Čtvrtek 18. dubna, 2024
Evropský rozhled

Noční vlci z Olšanských hřbitovů pod drobnohledem

 
Nocní vlci jdou na Olšanské hřbitovy
 
V sobotu 6. května 2017 dorazili k Olšanským hřbitovům uctít padlé sovětské vojáky z druhé světové války Noční vlci. Doprovázeni mnoha jinými motorkářskými gangy přijeli přesně ve 14:23, neboť tak se jmenuje jejich fanclub – Night Wolves MG Fan Club 14:23. Časový údaj, který mají vepsán na vestách a helmách, je ale také symbolický – znamená Všechna tvrdá práce přináší zisk, ale pouhá řeč vede jen k chudobě.

Pietu nazvanou Cesty Vítězství / Dorogi Pobědy 2017 – Praha pořádal český motoclub Red Eyed Crüe – Czech. Ten je od roku 2005 v bratrském spojení s motoclubem Night Wolves MG – Russia. V roce 2014 oba motocluby spolu podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci a stali se tak jediným spolupracujícím klubem s Nočními vlky na území České republiky. Webové stránky motoclubu jsou registrovány na jméno Michala Kubici z Nižších Lhot.

Kromě Nočních vlků a Crüe přijel také Dědek Gang, registrované uskupení, které propaguje a popularizuje motocyklového sporty a mototuristiku. Zjistit, kdo za uskupením stojí, bylo náročnější, ale s pomocí katastru nemovitostí a analýzy fanoušků jejich facebookové stránky jsme se dostali k rodině Čedíkových, kde naše stopa skončila.

A mezi fanoušky stejné stránky jsme nalezli také Alexandera Schulze (Александр Шульц) z Bad Mergentheimu. Ten pro Noční vlky vybírá peníze, symbolických 14 euro a 23 centů.

 
Alexandr Schulz, zdroj: Facebook.com
 

Pražské jízdy se účastnil s vysílačkou Baofeng Pofung GT-3TP Mark-III a nebyl jediný, téměř všichni Noční vlci měli u sebe vysílačku od stejné firmy Baofeng, jen různé typy, například UV-5RE. Jde o dualbandové amaterské radiostanice, které pracují v pásmu VHF a UHF. Umožňují naladit sdílené frekvence, námořní frekvence a PMR kanály, ale na frekvenční rozsah obrany byste se s nimi dostat neměli.

 
Vysílačky Nočních vlků
 

Motorkáře doprovázely i další skupiny, jmenujme Deutsch-Russische Seelen v zastoupení Jana Riedela a jeho kamaráda.

Z polského zastoupení přijeli v dodávce členové hnutí Braterstwo Polsko Rosyjskie. Ti během piety byli oblečeni do vojenských uniforem a stáli stráž po obou stranách pomníku, kam Noční vlci pokládali květiny. Nejvýraznější osobou byl beze sporu Piotr Bolo Radtke, který píše články pro ruský propagandistický server Sputnik Polska. Prezidentem polského oddílu Nočních vlků je ale Darius Kaczmarczyk. Posádka už v Polsku byla účastníkem policejní akce, při které byl na hranicích zadržen jeden z jejích členů Nikolaj Loginov z Moskvy. Neměl platné cestovní doklady pro schengenský prostor.

 
Deutsch-Russische Seelen
Piotr Bolo Radtke
 

Videa a fotografie z jízdy Nočních vlků na sociálních sítích zveřejňovala Olga Kožemyak (Ольга Кожемяк).  Nejen z jízdy, ale také z večerního setkání v Ruském centru pro vědu a kulturu. Podobně jako ona jízdu dokumentovali i další – Nikolaj Tymchak a motorkář, který si přezdívá Alexandr Buldog.

Z dalších významnějších členů gangu přijeli Vitaly Kuznetsov (Виталий Кузнецов) a Andrey Bobrovsky.

Pietní shromáždění doprovázel novinář, který přijel spolu s Nočními vlky.

 
Novinář, který dorazil s Nočními vlky.
Novinář se svým doprovodem.
 

Z českých vítačů byl nejvýraznější osobou Zarko Raptor Jovanovič. Ten příjezd Nočních vlků dokumentoval na mobilní telefon a online ho přenášel na sociální síť Facebook. Je častým organizátorem protiimigrantských demonstrací v Praze pod hlavičkou uskupení Hej občané.

Dalším, kdo organizuje různé prokremelské demonstrace, i proti České televizi, a zároveň přišel na pietu, byl Zdeněk Kratochvíl.

Noční vlky vítala také trockistická Levá perspektiva, která se transformovala z Nové antikapitalistické levice. Na tomto uskupení je zajímavé, že její členové vstupují pod falešnými identitami do veřejných diskuzí.

K vidění byli i blízcí spoluorganizátoři Konvičkových demonstrací, například Dušan Rudecký ze Svazu dobrovolných záchranářů Otrokovice, nebo Martin Zapletal, který si na veteránský oděv připnul symboliku Vojenské policie.

Z novinářů přišel Štěpán Kotrba a dorazili i zástupci některých desinformačních kanálů.

 
Štěpán Kotrba
Sovětští vojáci
Účastník shromáždění