Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Na Krymu byl zadržen místopředseda krymskotatarského parlamentu Medžlis Nariman Dželjal

 

Vztyčená krymskotatarská vlajka před ukrajinskou ambasádou v Praze, 26. 6. 2021.
Vztyčená krymskotatarská vlajka před ukrajinskou ambasádou v Praze, 26. 6. 2021.

 

V sobotu ráno během domovní prohlídky zadržela ruská FSB prvního místopředsedu krymskotatarského parlamentu Medžlisu Narimana Dželjala. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba vyzval zahraniční partnery Krymské platformy, aby zvýšili tlak na Moskvu. Nariman Dželjal v roce 2020 vystoupil v Senátu ČR na semináři o Dodržování lidských práv na území Krymu a poskytl i rozsáhlý rozhovor Českému rozhlasu.

„Posledních 6 let si krymskotatarští aktivisté vtipkují: Den, kdy k vám nevtrhli ruští těžkooděnci za účelem domovní prohlídky, je vydařený,“ pronesl minulý rok Nariman Dželjal na půdě Senátu ČR.

V rozhovoru pro Český rozhlas se snažil zodpovědět otázku, proč ještě nebyl ruskými úřady zadržen, i když by se to v jeho postavení místopředsedy „zakázaného“ parlamentu krymských Tatarů dalo předpokládat.

V sobotu ráno se předpoklad naplnil, když byl ruskou FSB zadržen během domovní prohlídky. Celkem FSB zadržela 5 krymských Tatarů.

Ačkoliv mezinárodní soud OSN v Haagu vyzval Ruskou federaci, aby zrušila postavení krymskotatarského parlamentu mimo zákon, ruské úřady rozhodnutí nerespektují.

„Dnešní nelegální zadržení místopředsedy krymského tatarského lidu Medžlis je dalším aktem politiky vytlačování původních krymských tatarských obyvatel a jeho reprezentativních orgánů z Krymu,“ napsalo Zastoupení prezidenta Ukrajiny v Autonomní republice Krym. „Jsme přesvědčeni, že zadržení souvisí s jeho veřejnými a politickými aktivitami, včetně jeho nedávné účasti na ustanovujícím summitu Krymské platformy.“

Inaugurační summit Krymské platformy se konal 23. srpna 2021 v Kyjevě. Platforma je nové poradenské a koordinační centrum určené pro mezinárodní dialog a přijímání rozhodnutí k řešení reintegrace anektovaného Krymu. Českou republiku zastoupil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

„Rusko na okupovaném Krymu vystupňovalo teror a zadrželo 5 lidí, včetně Narimana Dželjala, místopředsedy Medžlis krymských Tatarů. Vyzývám partnery Krymské platformy, aby zvýšili tlak na Moskvu. Moskva musí zanechat podobných taktik a propustit všechny nezákonně zadržované,“ napsal ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba na sociální síti Twitter.

Lidskoprávní aktivisté plánují v neděli v poledne demonstrovat před ruskou ambasádou v Kyjevě.

„Dnes na dočasně okupovaném území Krymu důstojníci FSB prohledali domy krymských Tatarů a unesli Eldara Odamanova, Azize Akhtemova, Asana Akhtemova, Ševketa Useinova a Narimana Dželjala,“ píší v pozvánce na solidární akci s novými politickými vězni.

Aktivisté uvádí, že celý den nebylo známo, kde se zadržení nachází, a nevědí to ani jejich právníci.

V Simferopolu aktivisté demonstrovali před budovou „krymské“ FSB, následně jich 40 bylo zadrženo.

 
Odkazy:

Facebookový profil Narimana Dželjala

Pozvánka na solidární demonstraci s novými politickými vězni před ruskou ambasádu v Kyjevě

Výzva ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby pro partnery Krymské platformy

Český rozhlas: Rozhovor s Narimem Dželjalem

В Симферополе возле здания ФСБ силовики задержали 40 активистов, которые хотели выяснить судьбу задержанных ранее крымских татар

Mass detentions in occupied Crimea after Crimean Tatar Mejlis leader and four other men arrested

Krymská platforma vyslala do světa signál, že Krym byl, je a bude ukrajinský