Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Náměstí Míru okupované xenofobní hysterií

Ve středu 28. října 2015 bylo v Praze opravdu živo. Na náměstí Míru se od dvou odpoledne konala xenofobní demonstrace Bloku proti islámu, účelově pořádaná proti nelegální imigraci. Kromě spřízněného hnutí Úsvit dorazili na místo v nemalém počtu němečtí zástupci hnutí Pegida a motorkářské gangy. Proti se postavili lidskoprávní aktivisté, které před rozvášněným davem museli nakonec chránit těžkooděnci.

 

 

Bloku proti islámu (BPI), personálně propojenému s iniciativou Islám v České republice nechceme (IvČRN), ze všech politiků nejvíce vadí Angela Merkelová, německá kancléřka, která s otevřenou náručí vítá všechny uprchlíky utíkající před zvěrstvy Islámského státu. Ta jako jedna z mála politiků vyvíjí nátlak na Marka Zuckenberga, aby začal řešit xenofobní a hlavně desinformační komentáře na sociální síti Facebook.

Není proto divu, že nejvýraznějším transparentem, hned vedle vlajky Pegidy, byla fotografie Angely Merkelové se symbolem islámského půlměsíce (zrcadlově otočeným oproti používané předloze; pozn. převrácený symbol v minulosti používala organizace Nation of Islam, což byla americká muslimská sekta blízká křesťanství), kterým se autoři snažili naznačit, že tato kombinace vyvolá třetí světovou válku. Ačkoliv se jednalo o transparent české IvČRN/BPI, text na ní byl německý. Původně byl totiž určen pro demonstrace hnutí Pegida v Německu, kam chodí představitelé české islamofobní scény narušovat veřejný pořádek.

Demonstrace BPI se konala ve čtyřech městech – v Praze, Ústí nad Labem, Brně a Ostravě. Všechny tyto demonstrace probíhaly současně a byly propojené telemostem. Pouze Brno se nepřipojilo, což exposlankyně Jana Volfová přítomným vysvětlila stylem typickým pro šiřitele desinformací, kteří chtějí děsit – v Brně prý nefunguje mobilní signál a zřejmě to bude tím, že je tam největší mešita v zemi! Mobilní signál ovšem v Brně byl, neboť v tu samou chvíli jsme byli v telefonním spojení s naším brněnským zpravodajem.

Docent Konvička z Ostravy prohlásil, že islámská expanze je obrovský průšvih, který tu byl, i kdyby nebyla celá imigrační krize. Zdůrazňoval, že jde o hnusnou ideologii, hnusné náboženství, a člověk nemusí být znalý islámských súr, aby věděl, o čem to náboženství vlastně je, načež sklidil bouřlivý potlesk publika. Vládu, která neřeší problém imigrační krize podle jejich diktátu, označil za zbabělou, nezodpovědnou, vytáčivou a trapnou. Na závěr vyjádřil slávu prezidentu Zemanovi, maďarskému premiérovi Orbánovi a slovenskému premiérovi Ficovi. Poděkoval i poslancům z hnutí Úsvit, kteří zasedají v Parlamentu a snaží se prosadit zákony, které by islám postavily mimo zákon (zatím bez jediného úspěchu).

Poslankyně Olga Havlová poděkovala všem, kteří přišli vyjádřit obavy z imigrační krize, a poděkovala i lidem, kterým není lhostejné, v jaké zemi naši vnuci budou žít. Pomocnou ruku by z imigrantů měl dostat jen ten, kdo bude ctít naše zákony, naše pravidla a naše tradice.

Na demonstraci vystoupila rovněž naštvaná matka Eva Hrindová z Olomouce, která před mnoha lety pracovala s docentem Konvičkou v nakladatelství Votobia. Nedávno se proslavila jako autorka blogu, ve kterém smrtelně nemocné ženě vzkázala, že rakovinou onemocněla, protože bojuje proti šíření nenávisti ve společnosti. Eva Hrindová nezklamala ani tentokrát, lidem poděkovala, že hlasují nohama a doufá, že politiky nohama v příštích volbách porazí.

 

Eva Hrindová poděkovala demonstrujícím, že volí nohama.
Eva Hrindová poděkovala demonstrujícím, že volí nohama.

 

Polský host Jerzy König ze sdružení Ruch narodowy se zostra opřel o kancléřku Merklovou, a nebyl ten den rozhodně jediný. Jeho projev byl však narušen hlasitým skandováním lidskoprávních aktivistů, kteří se zpožděním dorazili na místo.

Po něm na pódium nastoupil předseda hnutí Pegida Lutz Bachmann. Dav jej vítal tleskáním do rytmu a skandováním Pegida! Pegida! Pegida! Lutz Bachmann v úvodu poděkoval Čechům, že dojíždí do Německa na jejich demonstrace. Vyzval všechny evropské vlastence, aby se spojili, mnoho toho pak společně dokáží. Jeho projev byl jinak zcela bez informačních hodnot, což je na xenofobních demonstracích celkem běžné.

 

Demonstrace hnutí BPI se zúčastnily motorkářské gangy.
Demonstrace hnutí BPI se zúčastnily motorkářské gangy.

 

Jedním z hostů měl být Tommy Robinson, zakladatel English Defence League (EDL), který ale nakonec v Londýně z rodinných důvodů do letadla nenasedl. Po jistý čas byl s hnutím EDL spřízněn masový vrah Anders Behring Breivik. Ten 22. července 2011 spáchal teroristický útok, při němž zahynulo více než 70 lidí, především 68 dětských účastníků kempu Norské dělnické strany, které považoval za budoucí šiřitele multikulturalismu.

Za motorkářské gangy vystoupil Jirka Sláma s pouhým poděkováním motorkářům za jejich účast.

Z Ústí nad Labem živě vystoupila ještě poslankyně Jana Hnyková, senátor Jaroslav Doubrava a poslanec Davida Kádner. Jejich projevy ale už vyslechl jen málokdo, neboť je lidskoprávní aktivisté překřičeli skandováním „Strach a panika, nacistická taktika!“ a „Pomozme si navzájem, svět patří všem!“

Xenofobové se začali sbíhat k hloučku lidskoprávních aktivistů s pokřikem „Táhni vodsaď!“ a „Čechy Čechům!“, načež mezi ně naběhli policisté a obě znesvářené skupiny oddělili. Později přišli i těžkooděnci a seběhli se kriminalisté v civilu s kamerami. Mezi demonstranty v obou táborech se pohybovali mladí muži, kteří dlouhodobě monitorují demonstrace, ale k Policii ČR s vysokou pravděpodobností nepatří. Není vyloučené, že patří k civilním informátorům, kterým se někdy říká civilní agenti.

 

Policie chránila lidskoprávní aktivisty před napadením ze strany xenofobů.
Policie chránila lidskoprávní aktivisty před napadením ze strany xenofobů.

 

Z hnutí Pegida vystoupila po Bachmannovi Tatjana Festerling, podle které německá vláda pod vedením Angely Merkelové vede Německo k přistěhovatelské politice, která ohrožuje nejen budoucnost Německa, ale celé Evropy. „Jednotlivé státy se odlišují svými hranicemi, ale kancléřka Merklová se nesnaží tyto hranice chránit. Suverenita států nesmí být ohrožena,“ uvedla. Hranice mají být dostatečně zajištěny, doslova řekla postavit pevnost bez jakýchkoliv „když“ a „nebo“.

Kromě Angely Merkelové xenofobové odsuzují celou Evropskou unii a s ní i komisaře pro migraci Dimitrise Avramopoulose.

Posledním řečníkem byl Miroslav Lidinský, předseda hnutí Úsvit, který promluvil z Ostravy. „Po Evropě se pohybují sta tisíce nelegálních imigrantů, kteří nehodlají respektovat naše zákony a pravidla. Imigranti mohou zničit Evropu takovou, jakou známe, a způsobí kulturní a sociální kolaps. Chyba je v politicích, kteří se neumí k problému postavit čelem, místo aby se EU snažila vlnu zastavit, Merkelová je zve k nám. Místo aby česká vláda chránila naše hranice, vydává finanční prostředky na budování imigrantských zařízení,“ uvedl. Za vzor dával americkou operaci Wetback proti ilegálním imigrantům z Mexika, během které došlo k deportaci 1,3 milionů osob.

Demonstraci po celou dobu bedlivě sledovali zahraniční zpravodajové, včetně těch z islámských zemí. Jejich následné reportáže byly pro Českou republiku velmi nepříznivé. Francouzský deník La Libre například přinesl článek s nadpisem „Praha okupovaná xenofobní hysterií“.

 

Demonstranti proti imigrantům
Demonstranti proti imigrantům