Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Nacionalisté z Pro-Vlast skutečně polili Islámskou nadaci vepřovou krví

24. září 2014 v odpoledních hodinách zpravodajský portál Lidovky.cz vydal článek „Prasečí krev na pražské mešitě. Islamská nadace o ničem neví, případ ale šetří policie“. V článku informuje o facebookovém příspěvku nacionalistické skupiny Pro-Vlast, na kterém je zobrazen plot sídla Islámské nadace v Praze, který jejich příznivci polili 4 litry vepřové krve. Podle serveru Lidovky.cz ovšem neznámý muž z Islámské nadace, který se odmítl jejich reportérovi do telefonu představit, celou událost popřel slovy: „Tady se nic nestalo“.

 
Islámská nadace v Praze, 25. 9. 2014
 

Evropští rozhledáři se proto dnes ve večerních hodinách vypravili do Blatské ulice, kde Islámská nadace sídlí, aby zjistili, jestli k události opravdu došlo, či nikoliv. A k události opravdu došlo.

Plot Islámské nadace je čerstvě natřený na bílo, na chodníku jsou ještě viditelné stopy po malířských barvách. Vepřová krev z pod čerstvého nátěru zatím stále prosvítá a stopy po krvi odpovídají fotografii, kterou na své facebookové stránce zveřejnila skupina Pro-Vlast.

 


 

V zahraničí za podobné činy rozdávají u soudu nepodmíněné tresty odnětí svobody a pokuty v řádech tisíců euro. Činy nově kvalifikují jako psychické násilí.

 
Pro vyšší rozlišení klikněte na fotografii.
21. 9. 2014, 4 pm

 
Diskuse na facebookové stránce Lidovek, ve které se skupina Pro-Vlast přiznává k autorství (pod komentářem Luďka Kvapila)