"/>
Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Anarchisté: Policisté poskytují novinářům informace za úplatu, informace o chystaném policejním zákroku stojí až dvanáct stovek

V souvislosti s pátečním vyklízením „tichého squatu“ v Neklanově ulici se aktivisté domnívají, že policisté poskytují novinářům za finanční úplatu informace o chystaných zákrocích. Jeden z novinářů, který se představil jako Jiří Meixner z iDnes.cz, se k metodice uplácení nepřímo doznal během tiskové konference aktivistů, respetive nepopřel ji.

 

 

Vše začalo úplně nevinně. Jeden z policistů v civilu, který na kameru natáčel aktivisty, se rozhodl, že si jejich obličeje zaznamená z půlmetrové vzdálenosti. Aktivisté si jeho počínání vysvětlili jako provokaci a začali mu kameru zakrývat dlaněmi, přičemž ho vytlačili z místa tiskové konference, která se konala na silnici před domem č. 3 v Neklanově ulici.

Do sporu se vložil novinář z iDnes.cz, který se snažil aktivisty přesvědčit, že policisté v civilu jsou tu s novináři. Nepřesvědčil je. Jednalo se o velmi známého policistu, který demonstranty natáčí skoro na každé demonstraci spadající do ultralevicového spektra. Aktivisté mu odpověděli, že je to „tajnej“, který vytváří databázi aktivistů.

Novinář z iDnes.cz se ale nenechal takto snadno odbýt a přešel do útoku. Jednoho z aktivistů obvinil, že se rukou dotkl policejní kamery, čímž mu naznačil, že by za to mohl mít problémy se zákonem. Dotyčný aktivista to popřel, podle něj se policista ve skutečnosti dotkl jeho. Následovala další provokace ze strany novináře v peprné odpovědi: „Tak uvidíme za chvíli.“

Jeden z aktivistů se jej nakonec na rovinu zeptal, jak se v pátek dozvěděl o chystaném policejním zákroku proti squatterům a mohl tak být policejnímu zákroku přítomen od jeho samotného počátku. Aktivista si na otázku vzápětí i sám odpověděl – protože mu policisté dali echo. Další z aktivistů znal i přesnou cenu, za kterou policisté poskytují novinářům informace za chystaný policejní zákrok – taková informace stojí na trhu až dvanáct stovek.

Novinář z iDnes.cz provokativně dodal, ať si na novináře a policistu podají trestní oznámení, přičemž není jasné, jestli to myslel ironicky nebo je přesvědčen, že takové jednání nelze prokázat. Trestní oznámení aktivisté odmítli, protože soudit se s Policii není jejich hobby.

 
Nahrávka: Jiří Meixner (iDnes.cz) „přiznává“, že policisté poskytují novinářům informace za peníze.

 
Přepis záznamu:

 
[00:00] Aktivista 1: Já si nepřeju, abyste tady natáčel můj obličej, pane.. (natahuje ruku a zakrývá policistovi v civilu kameru)

[00:09] Aktivista 2: (na policisty v civilu) Co je? Co na mě šaháte?

[00:16] Aktivista 2: No jako vidíš to? Provokatéři, ty vole.

[00:19] Aktivista 1: (k novinářům) Policie tady nemá právo natáčet obličeje někoho, když neprobíhá policejní zásah.

[00:21] Aktivista 2: Ještě z blízka jako…

[00:26] Novinářka: To jste zapomněl při té tiskovce to tam zmínit.

[00:27] Aktivista 1: (k novinářům) Já tady prostě nejsem médium a ne mluvčí, jenom vidím prostě tady – musím trošku popostrčit, abyste třeba věděli, na co se případně ptát. Počkejte na slovo pana Kubalíka, on má veškerou dokumentaci ke všemu. A může to být zajímavá jakoby (šum)

[00:42] Novinářka: Jo, dobrý…

[00:48] Aktivista 1: chytrej vzdělanej člověk, kterej je na pokraji zhroucení.

[01:18] Novinář z iDnes: My jsme tady s nima. (= s policisty v civilu)

[01:20] Aktivista 2: Co na mě šaháte? On šahá na mě.

[01:23] Aktivista 2: Já sem na nikoho nešahal, on šáh na mě. Vám by taky vadilo, kdyby vás někdo natáčel zblízka.

[01:22] Novinář z iDnes: Ale vždyť mě tady taky natáčíte zblízka, že jo?

[01:29] Aktivista 2: Já vás?

[01:31] Novinář z iDnes: Tak jako všichni tady fotíte, natáčíte.

[01:35] Aktivista 2: (šum)

[01:40] Novinář z iDnes: Ale o tom se vůbec nebavím, tady všichni točíme problematiku o tom domě a vy točíte nás, že jo? Tak já to taky nechápu.

[01:48] Aktivista 1: Ale tady to je tajnej, kterej natáčí ksichty…

[01:50] Aktivista 3: To jsou fízlové.

[01:51] Aktivista 1: … aby si pak udělal databázi.

[01:52] Novinář z iDnes: Já nevím, kolego, proč to hrotíš jako?

[01:55] Aktivista 1: Já tady dělám svojí práci, vy jí neděláte, vy se tady ptáte na bambulózní otázky. Viděl jsem, jak jste tady pracoval v pátek, prosím vás pane. Jste si tady nechal… (šum)

[02:04] Novinář z iDnes (?): Nezlobte se, vy nejste schopnej ani říct, kdo koho se dotýká…

[02:05] Aktivista 1: […] policejní mluvčí

[02:07] Aktivista 3: On se dotýkal mě, ne já jeho.

[02:10] Novinář z iDnes: (provokativně) Tak jo, dobrý, tak uvidíme za chvíli, no…

[02:14] Aktivista 3: Co uvidíme za chvíli?

[02:18] Aktivista 1: Jak jste se sem třeba v pátek dostali? Jak jste věděli, že se to tady děje? Protože vám tady kámoši prostě zavolávaj. Vy to pak dáte do krimizpráv a je to hrozně cool a děláte tady ze všech akurát kriminálníky, jako třeba tady kolega z Primy.

[02:29] Novinář z iDnes: Já určitě ne.

[02:33] Aktivista 4: Ale jó, platíte. Platíte až dvanáct stovek.

[02:38] Aktivista 1: To by bylo zajímavý vědět, kolik jsou ty provize za to, že vám Policie dává echo, abyste sem přijeli.

[02:48] Novinář z iDnes: (ukazuje na aktivistu 4) Tady ten pán to ví, dokonce ví i cenu, tak prostě napište trestní oznámení, kdo komu platí. A zbavíte se novináře i policisty.

[02:49] Aktivista 1: V týhle zemi má hroznou cenu soudit se s Policií, to je vyloženě moje hobby.

[02:56] Aktivistka: Já bych se těch policajtů tak hrozně ráda zbavila!