V úterý 9. května 2023 se na Olšanských hřbitovech začala od brzkého rána scházet ruská komunita a její přátelé, včetně ruské diplomatické mise, aby si připomněla konec Velké vlastenecké války. Následná pieta Vladimíra Vančického z folklorního sboru LEGIA nebyla nijak nahlášená a časově se kryla s nedalekým pietním aktem Policie ČR, zpěv písní spojených s druhou světovou válkou tak musel být odložen až k poledni. Mezičas vyplnili politici KSČM a SPD svými projevy.
Ruská diplomatická mise
Olšanské hřbitovy ráno navštívil velvyslanec Ruské federace v České republice Alexandr Zmejevskij spolu se členy ruské diplomatické mise. Položili věnce k Čestnému pohřebišti sovětské armády, k pomníku ruských vojáků a důstojníků padlých v napoleonských válkách a k památníku Pražského povstání.
Vedoucí ruské diplomatické mise přinesl dále květiny k pamětní desce Ivana Hryhorovyče Hončarenka nedaleko Klárova.
Zástupci ruské ambasády se po celé republice účastnili vzpomínkových akcí pořádaných místními obyvateli, veteránskými a nevládními organizacemi a krajanskými spolky. Například se objevili v Terezínské malé pevnosti a byli u pomníku generálmajora Antonína Sochora (Milovice – Mladá, Středočeský kraj) se zástupci KSČM.
Přímo na ruské ambasádě promítali nový ruský film „Norimberk“, po němž následovala recepce u příležitosti svátku. Promítání filmu „Norimberk“ pro širokou veřejnost se uskuteční 11. května 2023 v kinosále Ruského centra vědy a kultury v Praze.
Zapojili se také do mezinárodní kampaně „Zahrada vzpomínek“, v rámci které vysadili šeříkové keře pojmenované po maršálu Koněvovi a Malinovském.
Ruští veteráni žijící v České republice obdrželi přes ambasádu blahopřání od Vladimíra Putina.
Před ruskou ambasádou se pro zástupce médií koupala v krvi aktivistka Hlasu Ukrajiny Julie Levková symbolizující rušistku.
Pietní akt Policie ČR
Vladimír Vančický přišel k Čestnému pohřebišti sovětských vojáků se svou aparaturou před jedenáctou hodinou. V tu chvíli se objevila správkyně hřbitovů a označila jeho shromáždění za neoznámené. Vladimír Vančický se hájil tím, že jde o jeho osobní pietní akt a policie mu říkala, že v takovém případě nemusí nic oznamovat. Nakonec se domluvili na časovém harmonogramu, kdy nesmí hlasitým zpěvem rušit okolní řádně nahlášené pietní akty.
Nedaleko se konal například už od 11 hodin pietní akt Policie ČR k uctění památky příslušníků policie a četnictva, kteří položili svůj život mezi roky 1938 až 1945. Se svým projevem tam vystoupil například policejní prezident Martin Vondrášek. Přímo na místě policejního vzpomínkového aktu byla ruská vlastenecká akce slyšet, protože místo folklorního koncertu se u pomníku uskutečnily projevy politiků KSČM (Josef Skála) a SPD (Jiří Kobza).
Ukrajinský věnec
Den před koncertem se na Čestném pohřebišti sovětských vojáků konala vládní pieta spolu se zástupci ukrajinské ambasády a před pomníkem stále ležel ukrajinský věnec. Ačkoliv by se mohlo zdát, že bude Rusům trnem v oku, opak se stal pravdou – věnec si prohlíželi, narovnávali mu stužky a když Vladimír Vančický stavěl zvukovou techniku a potřeboval uvolnit před pomníkem místo, věnec přesunul tak, aby na něj bylo stále vidět.
Vladimír Vančický pochází z ukrajinského Lvova, ale vystupuje na ruských vlasteneckých akcích. Ještě docela nedávno jej doprovázel kolega Alexandr Stepanov, ale ten nyní čelí hrozbě vyhoštění z České republiky.