Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Na pražském nádraží prý mlátí lidi

Ve středu 17. června 2015 od 18 hodin inicializovali sociální pracovníci ze sdružení KRISA před budovou Hlavního nádraží v Praze petici za prošetření incidentů fyzického násilí, kterého se má dopouštět tamější ochranka na bezbranných lidech. Impulsem k setkáním bylo mnoho výpovědí lidí bez domova, kteří se o svém utrpení nebáli promluvit.

 
Ochranka pražského nádraží prý bije lidi.
 

Fyzické útoky jsou podle Kritické sociální akce (KRISA) na denním pořádku. Zanechávají po sobě pohmožděniny, vyražené zuby a natržená obočí. Přinejmenším pocity zostuzení.

KRISA je neformální sdružení aktivistů, kteří se snaží vykonávat takzvanou kritickou sociální práci, tj. politickými nástroji upozorňovat na sociální problémy.

„Dorazilo nás kolem stovky, podpora byla úžasná, sekuriťáci se zbaběle schovávali uvnitř haly a s novináři mluvit nechtěli. Ukázali jsme jim, že jsou nyní pod drobnohledem oni, a přestože si bezbranné lidi podávají v zapadlých koutech, my je vidíme. Lidé bez domova dostali odvahu – zaznělo více než deset výpovědí a osobních zkušeností s násilím. Více než sto lidí podepsalo petici za prošetření násilných praktik na hlaváku. Petice běží dál, můžete ji podepsat na Klinice, pokud máte zájem sbírat podpisy ve vašem okolí, napiště nám,“ uvádí KRISA svou lidovou mluvou na Facebooku.

O petiční akci informoval Český rozhlas a Pražský patriot. Druhý z deníků požádal o vyjádření společnost Grandi Stazioni, která má budovu nádraží v dlouhodobém pronájmu. Její mluvčí Martin Hamšík popřel, že by na vlakovém nádraží docházelo k násilí.

 
Odkazy:
Český rozhlas: Bezdomovci si stěžují na chování ochranky pražského nádraží
Pražský patriot: Na Hlavním nádraží jsou bezdomovci mláceni, stěžují si někteří sociální pracovníci
Pozvánka na akci: SECURITY MLÁTÍ LIDI
Facebookové stránky: KRISA – Kritická sociální akce