Čtvrtek 18. dubna, 2024
Evropský rozhled

Na Ruské středisko vědy a kultury v Kyjevě byly uvaleny sankce

 

Ruské středisko vědy a kultury má pobočku také v Praze.
Ruské středisko vědy a kultury má pobočku také v Praze.

 

V pátek 2. dubna 2021 Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny uvalila sankce na Rossotrudničestvo*. Oficiálně se tak stalo v reakci na událost v Ruském středisku vědy a kultury v Kyjevě, při které byl minulý měsíc Taras Ševčenko označen za rusko-ukrajinského básníka. Označovat zakladatele ukrajinské moderní literatury a kultury, jemuž Ukrajina v mnoha domovských městech, ale i po celém světě, včetně Prahy, postavila pomníky, za básníka ruského, je jen dalším projevem hybridní války vedené Ruskou federací proti Ukrajině.

 
Časová osa

Ministerstvo zahraničních věcí a Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny po události daly najevo, že na Rossotrudničestvo adekvátně zareagují.

V pondělí 29. března Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny oznámila, že zváží otázku ukončení Ruského střediska vědy a kultury v Kyjevě, pokud obdrží podnět od prezidenta Volodymyra Zelenského nebo jiného právního subjektu.

V pátek 2. dubna byly uvaleny sankce na deset osob, se kterými je spojeno 68 firem a 11 organizací.

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) bude nyní prověřovat všechny vazby, které kulturní středisko v Kyjevě mělo.

 
Odkaz SSSR

Ruská střediska vědy a kultury vznikala v éře bývalého Sovětského svazu. Jejich úkolem bylo dostat pod svůj vliv veřejné i kulturní prostředí a poskytnout zázemí pro agenty. Jsou napojeni na ruské velvyslanectví a jejich představitelé mají diplomatickou imunitu.

 
Pražské středisko

I v Praze se nachází česká pobočka Rossotrudničestva. V Ruském středisku vědy a kultury v Praze se například setkávají ruští diplomaté s bývalými zástupci ministerstva obrany. Ricinová kauza propukla v důsledku neshod mezi zástupci právě tohoto centra.

 
Reakce ruské strany

V současnosti Rossotrudničestvo vede Jevgenij Primakov z Moskvy. Ten informoval, že ředitelka kyjevské pobočky odjíždí do Ruska:

„V současné době je naším hlavním úkolem zajistit bezpečnost pro naši zaměstnankyni v Kyjevě. Upozorňujeme, že je zaměstnankyní ambasády a má diplomatický status s diplomatickým pasem a akreditaci. Všechny navazující praktické kroky podnikneme, až překročí hranice území ovládaného ukrajinským režimem.“

Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Zacharovová k události napsala emotivní příspěvek, jenž reagoval na výrok Volodomyra Zelenského, který po jednání Rady prohlásil, že sankce byly uvaleny v rámci „top 10 pašeráků“.

„Jakého pašeráctví se Rossotrudničestvo dopustilo na Ukrajině? Tím, že četli básně Tarase Ševčenka. Prezident Zelenský je naivka a občané nejsou králíci.“

 

Reakce Primakova na uzavření kyjevské pobočky Rossotrudničestva.
Reakce Primakova na uzavření kyjevské pobočky Rossotrudničestva.

Reakce Marije Zacharovové na uzavření kyjevské pobočky Rossotrudničestva.
Reakce Marije Zacharovové na uzavření kyjevské pobočky Rossotrudničestva.

 
Vojenské cvičení Západ 2021

Sankce byly uvaleny v období, kdy roste napětí na ukrajinsko-ruských hranicích a na Donbasu.

V rámci vojenského cvičení Západ 2021 Ruská federace hromadí u hranic s Ukrajinou vojska – v Brjansku, ve Voroněžské oblasti a na dočasně okupovaném Krymu.

Ruská federace si na okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti připravuje materiální zázemí – přiváží do oblasti tisíce tun pohonných hmot a stovky tun střeliva.

V oblastech byla zároveň zahájena dezinformační kampaň, ve které Ruská federace obvinila ukrajinskou vládu z údajných příprav vojenského útoku na dočasně okupovaná území a z porušování Minských dohod.

OBSE každý den zveřejňuje podrobné zprávy o porušování nastoleného příměří v Doněcké a Luhanské oblasti. Zprávy popisují všechny incidenty a přítomnost všech typů zbraní, které v oblastech pozorovatelé zaznamenali – a zároveň porušují pravidla nastolená příměřím.

Příměří v oblasti ustanovila Třístranná kontaktní skupina 22. 7. 2020 s platností od 27. 7. 2020. Od toho dne OBSE zaznamenala nejméně 14 086 porušení příměří, která zahrnují 4898 explozí a nejméně 7294 výstřelů.

 
*Rossotrudničestvo – Federální agentura pro záležitosti společenství nezávislých států, krajanů, žijících v zahraničí, a mezinárodní humanitární spolupráci

 
Odkazy:

Украина ввела санкции против кремлевской организации Россотрудничество

OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine

OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine (SMM) Daily Report 76/2021 issued on 2 April 2021