze pár šílenců z řad politiků nás očkují.

Tito političtí herci, kteří by neměli čím společnost oslovit si vzali na paškál tak jednoduchou hru jakou je hraní na nenávist a nevraživost. Umně si spočítali, že bez pomocné berličky by se daleko nedostali a tak je tu na řadě vymýšlení nesmyslných věcí proti Arabům, proti islámu a pokud se najde někdo další, tak se bude brojit i proti němu. Lidé nacházející se ve finanční nebo společenské krizi se velmi rádi uchylují ke zjednodušujícím zkratkám.  Takový nešťastník je poté rajskou zahradou pro plody nenávisti a demagogie zručného politika.

Čím se zhoršuje situace v Evropě, tím více sílí nota nacionalismu. Z koutů ulic zaznívají hesla uvědomělých stoupenců radikálních politiků o tom, že vlast patří jenom jim a že žádný cizák tam nemá co dělat, nesmí tam nic stavět, nemá žádná práva. Ten cizák, který kdysi vytáhnul z hospodářského poklesku jejich vlast je nyní nevítaným odpadem. Mladá nic netušící generace radikálů ale i normálních občanů slyší na nádherná slova o jednolitém národě a následném blahobytu.

Nepřipomíná vám toto náhodou něco? Mně ano. Toto přeci před pár desítkami let tady v Evropě bylo. Jistý šílenec původem z Rakouska započal nejhorší období lidských dějin. Také hledal domnělé viníky a šířil proti nim útoky a nenávist. Velmi mě zamrazí, když i ve 21. století stále tací politici najdou odbytiště svých odpadů. Nemusíme chodit daleko. V České republice jsou to třeba Sládek nebo, v některých případech, Bobošíková.

Tenkrát, když paní Bobošíková kandidovala na prezidentský úřad, řeknu vám, nestačil jsem zírat. Tato zcela jistě velmi chytrá dáma vsadila, zřejmě díky své vypočítavosti, na stejnou kartu jako její francouzský kolega Le Pen. Oba dva jsou zdatnými demagogy a oba dva vsadili na novou nenávist proti všemu islámskému a arabskému. Evropa si našla nový problém zastiňující skutečné potíže. Bolavé tělo evropského kontinentu bylo přikryto baldachýnem nenávisti, skrze který není vidět na to, co se nachází vespod. Francie tímto hraním si na nacionalismus a xenofobii zastírá své totální selhání v imigrační politice, skrývá to, že se neumí a neuměla se postarat o kdysi pozvané dělníky, zastírá, že výrazně kulhá v sociální oblasti.

Mrzí mne, že právě ona xenofobie a nacionalismus zastírají evropskou kulturnost. Proboha co se s námi stalo? Začínáme věřit báchorkám o tom, že existuje ošklivý muslim čekající za rohem s kulometem a bombami za pasem. Spojené státy americké a zvláště jejich prezident George Bush svou touhou posilnit Ameriku a následnou agresí v Iráku a Afghanistánu přiživil bujaré představy radikálů o muslimských teroristech.

Prosím neklesejme na tuto obehranou písničku. Pokud totiž Evropa dá na slova nacionalismu a agrese vůči někomu, tak tím okamžikem ztratíme punc kulturnosti a vyspělosti. Nechci abychom se vinou pár bláznivých politiků toužících po moci stali barbarským národem.

Islám, ani muslim nejsou nebezpečím. Opravdovým nebezpečím jsou politici vyvolávající svou nenávistí zlo. To jsou praví nepřátelé, kterých bychom se měli bát. Mešity nejsou místy přeplněnými teroristy. Přeci nebudeme tak hloupými a nebudeme si myslet, že každý kdo někdy přečetl Korán je teroristou. Terorismus vzniká přeci jinak. Vzniká také díky radikalizaci v neutěšených sociálních podmínkách, ve kterých tyto skupiny lidí musejí žít. Vzniká bez projevení vzájemné úcty. To je ten pravý důvod.

Vždy si říkám co by dělali ti nacionalisté a xenofobové třeba v Hamburku, New Yorku, Dillí nebo Sydney. Tam by se museli doslova zbláznit. Žijí tam vedle sebe Evropané, Indové, černoši, míšenci a další. Existují tam vedle sebe křešťanství, budhismus, hinduismus, islám, judaismus a nic se neděje. Lidé tam žijí vedle sebe bez problémů. Naopak se jednotlivé kultury vzájemně obohacují.

Není lepší vést cestu vzájemné tolerance a porozumění, než po sobě střílet, zakazovat a dělat si naschvály, vést politické defenestrace, nebo dělat jiné hlouposti? Nevím jak vy, ale já sním o světě, kde se lidé nebudou hanobit a urážet podle barvy pleti, víry nebo země původu. Sním o světě, kde se lidé budou posuzovat podle jiných lidských hodnot. Proto říkám, že nacionalismus a xenofobie jsou žumpou moderní společnosti.

– – – – – – – – – – – – – – –

Dále k tématu:

Petr Vileta: Nacionalizmus, xenofobie, naivita a realita