Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Navštívili jsme výstavu fotografií Kristiny Melnikové z války na Donbase

 
Z výstavy v ÚV KSČM
 

Na státní svátek 17. listopadu jsme navštívili výstavu fotografií ruské válečné zpravodajky Kristýny Melnikové, která je veřejnosti zpřístupněna v budově Ústředního výboru KSČM v ulici Politických vězňů. Výstava nazvaná „Pod palbou války“ přibližuje pohled na vojenský konflikt z pohledu osob, které jsou nejen na Ukrajině považovány za teroristy a ruské propagandisty. Proti Evropskému rozhledu a jeho právní analýze, že by se mohlo jednat o naplnění skutkové podstaty trestného činu o propagaci terorismu, se v pořadu „Otevřený prostor“ (Открытый эфир) televizního kanálu Ministerstva obrany Ruské federace TV Zvezda vymezili ruští politologové.

 
Otevřený prostor na TV Zvezda

V českých mainstreamových médiích zůstává výstava Kristiny Melnikové nadále zcela bez povšimnutí. V ruské armádní televizi TV Zvezda tak ve studiu „Otevřeného prostoru“ promítali na velkoplošné obrazovce materiály z alternativního Evropského rozhledu, který byl moderátorem Alexejem Gudošnikovem (Алексей Гудошников) označen za český mainstream obviňující Kristinu Melnikovou z podpory terorismu. Hlavní slovo předal politologovi Viktoru Olevičovi (Виктор Олевич), který vysvětlil, proč jsou česká mainstreamová média rusofobní, prozápadní a pod vlivem Kyjeva.

Ve vysílání se Kristina Melniková podivuje, jak je možné, že v České republice známe „extremistické seznamy“ Očistce centra Mírotvůrce a jak můžeme vůbec takový materiál považovat za relevantní zdroj.

Cetrum Mírotvůrce bylo založeno zvolenými politiky Ukrajiny a stojí za ním osoby, které byly a jsou spjaty s ukrajinskými bezpečnostními složkami. Seznamy Očistce jsou prostředkem, jak bojovat proti ruské agresi a propagandě, jak umožnit široké veřejnosti orientovat se v lidech, kteří je nějakým způsobem ovlivňují. Ukrajinci seznamy používají stejným způsobem, jako jsme my po sametové revoluci začali používat seznamy spolupracovníků StB a jejich zájmových osob.

Na seznamu Očistec najdeme jméno Kristiny Melnikove, Alexeje Gudošnikova i Viktora Oleviče – a to jako šiřitele ruské propagandy o vojenském konfliktu na Donbase a při anexi Krymu.

 
«Открытый эфир» Выпуск от 09.11.2021 г. (v čase 27:30 minut)

V Praze bude mít vernisáž Kristina Melniková jako válečná zpravodajka z Donbasu

 
Reakce ukrajinského komentátora

„Zdálo by se nemožné, aby se v roce 2021 v evropské metropoli otevřela výstava fotografií ruské propagandistky známé šířením dezinformací, padělků a manipulací. A to nejen výstava fotografií dlouho kompromitovaného člověka, ale také věnovaná „hrdinským obráncům“ Donbasu před „ukrajinským fašismem“, jednoduše řečeno – okupantům,“ informuje ukrajinskou veřejnost tamější vojensko-politický komentátor Oleksandr Kovalenko.

V článku věnovaném výstavě zmiňuje, že byla zahájena pod patronací europoslankyně Kateřiny Konečné, předsedkyně KSČM, a zastřešují ji Haló noviny pod vedením Romana Blaška.

Kovalenko dále uvádí, že KSČM je přímo placená ruskou stranou prostřednictvím ruských poboček Sberbank v České republice. Je přesvědčen, že komunistické strany v Evropě jsou všechny pod dohledem ruských tajných služeb, proto ho nepřekvapuje, že Melnikova měla výstavu o Donbase a Náhorním Karabachu právě pod patronátem KSČM. Její výstavu v České republice označil za speciální informační operaci Ruské federace.

Komentátor připomíná, že během výstavy zazněly ruské narativy o boji proti ukrajinskému fašismu a západní hegemonii.

Závěrem se podivuje, jak je možné, že českým úřadům výstava v samotném srdci Prahy nevadí a domnívá se, že Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny by mělo na výstavu adekvátně zareagovat.

В Праге открылась фотовыставка российской пропагандистки героизирующей оккупантов Донбасса

 
Navštívili jsme výstavu

Ve středu 17. listopadu jsme se vydali výstavu do ÚV KSČM zdokumentovat. Státní svátek jsme si vybrali záměrně, protože členové KSČM v tu dobu demonstrovali v pražských ulicích.

Vernisáž sice vysílali živě na TV Raptor, pro nás bylo ale klíčové vidět všechny fotografie a to i detaily, které z videozáznamu nemusí být patrné. Zajímaly nás například detaily zbraní, které separatisté mají při sobě.

Osobní návštěva nakonec přinesla mnoho nových poznatků, které na internetu nejsou vyhledatelné.

Výstava je například uvedena textem: „Většina civilních obětí připadá na území, které Kyjev nekontroluje. To znamená, že všichni tito lidé trpí ostřelováním od ukrajinské armády se souhlasem a mlčením mezinárodních struktur.“

V oblasti přitom trvale působí mezinárodní pozorovací mise OBSE, která již několik let den co den zveřejňuje na svých stránkách podrobné informace o každém výstřelu v oblasti.

 
>>OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine

>>Daily and spot reports from the Special Monitoring Mission to Ukraine
 

V textu dále Melniková popisuje, jak ukrajinská armáda nasadila nad oblastí turecké drony a obyvatelé Donbasu se před nimi musejí skrývat s hrůzou v očích.

Melniková už neuvádí, že ukrajinské pozice byly dlouho před nasazením dronu odstřelovány z houfnic separatistů, v důsledku čehož byl zabit ukrajinský voják a další dva vojáci utrpěli zraněni. Drony byly v tento okamžik nasazeny poprvé za celé období konfliktu a nasadili je proti houfnicím, z kterých docházelo k odstřelováni. Cílem bylo ukončit palbu, kvůli které umírali lidé. Ještě před nasazením dronu poslala armáda nótu přes OBSE s žádostí, aby bojovníci odstřelování ukončili.

I druhá strana konfliktu používá drony. Ukrajinské pozice jsou bombardovány bezpilotními letadly od počátku konfliktu. V roce 2017 Ukrajinci zajistili u Mariopolu dron s dvoumetrovým rozpětím křídel, u kterého bylo zjištěno, že obsahuje součástky vyrobené v České republice. Nedávno se kauzou zabýval pro Respekt Ondřej Kundra s Lukášem Valáškem v článku „Motor k separatistickému dronu na Ukrajině šel přes českou firmu. Stáli za ní tři Rusové.“

 
>>Respekt: Motor k separatistickému dronu na Ukrajině šel přes českou firmu. Stáli za ní tři Rusové.
 

 
Po kliknutí na obrázek zvětšíte text. Po kliknutí na obrázek zvětšíte text.
 

Na první vystavované fotografii je zachycen francouzský velitel Erwan Castel, který odjel na Donbas už v době, kdy konflikt na východní Ukrajině teprve začínal. Tehdy založil intebrigádu Platón pro zahraniční separatisty. Pod sebou měl Slováka „Gabčíka“ (Mário Reitman – na Slovensku obviněn z trestného činu účasti v bojích organizované ozbrojené skupiny na území jiného státu) spolu s Čechy Begemotem (vlastním jménem Jiří Urbánek, v České republice nepravomocně odsouzen na 20 let za terorismus) a Kavkazem (Pavel Botka).

Erwan Castel byl v roce 2019 zraněn a přišel o část ruky, své vojenské zkušenosti se ale snaží separatistům dál předávat a stále plánuje vojenské operace.

Některé fotografie pochází z pohřbu Alexandra Zacharčenka, který za svého života byl nejvyšším představitelem neuznané Doněcké lidové republiky a podporoval separatisty v bojích.

Na snímcích z Nesmrtelného pluku je patrné, že lidé na Donbase nosí fotografie bojovníků zemřelých ve válce na Donbase, nikoliv v druhé světové válce, jak bývá zvykem během ruských připomínek konce Velké vlastenecké války.

Zajímavé informace přineslo i listování v přítomné knize návštěv.

V pondělí 8. listopadu výstavu navštívil Jaromír Vašek, předseda společnosti přátel LLR a DNR.

„Pěkná výstava o tom, co je to válka. Na Donbase jsem byl několikrát, i na frontové linii, viděl děti v krytu. Mír dětem a lidem v Donbasu a Náhorním Karabachu! Jaromír Vašek“.

Výstavu navštívila podruhé 11. 11. i Dagmar Wernerová, kterou je možné potkávat v pražských ulicích během piet a demonstrací. Wernerová se vymezila ve svém komentáři proti dronům a oznámila, že demonstrace se blíží.

„Díky moc,“ napsal jako poslední zápis levicový novinář Karel Sýs. V roce 2018 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy I. stupně.

 
jaromír Vašek

Karel Sýs