Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Nacvičovali v českých lesích pomoc sirotkům z Donbasu?

 

Na věncích určených k památce Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici se objevil text ospravedlňující činy pravoslavného kněze Přemysla Ivana Hadravy, nedávno obviněného z podpory a propagace terorismu. Text zvětšíte kliknutím na obrázek.
Na věncích určených k památce Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici se objevil text ospravedlňující činy pravoslavného kněze Přemysla Ivana Hadravy, nedávno obviněného z podpory a propagace terorismu. Text zvětšíte kliknutím na obrázek.

 

Ve středu 17. listopadu se v dopoledních hodinách sešli studenti se svými učiteli u zdi farské zahrady v pražské Žitné ulici, aby si připomněli smrt studenta Jana Opletala a dělníka Václava Sedláčka, kteří byli obětmi zásahu německé policie při demonstraci proti nacistické okupaci. Nikdo z přítomných netušil, že jen hodinu poté budou jejich věnce použity jako podstavce pro text, který bude ospravedlňovat činy pravoslavného kněze Přemysla Ivana Hadravy, v této chvíli vazebně stíhaného z podpory a propagace terorismu na Donbase.

Uvedený text se na věncích objevil poté, co kolem prošel průvod odpůrců covidových opatření, kteří měli demonstrací ve 12:30 na Karlově náměstí. V textu se uvádí, že Přemysl Ivan Hadrava byl obviněn z propagace a podpory terorismu jenom proto, že posílal všechny své vydělané peníze sirotkům po zabitých rodičích v Doněcku a Luhansku a v roce 2014 sloužil bohoslužbu za 42 lidí zavražděných v ukrajinské Oděse v Domě odborů „ukrajinskými nacisty“ (poznámka: obvyklý ruský narativ), se kterými česká vláda spolupracuje, podporuje je a léčí je tu za naše peníze. Koronafašistický režim si na něj vymyslel paragrafy na podporu a propagaci terorismu, službu v cizích ozbrojených silách, účast na teroristické skupině a financování terorismu. Neznámý autor nabádá kolemjdoucí, aby za Přemysla Ivana Hadravu zapálili svíčku.

Jak to bylo s pomocí Přemysla Ivana Hadravy sirotkům z Donbasu?

Pravoslavný kněz se na sociálních sítích, které hojně využíval, nikdy nezmínil, že jezdí na Donbas pomáhat sirotkům. Na sociálních sítích si naopak dopisoval s tamějšími separatisty, jako například s Pavlem Botkou. „Charitativní organizace“, pod kterou v oblasti působil, se jmenovala Českoslovenští vojáci v záloze za mír a ve spolkovém rejstříku se uvádí, že účelem organizace je „zvyšovat vzdělanost v oblasti civilní obrany, výchova k vlastenectví, zachovávání Evropských hodnot a demokratických principů ve společnosti.“

 

Diskuse na Facebooku s bojovníkem Pavlem Botkou.
Diskuse na Facebooku s bojovníkem Pavlem Botkou. Text zvětšíte kliknutím na obrázek.

Před odjezdem do Rostova.
Před odjezdem do Rostova.

 

O tom, že Přemysl Ivan Hadrava spolupracuje s teroristickými organizacemi, jsme informovali už 13. října 2018, dva a půl roku před jeho zatčením letos v dubnu. Objevil se totiž 23. února 2018 na ukrajinském seznamu Očistec Centra mírotvůrce, který shromažďuje informace o zapojení osob do narušování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. O pravoslavném knězi se tam uvádí, že překročil státní hranice z ruské strany a spolupracuje se separatisty. Přemysl Ivan Hadrava s článkem nebyl spokojen a přišel požádat o stažení informace na demonstraci Jiřího Černohorského, která se konala ku stému výročí založení republiky v dolních částech Václavského náměstí v Praze, to jest dva týdny poté dne 28. října 2018.

 

Přemysl Ivan Hadrava na demonstraci protiimigračních uskupení ku stému výročí založení republiky na Václavském náměstí v Praze.
Přemysl Ivan Hadrava na demonstraci protiimigračních uskupení ku stému výročí založení republiky na Václavském náměstí v Praze.

 

Pokud by humanitární mise na pomoc sirotkům z Donbasu byla uskutečněna dle zákona, tak například v České republice by veřejná sbírka musela být uvedena v registru Ministerstva vnitra ČR. Organizace, které skutečně pomáhají dětem na Donbasu, musejí mít povolení od komise ukrajinské vlády a mít uzavřenou dohodu s ukrajinskou organizaci, která humanitární pomoc převezme. Bohužel ani jedna ze zmíněných institucí žádnou takovou sbírku na pomoc sirotkům ve vztahu s pravoslavným knězem či spolkem Československých vojáků v záloze za mír neeviduje.

Přemysl Ivan Hadrava poslal například peníze 3. ledna 2020 přes službu Western Union, a to do ruského přístavního města Taganrog k rukám Sergeje Savaleva, jak uvádí Český rozhlas, který měl možnost nahlédnout do dokumentu o zahájení trestního stíhání. Ani o Sergeji Savalevovi jsme nikde nedohledali, že by se zaměřoval na pomoc právě sirotkům z Donbasu. Podle policejního dokumentu posílal Přemysl Ivan Hadrava peníze vojákům na Donbase a vždy po předešlé dohodě s bojovníkem Jiřím Urbánkem.

Ve stejném článku jedna z obviněných Andrea Krulišová odmítá tvrzení, že by šlo o peníze Přemysla Ivana Hadravy, protože byl chudý a neví, kde by na to vzal. Není tedy zřejmě ani pravdivé tvrzení, že by šlo o peníze, které si kněz sám vydělal.

Níže zveřejňujeme fotografie, jak Českoslovenští vojáci v záloze za mír nacvičovali s Přemyslem Ivanem Hadravou cestu na Donbas za účelem pomoci zdejším osiřelým dětem.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“35″ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“4″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Spustit prezentaci fotek]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ rel=“noopener“ target=“_blank“]