Neděle 15. září, 2024
Evropský rozhled

Neprůhledné financování „zpravodajského“ portálu Aeronet.cz

Desinformační portál Aeronet.cz každý měsíc urguje své čtenáře, aby mu poskytli finanční dary na svůj provoz. „Nekomerční“ Aeronet.cz ovšem není uveden ve spolkovém rejstříku žádného krajského soudu a jejich sbírka není zmíněna ani v Centrální evidenci veřejných sbírek Ministerstva vnitra. Jejich financování je tak neprůhledné a s vysokou pravděpodobností i ilegální.

 
Neprůhledné financování Aeronetu

 

Portál Aeronet.cz žádá své čtenáře o finanční příspěvek.
Portál Aeronet.cz žádá své čtenáře o finanční příspěvek.

Každý měsíc Aeronet.cz žádá své čtenáře, aby mu posílali peníze na svůj provoz. V poslední výzvě uvádějí, že projekt založený na dobrovolnické práci tří lidí čte milion čtenářů, někdy i více, a to prý něco stojí. Konkrétně za měsíc prosinec €1,290.00, což v přepočtu dělá něco málo přes 34,000 Kč.

Evropský rozhled má pro srovnání tento měsíc 11,390 unikátních čtenářů, kteří navštívili 90,126 stránek. V prosinci Pozorovatelka a Vedoucí kolotoče z AE News několikrát upozorňovali na jeden z našich článků, který stojí za přečtení. Dalo by se proto očekávat, že z toho milionu čtenářů k nám zavítá několik set tisíc osob, ale realita byla diametrálně odlišná – za celý měsíc jsme zaznamenali jen 40 unikátních čtenářů, kteří k nám zavítali přímo ze stránek Aeronetu.

Nesmyslně vysoká je i částka, která je potřebná pro zachování provozu AE News. Evropský rozhled platí necelých 600 Kč ročně, z kterých se hradí doména u Forpsi a hosting u Wedosu. Žádné další náklady pro webový projekt, který je založen na bázi dobrovolnictví, nejsou potřebné. Aeronet uvádí, že potřebuje pro zachování provozu nejméně 408,000 Kč ročně! Ano, možná si platí služby v zahraničí, ale ani tam to rozhodně není tak drahé.

Z uvedené výzvy na portálu Aeronet je navíc patrné, že se nejedná o sponzorské dary pro fyzické osoby, kde by postačila darovací smlouva s ověřenými podpisy dárce a darovaného. Jde o financování skupiny osob, jejichž spolek není veden ani u spolkového rejstříku žádného krajského soudu v České republice. Sbírka není vedená ani v Centrální evidenci veřejných sbírek Ministerstva vnitra. Vlastně není ani veřejně známo, kdo konkrétně peníze vybírá a proč potřebuje skoro až půl milionu korun ročně.

Lze namítnout, že projekt, který se prezentuje jako ryze vlastenecký, vlastně není český a nestojí za ním ani občané České republiky – proto se nemusí řídit platnými českými zákony. Nicméně bankovní účty, na které dárci mají posílat své dary, jsou české a slovenské, kde povinnost nahlašovat sbírky je podmíněna zákony obou zemí. Konkrétně se jedná o český účet 1383540016 / 3030 u Air Bank a o účet 5070936157 / 0900 u Slovenské spořitelny. Přinejmenším by tak tato podezřelá aktivita neměla uniknout zraku finančních úřadů a možná ani Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Pozn. V zahraničí je poskytování finančních darů pro extremistické a teroristické organizace považováno za trestný čin.