Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

#NOflyZoneUA Demonstrace Praha

 

 

V neděli 6. března 2022 se na pražském Staroměstském náměstí konalo shromáždění na podporu bezletových zón nad Ukrajinou. Účastníci s protiválečnými transparenty požadovali vyhlášení humanitárních bezletových koridorů nad Ukrajinou. Demonstraci pořádala platforma Stojíme za Ukrajinou. Zúčastnili se ji Češi, Ukrajinci i Rusové. Přinášíme volné přepisy z projevů, které na shromáždění zazněly.

David Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty, který předtím působil jako diplomat EU na pozici tiskového mluvčího Delegace EU v Kyjevě, v úvodu vysvětlil, co znamená bezletová zóna. Znamená to, že na Ukrajině nebudou umírat civilisté, včetně dětí. Lidé budou mít jistotu, že na ně z nebe nebudou padat bomby. Ukrajinská armáda bude mít jistotu, že nad jejich vzdušným prostorem nebudou lítat ruské stroje.

Bohužel NATO jako celek není schopné shodnout se na tom, aby civilisté neumírali. NATO nechce být zataženo do války. Války, ve které se ukrajinská armáda, která je početně slabší než ta ruská, druhá největší na světě, hrdinně brání. NATO, které má vojenskou převahu nad barbary z Moskvy, do války nechce jít a nechce bránit zemi, která vyznává stejné hodnoty jako my.

V pátek vedl hodinovou diskuzi s německými experty, ale říkali mu, že nechtějí válku, a na to, že jsou ve válce, absolutně neslyší.

 
Demonstrace za bezletovou zónu
 

Proto jeho kolega z Evropských hodnot, Martin Svarovský, vytvořil nový návrh, který je aspoň trochu realistický a který popsal v článku na portále Forum24. Jeho myšlenka je následující:

Měli bychom vytvořit bezletové zóny nad těmi územími, kde se nyní nebojuje a kde se nachází civilisté. Vytvoříme tak zvané bezletové humanitární koridory, minimálně do Kyjeva. Nemusely by to být pouze země NATO, ale i třetí státy, aby v Rusku nemohli tvrdit, že je to nějaká akce NATO. Mohly by to být letouny zemí, jako je třeba Finsko, Švédsko, popřípadě další státy. Letouny by mohly startovat ze základen, které se nacházejí na území NATO. Klíčové ale je, že by byla bezletová zóna tam, kde se dnes nebojuje. Rusko by nemohlo tvrdit, že se NATO vojensky angažuje.

Pro právní základ bude stačit pouze žádost legitimní ukrajinské vlády, aby se taková bezletová zóna vytvořila.

Závěrem David Stulík zmínil, že do České republiky přijíždí ukrajinští analytici a Evropské hodnoty jim vytváří zázemí, aby společně mohli připravovat shodná praktická řešení nastalé situace.

 
David Stulík
 

Poslanec za STAN Martin Exner se zabýval otázkou, kdo je vlastně proti bezletové zóně a jaké má proto argumenty. Domnívá se, že jsou to ti, podle kterých se Putin spokojí s Ukrajinou a nepřekročí žádnou další hranici. Je to ten, kdo si myslí, že Putin celou Ukrajinu nezničí a neovládne a kdo nevidí ty trpící lidi, mrtvé, uprchlíky. Ten, kdo si myslí, že Putin nepoužije žádné zbraně, včetně jaderných. Poslanec se domnívá, že takové předpoklady jsou mylné.

Neměla by se opakovat chyba jako před druhou světovou válkou, kdy se obětovalo Československo a všichni doufali, že válka nebude dál postupovat. Jak to dopadlo, víme. Jaké oběti musely padnout, aby se Hitler zatlačil zpět. Německý fanatismus ukončily až všechna města v ruinách. Japonský fanatismus ukončily dvě jaderné bomby. Můžeme si domýšlet, co ukončí ruský fanatismus. Měli bychom to udělat mnohem dříve, než bude vojenská humanitární katastrofa mnohem horší.

 
Martin Exner
 

Uprchlík M. S., který včera přijel z Kyjeva, požádal o českou podporu, protože na Ukrajině je válka, probíhá tam bombardování měst, spousta lidí se schovává v krytech a v metru, mnoho budov bylo zničeno.

 
Uprchlík z Kyjeva
 

Velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis přiblížil složitou situaci na Ukrajině. Vojáci kladou tvrdý odpor ruské armádě, ta nese obrovské ztráty, které nezažila během několika posledních desetiletí. Bohužel všichni víme, že Rusko má druhou největší armádu na světě a má obrovskou převahu zejména v nebi. Ukrajinci se na zemi s Ruskem vypořádají. Bylo zabito již více než deset tisíc okupantů, stovky techniky byly zničeny. Ukrajinská armáda má motivaci, protože brání svou vlast, rodiny a domy. Rusové nevědí, proč jsou na Ukrajině, nařídil jim to Putin. Oni neví, proč potřebuje, aby v 21. století byla rozpoutaná taková krvavá válka v sousedním státě.

Velvyslanec popřel, že by byli s Rusy bratři, protože bratři se nezabíjí. Rusové mají navíc úplně jinou mentalitu.

Důležité je dnes zachránit Ukrajinu jako stát, Ukrajince jako národ. Budou bránit nejen sebe, ale i Evropu.

Ti, co tvrdí, že budou Ukrajinu jen podporovat, ale nebudou bojovat a ani nevytvoří bezletovou zónu, se mýlí. Mají teď možnost zvítězit nad Ruskem spolu s Ukrajinou, ale až Ukrajina padne, tak takovou šanci mít nebudou, protože Putin půjde dál a pak vstoupí do zemí NATO. NATO bude muset bojovat, protože ho k tomu zavazuje pátý článek Severoatlantické aliance. Pak už to bude ale za úplně jiných podmínek.

Bylo by lepší tuto válku vyhrát teď za podpory západních partnerů a NATO.

 
Demonstrace za bezletové zóny
 

Bezletovou zónu Ukrajina potřebuje, protože probíhá genocida Ukrajinců a kobercové bombardování ukrajinských měst. Putin zabíjí civilisty, včetně dětí. Co se ještě musí stát, aby si Západ uvědomil, že se bez bezletové zóny neobejde, protože jinak Rusko tu svou genocidu dokončí? Bude to obrovská tragédie pro celou Evropu a historický zlomový bod pro svět.

Poděkoval expertům, že připravují různé varianty pro bezletové zóny. Musíme se pokusit udělat aspoň ty humanitární koridory.

Česká republika je jedním z lídrů ohledně vojenské podpory Ukrajiny. Česká republika ví, že bezletová zóna je prostě nutnost. Ale apelujme do těch zemí, kde to nechápou. Hlas veřejnosti po celé Evropě, v Německu, ve Francii, ve Spojených státech, by měl znít každý den co nejhlasitěji, aby nakonec naši západní partneři pochopili a přistoupili k vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou.

Závěrem poděkoval české vládě za podporu, kterou během posledních deseti dnů cítí z její strany. Může se zdát, že podpora je symbolická a nic neznamená, ale oni ji cítí i na Ukrajině. Dodává jim to sílu, když za nimi Česko stojí.

Sláva Ukrajině.

 
Jevhen Perebyjnis
 

Senátor Marek Hilšer uvedl, že před čtrnácti dny si neuměli ani představit, co se dnes bude odehrávat, když Putin oznámil nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Máme dvě možnosti, co můžeme dělat. Rázně se postavit za Ukrajinu, aby zvítězila nad ruskými okupanty, nebo nosit vlajky, připínat si trikolory a dívat se, co se tam děje.

Všichni vidíme, co se tam děje. Útočí na sídliště, střílí do lidí, kteří se snaží utéct. Na to my se chceme dívat jen tak? Podle senátora musíme opravdu zakročit, protože jde o civilizační hodnoty, úctu k právu a svobody. Na tohle všechno dnes Putin útočí a my se jen koukáme.

Někdo říká, buďme rozvážní, ale není to zbabělost? Zvítězí-li Putin, zotročí 50 milionů Ukrajinců, rozstřílí jim města a povede strategii spálené země. Říká, že pokud se nevzdáte, tak vám rozstřílíme města. Toto se dnes děje a my musíme říct rázné NE.

 
Demonstrace za bezletovou zónu
 

Pokud demokracie prohraje, posílí to proti nám nejen Putina, ale všechny diktátory na světě, posílí to Čínu, která dnes velmi intenzivně komunikuje s Putinem, a to nesmíme dovolit, poučme se prosím z dějin.

Máme možnost tento barbarský útok zastavit a my to musíme udělat, protože jinak se budeme stydět sami před sebou, pokud to nedokážeme. Nebojme se.

Návrh bezletové zóny nad humanitárními koridory je něco, co musíme podpořit a co musíme udělat.

Marek Hilšer byl v kostele na Praze 13 a viděl tam ženy a děti, které nemají kam jít. Máme přátele, kteří dnes umírají na Ukrajině. Postavme se za ně. Bezletová zóna nad humanitárními koridory je to nejmenší, co můžeme udělat. Nesmíme se bát a musíme něco obětovat. Máme silné armády, silné zbraně, pojďme bránit Ukrajinu, jinak se to obrátí proti nám.

 
Marek Hilšer
 

Závěrem vystoupil Anton Litvin, zástupce ruské menšiny žijící v České republice. Upozornil, že na shromáždění je mnoho plakátů v ruštině a drží je spolu Češi, Ukrajinci i Rusové. Společně stojí za Ukrajinou už od roku 2014. Čekají na pobědu a pracují na pobědě. Zamával pak červeným pruhem látky a vysvětlil, že je to červený pruh z ruské vlajky, který představuje krev. Nechal pouze bílý sníh a modré nebe.

 
Anton Litvin