Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Nesmíme naslouchat hlasům poraženců, kteří chtějí zaprodat Ukrajinu

Společné prohlášení ministra zahraničních věci Ukrajiny Dmytra Kuleby a ministryně zahraničí Liz Trussové.

Spojené království stojí bok po boku s Ukrajinou na její cestě ke svobodné evropské demokracii. Cestu jsme posílili prostřednictvím našeho trilaterálního partnerství s Polskem. Nyní více než kdy jindy stojíme při sobě.

Prezident Zelenskyj a premiér Boris Johnson jsou jednotní v obraně bezpečnosti a svobody Evropy. My dva jsme navázali úzké přátelství jako ministři zahraničí, rozumíme si v otázkách ohledně Ruska a mnoha dalších problémů.

Partnerství mezi našimi velkými národy je založeno na základním principu, že národy by si měly svobodně volit svou budoucnost. To je pro Vladimira Putina kletba. Cítí se ohrožen úspěchy sousedních svobodných demokracií, jako je Ukrajina, protože je v risku odhalení, jak selhává autoritářství. Takže je nyní odhodlaný uhasit plamen svobody v Ukrajině prostřednictvím totální války.

Ukrajina a svobodný svět musí zůstat silní a jednotní, má-li být dosaženo míru a ochráněn náš způsob života. Nesmíme naslouchat hlasům poražených, kteří tvrdí, že lidé již začínají být unaveni, a navrhují zaprodat Ukrajinu, aby rychle skončila neutuchajici hrůza.

Ukrajinský lid si nemůže dopřát takový luxus, aby se cítil unavený. Nemůže si ho dopřát ani zbytek svobodného světa. Důkazy o ohavných válečných zločinech stále přibývají, od bombardování nevinných ukrajinských civilistů až po znásilňování, mučení a únosy.

Ruské síly vyvolávají celosvětový hlad blokádami ukrajinského vývozu obilí a krádežemi úrody. Ruští představitelé porušili Ženevskou úmluvu tím, jak zacházejí s válečnými zajatci, včetně britských občanů sloužících v ukrajinských ozbrojených silách.

Je proto nezbytně nutné, aby G7 a NATO tento týden ukázaly, že jejich závazek vůči Ukrajině nebude nikdy překonán Putinovým odhodláním obsadit její území. Neboli měly by zvýšit a urychlit dodávky těžkých zbraní, pokračovat v sankcionování všech, kteří se podíleli na Putinově válce, a zcela ukončit dovoz ruských energií.

Každá dodaná zbraň pomůže ukrajinskému lidu odrazit ruské síly, získat zpět města, která jsou v současnosti pod palbou, jako je Severodoněck a i ta, která ovládá Rusko, jako Cherson. Každá sankce pomůže vyhladovět Putinovu válečnou mašinérii a ochrání další nevinné civilisty před aktem barbarství. Ukrajinský lid nebojácně bojuje za svou vlast. Může tuto bitvu vyhrát a vyhraje ji s neústupnou podporou svobodného světa.

To je důvod, proč v dodávkách těžkých zbraní vede Spojené království. Britské salvové raketové systémy M270 míří pomoci Ukrajině v obraně před ruskými střelami dlouhého doletu. Spojené království již poskytlo vojenskou pomoc ve výši 1,3 miliardy liber, včetně protitankových střel, systémů protivzdušné obrany, obrněných vozidel a výcviku. Ukrajinci si budou navždy pamatovat, co pro ně Spojené království udělalo v nejtemnější chvíli.

Spojené království rozšiřuje své sankce a tento týden přijme nařízení týkající se zákazu obchodu. Další sankce budou přijaty během příštího měsíce. Svobodný svět, jako celek, musí odříznout Rusko od jeho klíčových zdrojů zahraničních příjmů: energií a dalších exportů, jako zlata.

Nemůžeme se nechat zastrašit tím, že se Putin snaží ve světě rozsvítit plynovou lampu hrozbami. Kdykoli se NATO postavilo jeho šikaně, bylo Rusko nuceno ustoupit. Jeho agrese je úspěšná pouze v tom smyslu, že povzbudí další národy, aby se připojily k nejúspěšnější světové obranné alianci.

Přijde čas míru. Ale musí to být dobrý a trvalý mír. Putinova cesta k jednacímu stolu vede přes bojiště v Ukrajině. Vyjednávání bude myslet vážně až poté, co ukrajinský lid zatlačí jeho vojáky zpátky, odkud přišli.

Všichni podporovatelé Ukrajiny se musí snažit svým dílem docílit toho, aby prezident Zelenskyj mohl vyjednávat z pozice síly a čelit oslabenému Putinovi. To je nezbytné, aby mír vydržel.

Nelze vyjednat řešení, které by kopírovalo Minskou dohodu, a bylo na úkor suverenity, bezpečnosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Ti, kteří navrhují obětovat ukrajinskou půdu, ve skutečnosti navrhují platit ukrajinskou krví za iluzi míru. Bude to fata morgána, pokud nebude doprovázena restitucí ukrajinského území a omezením Putinova imperialismu.

Putin dal jasně najevo, že jeho ambice nekončí Ukrajinou, ale půjde dál a zaměří se na jiné suverénní národy – zejména na ty, o kterých se zhoubně domnívá, že jsou součástí Ruska. To je důvod, proč se nikdo nemůže cítit bezpečně, pokud Rusko neodejde z Ukrajiny a už nikdy více nebude moci spáchat takovou agresi.

Ukrajinci nebojují jen za svou budoucnost, ale také za budoucnost svobody a demokracie v Evropě a ve světě. Toto je válka všech, protože vítězství Ukrajiny je v zájmu nás všech, ať to bude trvat jakkoli dlouho.

Společně můžeme zajistit budoucnost Ukrajiny v celistvé a svobodné Evropě, kde opět zavládne mír.