Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Na Slovensku vznikla polovojenská neonacistická organizace s napojením na Maďarskou národní frontu

Vznikli na začátku roku 2011. Zabývají se sportovními a brannými aktivitami v polovojenském duchu. Hlásí se k tradici slovenského nacionalismu a bojovým tradicím Slováků. Jejich největší inspirací jsou slovenští vojáci, kteří bojovali po boku německých a jiných spojeneckých armád proti bolševismu. Zabývají se fyzickou přípravou a nácvikem zručností potřebných pro přežití v přírodě a při obraně vlasti. Aktivně se účastní ochrany přírody. Spolupracují s Maďarskou národní frontou a doufají, že společnými silami vytvoří novou svobodnou Evropu. Říkají si Akční skupina Vzdor Kysuce.

 

 

Základy své organizace položili po vzoru Maďarské národní fronty (zkráceně MNA z maďarského Magyar Nemzeti Arcvonal), která vznikla v roce 1989 pod vedením Istvána Győrköse, původně pod názvem Maďarská národně-sociální akční skupina. Organizace si kladla za cíl bojovat proti bolševismu. V roce 1992 po propuštění Győrköse z vězení byla založena MNA pod svým současným názvem. Jak uvádí portál Rexter.cz, cílem MNA je vytvoření hnutí vzdělaných, psychicky i zdravých, na akci připravených mladých lidí. Na propagačních videích umístěných na portálu Youtube prezentují své bojové dovednosti.

 

 

Akčná skupina Vzdor Kysuce se spolu se Slovenskou pospolitostí několikrát účastnila fyzicky náročného pochodu MNA za zesnulého maďarského nacionalistu Kacskésa Gábora, mladíka z chudých poměrů, který v šestadvaceti letech podlehl těžké nemoci. Během jednoho z pochodů v pohoří Mátra, 17. listopadu 2012, přednesli svůj projev v maďarštině, ve kterém uvedli, že chtějí osvobodit Evropu od cizích nepřátelských vlivů. Celý projev je dostupný na webových stránkách MNA, jovonk.info.

 

 

Symbolem Vzdoru je hlava vlka a zaťatá pěst. Hlava vlka symbolizuje hrdost a vytrvalost, což jsou vlastnosti, které by měl mít každý člen Vzdoru. Zaťatá pěst je vyjádřením odporu vůči dnešním zvráceným hodnotám a způsobu života. Podobný symbol používají i jiné skupiny, jmenujme Vzdor Moskva (СОПРОТИВЛЕНИЕ Москва) a skupinu z ukrajinského Kyjeva. Kromě vlajek se symbolem vlka nosí německé maskovací uniformy, který jim dle vlastních slov nejvíce vyhovují v požadavcích a nic hlubšího se pod tím neskrývá.

Akční skupina Vzdor Kysuce není jedinou organizací s návazností na MNA. V podobném duchu trénují i jiné lokální skupiny, především však ty maďarské. Tyto skupiny by měly sehrát důležitou úlohu v místním udržování a zabezpečení pořádku, kdyby se v Maďarsku spustilo inferno. Příkladem uveďme Akční skupinu Údolie Hornádu z obce Onga u Miškovce.

 

 

Kromě bojového výcviku se členové Akční skupiny Vzdor Kysuce věnují i jiným aktivitám.

Rok co rok vzpomínají na zavražděného 19-ti letého vojáka Jaroslava Bahnu, sympatizanta hnutí skinhead, který zemřel 24. srpna 1996 po útoku Roma Ernesta Tonka v Prievidzi.

Účastní se spolu se Slovenskou pospolitostí pochodů k hrobu Jozefa Tisa, kde jejich čelní představitel Richard Holtan naposledy položil věnec s vyobrazením znaku Hlinkovy gardy. Na stejném hřbitově se sešli s členy Dělnické mládeže, konkrétně s Erikem Lamprechtem.

Richard Holtan stál po boku Mariána Kotleby v den jeho inaugurace do úřadu župana Banskobystrického kraje. Marián Kotleba byl „vůdcem“ Slovenské pospolitosti do doby, než byla tamějším Ministerstvem vnitra rozpuštěna, protože podněcovala k nenávisti a nesnášenlivosti z národnostních, rasových, náboženských a politických důvodů. Nyní stojí v čele Ľudové strany Naše Slovensko.

Zajímají se aktivně o ochranu přírody a pomoc při její obnově. V tomto duchu členové Vzdoru vysázeli sazenice dubu. V nedávné době upozorňovali na případ utýraného belgického ovčáka z obce Oščadnice a zveřejnili adresu „bestie“, která psa nechala pomalu umírat. Před vánočními svátky pořádali sbírku pro slušné lidi v nouzi, na kterou upozornil i český neonacistický portál svobodnyodpor.info. Neonacisté si tímto způsobem snaží vytvořit obraz slušných občanů, v České republice například fotbaloví chuligáni rozdávají dárky dětem v nemocnicích.

 

Richard Holtan si podává ruku s Marianem Kotlebou v den jeho inaugurace do úřadu župana Banskobystrického kraje.
Richard Holtan si podává ruku s Marianem Kotlebou v den jeho inaugurace do úřadu župana Banskobystrického kraje - zdroj: Bratislava bez nackov.

Akčná skupina Vzdor Kysuce na společné fotografii s Dělnickou mládeží, konkrétně s Erikem Lamprechtem.
Akčná skupina Vzdor Kysuce na společné fotografii s Dělnickou mládeží, konkrétně s Erikem Lamprechtem.

 

Skupina Bratislava bez nackov nedávno uvedla, že Akční skupina Vzdor Kysuce je napojená na MNA, spadá pod mezinárodní síť neonacistů, uveřejňuje videa neonacistických kapel a rasistické obrázky na sociálních sítích, organizuje polovojenské výcviky včetně střelby, v neposlední řadě prodává trička s pozměněným logem mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour. Členem této organizace se podle nich může stát jen bílý Slovák. Samozřejmostí jsou každodenní nenávistné projevy na sociálních sítích namířené proti přistěhovalcům, Romům, muslimům, homosexuálům a politickým odpůrcům.