Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Německý poskytovatel hostingu Hetzner Online GmbH blokuje přístup ke klíčové ukrajinské online platformě, která poskytuje mezinárodnímu společenství informace o ruské invazi na Ukrajinu

 

 

Dne 7. března v 16:30 hodin kyjevského času (15:30 pražského) se oficiální webové stránky Ukrajiny provozované Ministerstvem zahraničních věcí Ukrajiny, které poskytují ověřené informace o totální ruské invazi na Ukrajinu, staly nedostupnými, protože účet hostingu byl zablokován. Hostingová společnost Hetzner Online GmbH neposkytla žádné zdůvodnění, proč byly webové stránky nedostupné.

Zástupce Velvyslanectví Ukrajiny ve Spolkové republice Německo kontaktoval kancelář Hetzner Online GmbH třikrát, a to jak prostřednictvím oficiálního emailu společnosti, tak telefonicky. Zástupci společnosti nebyli schopni poskytnout dostačující vysvětlení a uvedli, že nejsou oprávněni sdělovat jakékoliv informace k této záležitosti.

V důsledku deaktivace hostingového účtu je nyní část obsahu webu ztracena. Tým ministerstva pracuje na obnovení přístupu k webu a na migraci obnovených dat k jinému poskytovateli hostingu.

V době války takové jednání považujeme za nepřátelský čin a požadujeme od vedení společnosti okamžité vysvětlení.

Deaktivací hostingového účtu společnost Hetzner Online GmbH odřízla přístup k životně důležité platformě, která poskytuje ověřené informace pro tisíce cizinců z celého světa. Web war.ukraine.ua poskytuje ověřené informace o všech aspektech ruské invaze na Ukrajinu širokému mezinárodnímu publiku. Hostovaný obsah zahrnuje vojenské zprávy i lidské příběhy Ukrajinců, kteří brání svou zemi, pomáhají druhým, projevují solidaritu a hrdinství. Dosah platformy neustále rostl a nyní má stálé mezinárodní publikum, protože od začátku války výrazně vzrostl zájem o zprávy z Ukrajiny. Od 24. února navštívilo web přes 1,8 milionu unikátních uživatelů (k 7. březnu 2022).