Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Nepřizpůsobiví neprošli Hybernskou, chybí jim Ministerstvo pro lidská práva

Při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv uspořádali Zelení demonstraci za vytvoření Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Během happeningu byl před Lidovým domem v Hybernské ulici symbolicky zablokován chodník, po kterém mohli projít jen přizpůsobiví občané. Ti nepřizpůsobiví museli zvolit jinou cestu.

 

Zelení uspořádali demonstraci za ustavení ministra pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti.
Zelení uspořádali demonstraci za ustavení ministra pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti.

 

V době, kdy probíhají vyjednávání ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL o složení budoucí vlády, by strany měly projevit zájem o vytvoření Ministerstva pro lidská práva, domnívají se Zelení, kteří ho v minulosti už zřízovali. V té době vznikla i Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Od jara do podzimu byla naše země svědkem etnických nepokojů, na jejichž vlnách se vezli pravicoví extrémisté svým laciným populismem. Vzrůstá chudoba, ženy a muži jsou za stejnou práci placeni jinak, upozorňují Zelení.

Lidská práva by měla být vnímána jako univerzální hodnoty společnosti. Minulost už nám mnohokrát předvedla, do jakých krajností může dojít xenofobie k určité skupině obyvatel – jednoho dne by vymezené skupině obyvatel nemuselo být umožněno vstoupit do některých částí města, institucí, škol a nemocnic.

Mladí zelení zmínili, že důvodem ke zřízení Ministerstva je i důvod ekonomický. Návrh je mnohem levnější než opatření v podobě budování sborů těžkooděnců, kteří rozhánějí demonstrace.

„Nechceme jakékoliv navyšování počtu úředníků, agenda je dostatečně zastoupena ve struktuře Úřadu vlády. Přesto ale tyto kompetence musí být přesunuty a jednoznačně zastoupeny přímo ve Vládě v podobě ministra. Je očividné, že pouhá pozice zmocněnce nefunguje,“ uvedl Ondřej Liška, předseda zelených, v tiskové zprávě.

Demonstrace se konala před Lidovým domem právě z toho důvodu, že v něm sídlí sociální demokraté, kteří mají k této otázce nejblíže. Zelení, Alternativa 50+, o. p. s., a jiné iniciativy věří, že vláda dostojí svým slibům a nebude se věnovat jen financím, ale i lidským právům.

Chodník před Lidovým domem byl následně symbolicky zablokován a směli po něm chodit jen přizpůsobiví občané. Nepřizpůsobiví museli jít po chodníku na druhé straně silnice.

Jak ale Zelení upozorňují, brzy už nepřizpůsobiví na druhou stranu chodit nebudou, protože je prostě odsunem. Jsou přeci jiní, mají jinou kulturu, věří jinému náboženství a je složité s nimi dělat dialog. Bude-li stačit represe a odsun, bude situace nápadně připomínat nacistické Německo, ve kterém ti, kteří nebyli té správně rasy a správných schopností, byli segregováni a nakonec i zabíjeni.

Pro Zelené existují pouze dvě řešení nastalé situace. Buďto minority budeme respektovat a budeme k nim hledat cestu, nebo cestu hledat nebudeme a použijeme sílu.