Pondělí 25. září, 2023
Evropský rozhled

Německo musí zvednout mzdy

Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění László Andor řekl v rozhovoru pro nedělní Die Welt, že pro záchranu eurozóny musí Německo zvýšit mzdy. Zároveň kritizoval úsporné politiky vnucované Řecku a dalším zadluženým státům. Zajímavé je, že francouzský deník Libération o tomto rozhovoru informoval už v sobotu.

Podle evropského komisaře trpí hospodářství eurozóny vysokými přebytky německého zahraničního obchodu. Německo musí tento problém napravit zvýšením veřejných investic a posílením domácí poptávky. K tomu je nutné, aby Německo upustilo od politiky potlačování růstu mezd, kterou uplatňuje již více než deset let. Je třeba, aby mzdy rostly úměrně produktivitě práce. Německý i francouzský článek připomínají, že v podobném smyslu se nedávno vyjádřila i německá Bundesbanka.

Takové hodnocení hospodářské situace v Evropě není nijak nové. U nás je známe například z textů Ilony Švihlíkové, ať už v rámci širších úvah, nebo v rozboru zaměřeném přímo na Německo a jeho působení v Evropské unii. Podobně píše o Německu a jeho postavení v Evropě také Yanis Varoufakis v knize Globální Minotaurus. Nové je, že výzva, aby Německo podpořilo růst mezd místo jeho potlačování, a kritika zničujících úsporných politik zaznívají z Evropské komise, která dosud prosazovala právě úsporné politiky jako jediný a zaručený lék na krizi.

Blýská se Evropě na lepší časy? Shoda evropského komisaře s Bundesbankou, i nový německý zákon o minimální mzdě, který připomíná Libération, vypadají nadějně. Libération ovšem zároveň upozorňuje, že růst německého hospodářství se v posledních měsících zpomalil, a za těchto okolností němečtí zaměstnavatelé již vyjádřili ke zvyšování mezd značnou nechuť.