Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Nacistické znásilnění ve Švédsku

Švédští nacisté vyvolali nepokoje na ostrově Gotland, když za pachatele skupinového znásilnění, jehož vyšetřování právě probíhá, označili žadatele o azyl. Nacistickou lež zopakoval v článku o gotlandských nepokojích server RT jako důvěryhodnou zprávu a přidal vlastní dezinformaci, že zločin byl spáchán v azylovém středisku. Dezinformaci RT převzaly bez udání zdroje jak britský Express, tak české Novinky.

Gotland
Gotland

Zatímco britský Express se vůbec neobtěžuje uvádět zdroje, přičemž převzal doslovně i závěr zprávy RT zaměřený na vyvolání strachu z přistěhovalců, Novinky jsou v podněcování strachu a nenávisti zdrženlivější a závěr svého článku založily na švédském anglickojazyčném The Local, který citují vedle švédských bulvárních deníků Aftonbladet a Expressen, na něž se odvolává i RT. RT nicméně Novinky mezi zdroji neuvádějí, přestože převzaly jeho tvrzení, která švédským zdrojům protiřečí.

The Local ze 7. října je stručný. Píše, že ve středu 5. října bylo propuštěno pět mužů ve věku kolem dvaceti let podezřelých ze znásilnění asi třicetileté ženy ve městě Visby, správním centru ostrova Gotland. Prokurátor neshledal dostatek důkazů k tomu, aby požádal soud o uvalení vazby, a tak rozhodl vyšetřovat podezřelé nadále na svobodě. To pobouřilo veřejnost, protože podle informací, které právní zástupce poškozené, Staffan Fredriksson, poskytl Aftonbladetu, šlo o brutální znásilnění bezbranné oběti.

Poškozená má omezenou schopnost pohybu, dokáže sice do jisté míry chodit po domě, ale pro delší cesty potřebuje invalidní vozík. Podle jejího právního zástupce se s ní jeden z pachatelů seznámil v taxíku, kterým se vracela domů z restaurace, a když potřebovala na záchod, nabídl jí, ať použije toaletu v jeho domě. Uvnitř domu ji napadl, vzal jí vozík a znásilnil ji. Navíc se objevilo několik dalších mužů a pachatelé svou oběť společně znásilňovali několik hodin.

V pátek 7. října poslala švédská policie na Gotland posily poté, co se objevily výhrůžky smrtí vůči podezřelým a někdo navštívil prokurátora doma. The Local cituje policistu Matse Holsta, který pro noviny Hela Gotland řekl, že pokusy o nátlak na justici považuje za vážný problém. Po poznámce, že obvykle je ostrov Gotland velmi bezpečná oblast, kterou převzaly Novinky, uzavírá The Local článek citací z facebookového profilu gotlandské policie: „Jsme velmi zdrženliví v zvádění národnosti, popisu nebo jiných informací jako věk, vzhled nebo adresy. V některých případech takové údaje zveřejňujeme, pokud je to důležité pro pokrok ve vyšetřování a potřebujeme pomoc veřejnosti. Jinak ne.‟

V úterý 11. října už The Local informuje, že situace na Gotlandu se uklidnila a od pondělka policie vyslané posily stahuje zpátky na pevninu. Vyšetřování údajného skupinového znásilnění ve Visby zatím pokračuje analýzou forenzních vzorků odebraných z místa činu.

Číst švédské deníky je pro člověka neznalého švédštiny drobet obtížné, v době Google Translate nicméně nikoliv nemožné. Aftonbladet 4. října cituje informace o zločinu, které mu poskytl právní zástupce poškozené, Staffan Fredriksson, a píše o pěti podezřelých, v té době ještě zadržených. Navíc se zmiňuje o šestém podezřelém, který sice nebyl zadržen, ale zůstává vyšetřován na svobodě. O totožnosti podezřelých mužů ani Aftonbladet neuvádí nic bližšího. Expressen z 9. října je podrobnější, jeho reportér Filip Johansson se vydal na Gotland, aby o případu zjistil co nejvíc.

Pobouření vzbudily už první zprávy o skupinovém znásilnění ve Visby. Když prokurátor Mats Wihlborg propustil podezřelé na svobodu, rozhořčení veřejnosti vzrostlo, ale ani to ještě nebylo příčinou nepokojů. Příležitosti se ovšem rozhodli využít švédští nacisté a jejich organizace Severská rada odporu zveřejnila video, o kterém tvrdila, že zachycuje podezřelé a že dokazuje, že jsou to žadatelé o azyl. Nacistické video se rychle rozšířilo po sociálních sítích.

Hned ve středu 5. října demonstrovala asi stovka lidí u údajného místa činu. Večer pak dokonce několik lidí přišlo k prokurátorovi Matsi Wihlborgovi domů. Staffanu Fredrikssonovi, právnímu zástupci oškozené, aspoň nikdo nevyhrožoval, ale i on dostal aspoň několik anonymních telefonátů, že je hlupák. Zhruba ve stejnou dobu, kdy výtržníci navštívili Matse Wihlborga, zaútočili neznámí pachatelé na druhé straně ostrova na ubytovnu pro žadatele o azyl: tři osoby rozbily kamenem okno, a pak uprchly autem.

Na ostrov přijelo několik desítek policistů jako posila, a jejich přítomnost zřejmě skutečně pomohla situaci uklidnit, protože už v pátek 7. října přišlo na demonstraci, která se měla podobat té středeční, tak málo lidí, že s akce sešlo.

Staffan Fredriksson prohlásil, že jeho klientka nepokoje odsuzuje.

Hlavní hybnou silou nepokojů na Gotlandu byla podle Expressen domobranecká skupina, kterou v lednu založila na Facebooku Camilla Sandelius. Filip Johansson se pokusil získat vyjádření vůdkyně domobranců, ale ta rozhovor odmítla: „Budu mluvit jen s takovými novinami, které nenálepkují obyčejné bratry, sestry, maminky, tatínky a strýčky, kteří mají starost o své dcery. Můžeme mluvit jen s takovými novinami, které nám nenadávají do rasistů a fašistů.‟

Je poněkud ironické, že se zrovna na Expressen, který nálepkuje obyčejné rasisty a fašisty, odvolává, dokonce i s přímým odkazem na reportáž, RT, když šíří lži těchto rasistů a fašistů coby hodnověrné informace, a ještě k tomu míchá dohromady dům ve Visby, kde k údajnému znásilnění došlo, s azylovým střediskem ve Slite na opačném konci ostrova, na které rasisti a fašisti zaútočili. Naneštěstí na tom, že Novinky dezinformace z RT bezelstně převezmou, a ještě je vrazí do titulku, nic moc zvláštního není, to už spíše překvapí, že si našly The Local jako dodatečný zdroj. Ovšem jejich úvaha: „Jak je možné, že hromadné znásilnění trvající několik hodin nikdo z azylového centra nezaznamenal, není jasné,‟ je vpravdě brilantní. Jestli ono to nebude tím, že to azylové centrum leží od místa činu nějakých 35 km, že?