Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Na shromáždění DSSS v Děčíně přišli známí levicoví aktivisté

Dne 23. srpna 2014 se cca od 15:15 do 16:00 hod uskutečnilo na Mírovém náměstí v Děčíně protiromské shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Impulsem k protestu byla potyčka mezi několika Romy a „bílou“ majoritou, která se odehrála před místní hernou Calypso a zvítězili v ní Romové. První demonstraci svolal známý podvodník Lukáš Kohout již ve středu 13. 8. 2014, sám se však na její organizaci nijak nepodílel, a proto mu byla udělena finanční pokuta.

 
Levicoví aktivisté začínají chodit na protiromské demonstrace stále častěji.Levicoví aktivisté začínají chodit na protiromské demonstrace stále častěji.

>>Zvukový záznam z demonstrace stahujte zde (7,7 MB)
 

Sobotní akce DSSS se zúčasnila celá řada známých tváří z obou stran aktivistické scény. Kromě čelných představitelů DSSS, předsedy Tomáše Vandase, výkonného místopředsedy Jiřího Štěpánka a předsedy MO DSSS Duchcov Jindřicha Pindi Svobody, přišel akci podpořit místní občan Petr Žák. Ten dříve kandidoval do děčínského zastupitelstva za stranu Právo a spravedlnost na kandidátce, která vznikla společně se Stranou svobodných občanů pod názvem Svobodní Děčín. Kromě nich se akce zúčastnila cela řada přespolních příznivců krajní pravice, především z nedalekého Ústí nad Labem. Akci přišla podpořit i malá skupinka místních „slušných občanů“, hlavně ze zvědavosti.

V hojném počtu se shromáždění zúčastnili jeho odpůrci především z řad levice. Na místě byly známé tváře, jmenujme Lukáše Matošku ze Socialistické solidarity, romského aktivitu Jožka Mikera (Konexe), aktivistku Ivanku Mariposu Čonkovou či na vozík upoutanou Karolínu Chloubovou. Protidemonstrace se dále zúčastnili představitelé pražského anarchistického undergroundu, squatteři z Neklanky a účastníci demonstrací Obsaď a žij. Nemalé zastoupení měli i děčínští Romové, z nichž jeden v minulosti zastával ve městě vysokou funkci.

Akce přitáhla pozornost médií, na místě byly zástupci TV Barrandov, Policejního deníku, Mediafaxu, Romey, levicového deníku A2larm a celé řady jiných periodik.

Začátek demonstrace provázely konflikty mezi účastníky obou stran barikád. Dvě osoby na vozíčku držely transparent nápisem „Holé Hlavy Holé Neštěstí“, což se příznivcům krajní pravice nelíbilo a namítali, že tím urážejí lidi, kterým vypadaly vlasy v důsledku nemoci. Úvodní část projevů pak skupina místních anarchistů přehlušila hlasitou dechovkou a posléze pískotem a jiným hlukem. Následně proti nim vyrazila skupina příznivců DSSS. Obě skupiny včas oddělili příslušníci Policie ČR společně s antikonfliktním týmem.

 
Shromáždění DSSS v Děčíně, 23. srpen 2014Shromáždění DSSS v Děčíně, 23. srpen 2014

Příznivci DSSS vykročili proti levicovým aktivistům, kteří narušovali průběh demonstrace.Příznivci DSSS vykročili proti levicovým aktivistům, kteří narušovali průběh demonstrace hlasitým pískáním a hudbou.
 

Tomáš Vandas ve svém projevu používal celou řadu nevhodných termínů jako „mor nepřizpůsobivého chování, který zasahuje naší republiku a šíří se nekontrolovatelně“ či „rasismus naruby“.

Zároveň se snažil nabudit dojem, že v České republice platí dvojí zákony a pravidla, jedny mírnější pro nepřizpůsobivé a druhé přísnější pro „slušné občany“. Na důkaz svého tvrzení uvedl „zaručené důkazy“ z Úřadu práce, kde cikánské etnikum dostává všechny možné výhody, včetně 20-30 tisícové podpory.

V řadě míst si předseda DSSS protiřečil, například v začátku projevu tvrdil, že nepřizpůsobivý může být bílý i černý, nicméně v dalších částech projevu zdůrazňoval, že utlačován je v této zemi pouze bílý slušný člověk a nepřizpůsobivé je cikánské etnikum.

V závěru projevu uvedl, že v budoucnu se strana bude věnovat tématu islamizace země.

Aktivistka Ivanka Mariposa Čonková se na základě Vandasova projevu snažila nechat demonstraci rozpustit. Projev Tomáše Vandase byl skutečně několikrát mírně za hranou zákona a byl proto ze strany úředníků ministerstva vnitra a magistrátu napomenut. K rozpuštění demonstrace ale nakonec nedošlo, pravděpodobně kvůli skladbě posluchačů. Na akci přišli jen dlouhodobí příznivci DSSS, kteří jeho projevem nemohli být nijak více ovlivněni, a potom jejich odpůrci, které naopak zase ovlivnit nijak nemohl.

 
Ivanka Mariposa Čonková po poslechnutí projevu Tomáše Vandase připravuje nový transparent s nápisem Vítáme migranty. Pozoruje jí Petr Žák.Ivanka Mariposa Čonková po poslechnutí projevu Tomáše Vandase připravuje nový transparent s nápisem Vítáme migranty. Pozoruje jí Petr Žák.
 

Mezi dalšími řečníky, kteří navázali na Vandasovo vyvolávání pocitů frustrace, patřil Jindřich Pinďa Svoboda, který po svém shrnul události kolem rvačky před hernou Calypso, a Jiří Štěpánek, který označil tuto „republiku za nemocnou od hlavy“ a naznačoval, že současné vládnoucí strany na problémy občanů kašlou. Během Štěpánkova projevu došlo k dalšímu slovnímu konfliktu s proromskými aktivisty, kteří začali vyvolávat „Černí, bílí, spojme síly“ a projev tak zcela přehlušili. Opět proti nim vyrazilo několik příznivců krajní pravice a obě skupiny včas oddělila Policie ČR.

 
Jindřich Pinďa Svoboda přijel na demonstraci z Duchcova, kde v minulosti pořádal řadu protiromských demonstrací.Jindřich Pinďa Svoboda přijel na demonstraci z Duchcova, kde v minulosti pořádal řadu protiromských demonstrací.
 

Petr Žák, který se ze všech řečníků choval nejrozumněji, shrnul, jak pokračoval vývoj ve městě od poslední demonstrace ze dne 13. 8. 2014. Ve čtvrtek proběhlo jednání s primátorem Pelantem a ministry z Prahy. V pondělí se bude konat na magistrátu další schůzka spolu s primátory a starosty obcí ze severu Čech, na které se bude řešit kriminalita a rušení nočního klidu, nezaměstnanost a příchod dalších obyvatel odjinud. Pan primátor dále zadarmo propůjčil sál „na střelnici“ a 15. září od čtyř hodin tam bude s občany diskutovat jak primátor, tak náměstek Sinko. Petr Žák vyzval občany, aby si na diskusi připravili nejenom otázky, ale především konstruktivní řešení děčínských problémů.

Po skončení projevů dal Petr Žák příležitost vystoupit na pódiu i odpůrcům demonstrace, ti ale odmítli řečnit na stejném pódiu, kde pár minut předtím stál Vandas a které bylo popsané nápisy měst, ve kterých se v minulosti uskutečnily protiromské pochody. Diskuse s odpůrci proto probíhala pár metrů od centra shromáždění.

 
Petr Žák diskutuje s místními Romy.Petr Žák diskutuje s místními Romy.

Nenávist není řešení - transparent, který je viděn téměř na všech akcích Konexe.Nenávist není řešení – transparent, který je viděn téměř na všech akcích Konexe.

Anarchisté z Prahy se snažili projevy přehlušit pískotem, dechovkou a jiným hlukem.Anarchisté z Prahy se snažili projevy přehlušit pískotem, dechovkou a jiným hlukem.
 

Mezitím se skupinka příznivců krajní pravice vydala na pochod k romské ubytovně v Zelené ulici. V Příčné ulici se ne více jak patnáct osob muselo podrobit policejní kontrole a poté pokračovaly do nedaleké hospody.

Někteří novináři na místě uváděli, že protiromské demonstrace přestávají mít pro zpravodajství potenciál a pravděpodobně již na ně nebudou chodit. Jsou to „zabité akce“.

Shromáždění, tak jako to předešlé, narušili kybernetičtí sabotéři. Den před konáním akce založili webové stránky http://zabezpecnydecin.webnode.cz/, které vypadaly stejně jako webové stránky DSSS, a oznámili, že demonstrace byla přesunuta na 31. 8. 2014. Webovou stránku přes sociální síť Facebook šířil falešný profil založený na jméno Alexander Janczech. V den konání demonstrace se pak na webové stránce objevily printscreeny z facebookových profilů neonacistů, kteří neznámému Alexandru Janczechovi uvěřili.

 
K romské ubytovně v Zelené ulici se vydala jen hrstka stoupenců krajní pravice.K romské ubytovně v Zelené ulici se vydala jen hrstka stoupenců krajní pravice.