Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Noční vlci demonstrovali před podstavcem odstraněné sochy maršála Koněva

 

Kytice před podstavcem, kde kdysi stávala socha maršála Koněva.
Kytice před podstavcem, kde kdysi stávala socha maršála Koněva.

 

Ačkoliv platí stav nouze a zákaz shromažďování, události kolem sochy maršála Koněva řadu aktivistů nutí zákazy porušovat a „samovolně“ se sdružují, přičemž na svá shromáždění zvou českého korespondenta Sputniku Vladimíra Frantu, aby o jejich akcích informoval. Ve středu 8. dubna 2020 se tak k podstavci vypravili položit květiny motorkáři souhrnně označovaní jako čeští Noční vlci. Během vysílání redaktor Sputniku naznačoval, že podstavec byl pomočen vandaly, ve skutečnosti šlo o mazadlo, které tam zůstalo po jeřábu, s kterým dělníci sochu sundavali z podstavce. Panují navíc pochybnosti, zda tito lidé bojují opravdu proti fašismu, neboť existují důkazy, že aktéři shromáždění jsou propojeni s ultrapravicovými politickými stranami.

Oproti minulému shromáždění politiků SPD a KSČM se čeští Noční vlci snažili od sebe udržovat 2 metrové odstupy, nicméně když vyvěšovali vlajky, toto pravidlo dané vládou při vyhlášení nouzového stavu opět porušili. Jelikož shromažďování je nyní zakázáno, snaží se účastníci akcí tvrdit, že na místo přicházejí zcela náhodně a nezávisle na sobě. Je však velmi málo pravděpodobné, že by se Noční vlci zcela náhodně sjeli k podstavci ve stejný den a stejný čas na motorkách se stejnými karafiáty a jako náhodou se zde objevil český korespondent ruského zpravodajského webu Sputnik Vladimír Franta, který ve svém článku navíc napsal, že byl na shromáždění českými Nočními vlky přizván. Akce se měl zúčastnit také poslanec Jaroslav Foldyna, který se však zdržel v Parlamentu.

>>Reportáž Vladimíra Franty

Vladimír Franta se navíc ve své reportáži z místa snažil vzbudit vášnivé emoce, když naznačoval, že podstavec byl pomočen vandaly.

„Samozřejmě pro diváky máme takovou klíčovou otázku. Podívejte se, jaké fleky jsou na tom podstavci. Můžeme hádat, od čeho jsou,“ naznačoval na videu. Už dříve přišel se svědectvím, že socha maršála Koněva byla po skončení jedné demonstrace pomočena. Ani tehdy se jeho tvrzení neprokázalo a ani tentokrát se nepotvrdí. Fleky jsou stopy po mazadle, které dělníci používali k promazání techniky, s kterou si vypomáhali při sundavání sochy z podstavce.

 

Podstavec nebyl pomočen, ale je umazán mazadlem.
Podstavec nebyl pomočen, ale je umazán mazadlem.

Stopy po mazadle, detail i s podstavcem, stejné místo, které Vladimír Franta zabíral ve videu.
Stopy po mazadle, detail i s podstavcem, stejné místo, které Vladimír Franta zabíral ve videu.
Ještě jeden záběr na mazadlo. Vladímír Franta by musel být nevidomý, abz nepoznal rozdíl mezi močí a mazadlem. jeho projev ve videu lze tak považovat za úmysl vyvolat negativní emoce u čtenářů Sputniku na základě záměrně podané nepravdivé informace.
Ještě jeden záběr na mazadlo. Vladímír Franta by musel být nevidomý, aby nepoznal rozdíl mezi močí a mazadlem. Jeho výjádření ve videu lze tak považovat za úmysl vyvolat negativní emoce u čtenářů Sputniku na základě záměrně podané otázky naznačující něco zcela úplně jiného.

 

Nepravdivá budou i jejich tvrzení, že bojují proti fašismu. Důkazem buď, že akce se zúčastnil Vladimír Franta, kandidát do Evropského parlamentu jako nezávislý na společné kandidátce s Adamem B. Bartošem, nejznámějším českým antisemitou.

Na sociální síti Facebook se dne 12. 12. 2019 pochlubil fotografií z návštěvy moskevského Velkého kremelského paláce (archive.is). Podle harmonogramu paláce tam ten den byly velké oslavy 30. výročí Liberálně-demokratické strany Ruska, během kterých k hostům promluvil Vladimír Žirinovský. Jde o krajně pravicovou politickou stranu.

Vladimír Franta ve svých článcích zveřejňuje reakce Vladimíra Žirinovského na českou domácí scénu.

Situaci ohledně domácí scény jezdí osobně řešit do Moskvy a výjimečné nejsou ani jeho návštěvy ruské Státní dumy či Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace, kde jedná s nejvyššími představiteli Ruské federace o dění v České republice.

V České republice je často vídán po boku ruských diplomatů, zejména Andreje Konchakova a Evgenije Golikova, kteří se v minulosti osobně zúčastnili několika protestních akcí před sochou maršála Koněva, ale byli viděni i na Olšanských hřbitovech během příjezdu Nočních vlků.

 

Nápis na dřevotřísce, která nyní obklopuje podstavec. Pro zvýšení čitelnosti zvýšen kontrast fotografie.
Nápis na dřevotřísce, která nyní obklopuje podstavec. Pro zvýšení čitelnosti zvýšen kontrast fotografie.

 

Na shromáždění z 8. dubna 2020 se objevila i Věra Řezníčková. Z minulosti jsou známé její vazby na Miroslava Sládka a jeho stranu SPR-RSČ, která je považována za krajně pravicovou a spojována s výpady proti Romům a jiným minoritám žijícím v České republice. O této straně se ví, že udržuje vztahy s již z výše zmíněnou ultrapravicovou Liberálně-demokratickou stranou Ruska Vladimíra Žirinovského.

Jako zcela nedůvěryhodná se prokázala v roce 2014, kdy při policejním zákroku, kdy se snažila spáchat přestupek a nerespektovala výzvy policistů, předstírala na videu kolaps, ale následně jakékoliv lékařské ošetření odmítla.

Nemůžeme se pak divit, že ruská diplomacie zneužívá prolhaná tvrzení těchto aktivistů k imperialistickým útokům vůči samotné státnosti České republiky.

 

Kytice od českých Nočních vlků.
Kytice od českých Nočních vlků.