Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Na iDnesu se objevila reklama na Palec pro Trumpa, víme, kdo za tím stojí

 
marcusandart
 
Na zpravodajském kanále iDnes.cz se objevila velká reklama na webové stránky Palec pro Trumpa, podle které vítězství amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa přinese velké změny v Bílém domě. Jelikož je nezvyklé, aby se reklamy na amerického kandidáta objevovaly v českých médiích, kde nikdo z občanů amerického prezidenta stejně volit nemůže, podívali jsme se, kdo za reklamou stojí.

Doména zpravodajského kanálu palecprotrumpa.cz je registrována na PR agenturu Marcus&Art, s.r.o., konkrétně na e-mail Radka Szirtiho, který v agentuře zodpovídá za určování strategie digitální divize jako Digital Media Manager. Ten pravděpodobně doménu koupil pro svého klienta, který se na stránkách podepisuje jménem Zdeněk Stehno. Hosting i doména je registrována na stable.cz (sdílený hosting).

Ačkoliv je Donald Trump známý svými protiuprchlickými a protimuslimskými názory, zřejmě vás překvapí, že na vrcholu agentury Marcus&Art stojí Mirek Deneš, který působil jako marketingový poradce ve Spojených arabských emirátech. Působil také jako poradce ministra financí Jana Fischera či předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody. Byl rovněž mediálním zástupcem firmy Hinton, která spustila developerský projekt Royal Triangle, komplex bytových domů, který podle Pražských vodovodů a kanalizací pravděpodobně stál za kontaminací vody bakteriemi a viry v Dejvicích a Bubenči.

Nesmíme zapomínat, že PR agentury zpracují projekt komukoliv, kdo je ochoten platit. Projekt Palec pro Trumpa ovšem nevypadá jako reklama, ale jako nový zpravodajský kanál. Pokud na něm pracuje externí PR agentura, muselo to stát opravdu hodně peněz.