Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Na Hrad pronikla čarodějnice, museli zasahovat hasiči

 

V sobotu na Hradě hořelo, museli zasahovat hasiči
V sobotu na Hradě hořelo, museli zasahovat hasiči

 

Včera se na Pražském hradě odehrál závažný bezpečnostní incident. I přes přísné policejní kontroly pronikla na Hrad paní pokročilého věku, dostala se nepozorovaně až ke kancelářím prezidenta republiky a začala na chodbě vařit v kotlíku kouzelný lektvar omamné vůně. Od jiskry z hořícího polínka chytla dřevěná klika a nebýt včasného zásahu hasičů, mohl celý velikonoční incident skončit tragicky.

Ačkoliv celá událost zní až neuvěřitelně, jde o velké selhání v bezpečnostních kontrolách návštěvníků.

Hrad se možná opevnil proti teroru a policejním kontrolám neunikne žádná zbraň, avšak kotlík, polínka, sirky a staré koště nevzbudily u staré babičky žádné podezření. Z výpovědi kontrolujícího policisty působila paní poněkud zmateným dojmem. Prakticky se mu nikdy nestalo, aby návštěvnice měla v kabelce kotlík, tato ani nechtěla kotlík nechat ležet na stolku, zatímco měla projít bezpečnostními rámy. Žádné předpisy tím ale neporušila a nebyl proto žádný důvod, proč ji ve vstupu do areálu Hradu zamezit.

Jak se stará paní dostala až ke kanceláři prezidenta republiky, osvětlily až záznamy z kamer. Na koštěti za bouřlivého potlesku turistů vzlétla k pootevřenému oknu ve druhém poschodí a odtud měla cestu ke kancelářím prakticky otevřenou.

Koště fungovalo na stejném principu jako raketový (též známý jako tryskový) batoh, což je technologická novinka, která vstoupila na trh v nedávné době a je dostupná jen těm nejbohatším. Není ovšem známo, že by některá z technologických firem vyrobila kromě batohu také koště.

Klika od hořícího polínka chytla prakticky okamžitě, čímž došlo ke spuštění požárního poplachu. Hradní stráž následně starou paní zatkla při útěku z místa činu a předala jí po velmi krátkém výslechu do péče psychiatrů. Hasiči byli na místě do dvou minut a hořící dveře uhasili.

Lektvar neznámého složení nyní analyzuje protichemická jednotka z Vyškova, která událost působící skoro až humorně nechce v době novičokových afér podcenit.

Apríl.