Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

O hledání mostu jednoho k druhému

 
Dialog - Michal Trpák
 
V rámci výstavy Umění ve městě 2016, kterou pořádá Statutární město České Budějovice ve spolupráci s galerií GOODSTAFF, se v Hluboké nad Vltavou nedaleko zastávky Pod Kostelem objevila socha lavičky zvoucí kolemjdoucí k zastavení a přemýšlení nad tím, proč je všude kolem nás tak málo umění.

Instalace Dialog Michala Trpáka, která je na pomezí sochy a užitné plastiky, má vybízet k navázání dialogu se sochou, místem a člověkem. „Kolik lidí, tolik názorů a občas je fajn zpomalit, usednout, otevřít láhev dobrého vína a třeba najít společnou řeč, most jeden k druhému,“ uvádí se v části popisku u sochy.

Mnohem více se k autorově pohnutkám dočteme na stránkách galerie GOODSTAFF.

„Dialog, kterého se snažím docílit je mezi sochou, architekturou a divákem nebo obyvatelem města. Výtvarník nemusí příliš vysvětlovat své umění slovy, protože jeho jazykem je jeho práce. Věřím, že síla v samotné soše je v propojení konceptu, myšlenky a řemesla, pokud se tyto věci spojí, dovede tak promlouvat k divákovi a není už nutné dalších slov. Slova jsou nástrojem filozofů nebo kritiků umění nikoliv výtvarníků,“ píše Michal Trpák.

Ať už to však bylo zamýšlené nebo ne, neumělecky zaměřený člověk se při pohledu na lavičky ptá: „Proč takové lavičky nemohou být ve městech instalovány běžně, u nábřeží, v parcích, na zastávkách, prostě všude?“

 
Odkazy:
Umění ve městě 2016
Michal Trpák