Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Umění sabotáže: Jak se občanským aktivismem postavit proti politickému šíření xenofobie v Čechách

Národní listy Praha - propaganda z dílny TYNESIDE
Národní listy Praha – propaganda z dílny TYNESIDE

 

Někdo namítne, že návody, jak se efektivně bránit proti šíření totalitních myšlenek, na portál, který se zavázal být čistě zpravodajský a investigativní, nepatří. Ale úlohou každého média, i toho alternativního, má být ochrana demokratických hodnot, a to i v době, kdy xenofobní nálady v Čechách pomalu ustupují do pozadí. Dnes proto uděláme výjimku a zveřejníme několik nápadů, jak se občanským aktivismem můžete postavit proti politickému šíření xenofobie.

 
U nás v redakci tomu říkáme umění sabotáže (přestože původní význam slova sabotáž je negativní a kriminální).

 
Místo přednášky zrušeno

V minulosti byla několikrát Islámu v České republice nechceme (IvČRN) na poslední chvíli zrušena smlouva na pronájem sálu, kde se měla konat xenofobní přednáška. Jistě, namítnete, že jde o porušování jejich práva na svobodu slova, ale věci bývají ve skutečnosti trochu jinak, než se na první pohled zdají. Pronájem sálu byl hnutí vesměs zrušen, protože uvedl v omyl organizaci, na jejíž půdě se přednáška měla konat. Téma nahlášené přednášky se totiž neshodovalo s tou, která se tam opravdu měla konat. Uvádějí pronajímatele úmyslně v omyl, a ti nájem samozřejmě vypoví, jakmile se dozví pravdu.

 
>>Odpůrci islámu mají problém. Strhla se hádka, a odnesl to i novinář z ČT

>>Zrušili v Budějovicích přednášku o reconquistě kvůli Konvičkovi?
 

Ilegalní financování xenofobních hnutí

Aby IvČRN finančně posílili, pořádali falešné humanitární sbírky a provozovali pravděpodobně ilegální obchod na kolečkách. Kdykoliv jste tak dříve šli na jejich demonstrace, vždy tam byla odstavená dodávka plná triček Já jsem tady doma a jiného zboží, které se vykládalo na pulty snadno složitelného stánku. Přitom například na pražském Albertově, kde se zboží 17. listopadu prodávalo, nejde prodávat zboží a poskytovat služby mimo provozovnu. Navíc pokud by šlo o fyzickou osobu nepodnikající, mohlo by jít o neoprávněné podnikání. Podle České obchodní inspekce (ČOI) mohlo dojít při prodeji triček k porušení zákona o ochraně spotřebitele. Pokud proto dodávku uvidíte a ČOI nahlásíte, v tu samou chvíli inspektoři vyrazí na kontrolu. Jelikož se dodávka od té doby nikde neukázala, je zřejmé, že s legálností měla pramálo společného.

 
>>Nelegální prodej triček na demonstraci nepatří
 

Podobně to bylo s humanitárními sbírkou na pomoc syrským křesťanům. Sbírka nejen že nebyla nahlášená na Ministerstvu vnitra, ale z transparentního účtu je patrné, že finanční dary se ve velkém ztrácely v McDonnaldovi, a to v čase a na místech, kde se zrovna konaly akce hnutí IvČRN. Platilo se s nimi ale i na benzinkách a v neposlední řadě několikrát denně z účtu mizely peníze v bankomatu. Nemůže se tak nikdo divit, že na organizátory humanitární sbírky udeřil finanční úřad.

 
>>Transparentní účet záchranářů z Otrokovic není transparentní
 

Umění sabotáže – informace a analýza

Nově přetransformováni do politické strany Úsvitu ve svých akcích pokračují a nedá se vyloučit, že i na nich bude docházet k porušování předpisů a zákonů, či vyjdou na povrch nové skandální informace (například spojení s domobranou Československé vlastenecké gardy).

V umění sabotáže je důležité být především neustále o všem informován, disponovat velmi dobrou pamětí, dokázat správně vyhodnocovat informace a předávat je dál, především lidem, kteří mají možnost podniknout další právní kroky pro zamezení této činnosti.

Nejdůležitější informace se dnes už nešíří okatě přes Facebook. Vznikly různé komunikační kanály a k odběru informací se musíte nachomýtnout ve správném čase na správném místě. Především musíte být na seznamu jejich mailing listu, členem tajných facebookových skupin, chodit na přednášky a odebírat Národní listy, kde na zadní straně jsou cenné informace o akcích, které se plánují. V neposlední řadě všímat si, přemýšlet, plánovat a realizovat.

 
Hledá se distributor Národních listů

Pokud chcete udělat něco reálného proti šíření xenofobie v ČR, tak Úsvit s Blokem proti islámu právě hledá pomocníky, kteří budou distribuovat jejich Národní listy široké veřejnosti. Pokud tedy nemáte příliš známou tvář, můžete se přihlásit a listy distribuovat na policejní stanice, k rukám odborníků na extremismus (sedí na Policejní akademii, Masarykově univerzitě, Univerzitě Palackého v Olomouci a jiných místech), klidně i do OSN a Human Watch, novinářům, kteří informace zanalyzují a uvedou je na pravou míru, k rukou právníkům, soudním znalcům, teologům a na jiná ušlechtilá místa, kde mají možnost veřejnost uchránit před podobným štvaním proti lidem. Důležité je, že když výtisk dáte odborníkům, už se nedostane do rukou občanovi, který by propagandě a desinformacím mohl podlehnout. Telefon Úsvitu, kde se můžete hlásit na distribuci novin, je 777 000 486. (Nedoporučujeme ale výtisky likvidovat).

 
>>Národní listy Praha – propaganda z dílny TYNESIDE

>>Záhadné hospodaření Úsvitu a BPI a záhadné Národní listy
 

Prvomájový pochod s krabicemi od mléka

Dále se chystá 1. května v 11 h prvomájový pochod proti islamizaci, na Letné u točny tramvají. Kdo chce vědět více o organizaci demonstrace, má volat na tel. č. 732 281 031. Když se budete podílet na přípravě shromáždění, máte možnost zjistit mnoho cenných informací – například k čemu potřebují krabice od mléka.

Nejdůležitější ale je, aby se xenofobie nešířila. Toho lze dosáhnout například tím, že se demonstrace poklidně zúčastníte a stoupnete si do prvních řad, takže lidé v zadních řadách už nebudou tolik vidět a slyšet a přestane je bavit na podobné akce chodit.

Chovat se konfliktně a udělat bum překvapení není vůbec nutné a žádoucí. Většina lidí na tyto demonstrace chodí stejně jenom ze zvědavosti a také proto, že jde o společenskou akci, kde mohou potkat své známé či zažít něco vzrušujícího, například konflikt s policií či s lidmi jiného názoru. Samotné názory řečníků obvykle nikoho nezajímají a nikdo je nevnímá a neposlouchá. Pokud se na demonstraci stane něco zajímavého, například konflikt se „sluníčkáři“, akce se pro ně stávají přitažlivější a i novináři o nich budou psát horlivěji než kdyby se vůbec nic nestalo.

Cílem je, aby akce byly maximálně nudné a přestaly veřejnost zajímat.

 
Pravidelné přednáškové cykly

V měsících dubnu a květnu se budou opět konat pravidelné přednášky Konvičkářů a Lidinských. Všude tam lze nejenom přijít, poslouchat a sdělit svůj názor, ale poptat se dopředu u organizátorů, jestli vědí o tom, že se u nich bude konat právě tato akce s tímto účelem. Jak již bylo řečeno výše, sály si pronajímají za jinými účely a názvy přednášek se neshodují s těmi, které nahlásili.

 
Přehled akcí:

19. 4., 18:00 h – Hotel Čechie, U Sluncové 25, Praha 8 – Lidinský, Konvička, Hampl, Černoch a speciální hosté Robert Metelec, Martin Koller a Jana Borkovcová

26. 4., 18 h – debata s Benjaminem Kurasem, Restaurace Rumika, Jateční 4, Praha 7

3. 5., 18 h – Restaurace Akcent, Ostrovského 3 (vstup přes recepci Ženských domovů), Praha 5

10. 5., 18 h – Vinárna u Papežů, Starochodovská 64/28, Praha 4, Chodov

 
Mnohem důležitější než konflikt a rozbouřené emoce je prostě zasednout místo, které už nezasedne potenciální příznivec – a udělat událost maximálně nudnou.

Doufáme, že nápady z tohoto článku se stanou pro někoho natolik inspirativními, že je začne aktivně realizovat.