Pondělí 13. ledna, 2025
Evropský rozhled

Na Dvořákově Praze hrála pianistka Valentina Lisitsa, podporovatelka proruských separatistů na Donbase

 

Valentina Lisitsa na plakátech před Rudolfínem během mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.
Valentina Lisitsa na plakátech před Rudolfínem během mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

 

Ve středu 19. září 2018 vystoupila na pódiu Rudolfina ukrajinská pianistka rusko-polského původu Valentina Lisitsa, která od roku 2014 zaujímá protiukrajinské názory a vystupuje na pódiích se separatisty a příslušníky ruské armády, mimo jiné s nedávno zavražděným Alexandrem Zacharčenkem. Klavírní recitál Valentiny Lisitsy se uskutečnil v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořáková Praha. Před Rudolfinem se konalo protestní shromáždění, které skončilo fyzickým napadením proukrajinského aktivisty Tomasze Peszynského.

Na protiukrajinské názory Valentiny Lisitsy jako první v květnu upozornil projekt InformNapalm, který si klade za cíl informovat zahraniční obecenstvo o vývoji situace na Ukrajině. V článku nazvaném „Dvořákova Praha: klavírní tóny „rusského miru“ zveřejňují fotografii Valentiny Lisitsy, jak stojí na pódiu s Alexandrem Zacharčenkem. Ten jí na výročí Velké vlastenecké války v Doněcku, 22. června 2015, morálně podpořil, aby si pevně stála za svými protiukrajinskými postoji a ona separatistům poděkovala, že na frontě chrání celý svět před „hnědou nákazou“. Objevila se na seznamu nepřátel Ukrajiny centra Mírotvůrce za veřejné ospravedlňování terorismu, propagace nenávisti vůči různým etnickým a sociálním skupinám jako jsou např. Ukrajinci, Afroameričané, tělesně postižení nebo lidé, kteří přežili Holocaust. 

 

Valentina Lisitsa v Doněcku během oslav Velké vlastenecké války. Alexandr Zacharčenko jí v projevu poděkoval za její protiukrajinské názory a ona poděkovala separatistům (z nichž mnozí jsou příslušníci ruské armády), že na frontě chrání celý svět před "hnědou nákazou".
Valentina Lisitsa v Doněcku během oslav Velké vlastenecké války. Alexandr Zacharčenko jí v projevu poděkoval za její protiukrajinské názory a ona poděkovala separatistům (z nichž mnozí jsou příslušníci ruské armády), že na frontě chrání celý svět před „hnědou nákazou“.

 

Ačkoliv sílil tlak, aby Valentina Lisitsa na Dvořákově Praze nevystupovala, její klavírní recitál zrušen nebyl, na rozdíl od toho v dubnu 2015 v kanadském Torontu po nenávistných komentářích Lisitsy k veřejnému dění.

Ve středu večer tak před Rudolfínem postávala skupinka dark suitově oděných osob, která návštěvníkům koncertu rozdávala letáčky velmi podobné oficiálním letákům k letošnímu ročníku festivalu. Šlo o proukrajinské aktivisty Kaputinu a Rebelů a rozdávání letáků podobných oficiálním letákům před festivaly patří k jejich osvědčeným strategiím. Ne jinak to bylo minulý rok, když v České republice vystupovali Alexandrovci.

Návštěvníci nedostávali do rukou letáky Dvořákovy Prahy, ale Putinovy Prahy, a nešlo o ročník 18, ale o tragický let MH17. V textu se potom návštěvníci dočetli, jak Valentina Lisitsa obhajuje válečné zločiny putinovského Ruska na východě Ukrajiny a v Sýrii, ruskou okupaci ukrajinského Krymu, včetně teroristických organizací působících na východě Ukrajiny a šíří desinformace o politickém a kulturním dění v evropských zemích a USA.

„Zatímco vy si dnes užíváte koncertu hlasatelky ruské propagandy Valentiny Lisici, Putinovo Rusko i nadále okupuje ukrajinská území a vede válku na Donbasu,“ píše se v závěru letáku.

 


 

Rudolfínum bylo už od vstupu střežené početnou skupinou členů ochranky a sál byl zcela vyprodán. Klavírní recitál nikdo neuvedl, pouze se setměla světla a Valentina Lisitsa bez jediného slova usedla ke klavíru a začala hrát interpretace Franze Schuberta, Maurice Ravela a Modesta Petroviče Musorgského. Téměř všichni návštěvníci drželi v rukou letáky Kaputinu a několik málo z nich už Valentině Lisitse netleskalo.

Venku před Rudolfínem se mezitím konalo protestní shromáždění Kaputinu a Rebelů, při kterém došlo ze strany ochranky k napadení aktivisty Tomazse Peszynkého. Podle Václava Bozděcha pro televizi Černá Kukla před Rudolfínem natáčeli, protože měla vyjít Valentina Lisitsa, ale místo ní proti nim vyšel agresivní člen ochranky a došlo k přetahování o mobilní telefony, při kterém Tomasz Peszynsky dostal ránu pěstí do zubů. Policisté, kteří měli hlídat protestní shromáždění, s agresorem poté vešli do Rudolfina a po chvilce zase odešli, přičemž nebyli k oběti napadení vstřícní. Skupina aktivistů proto šla nahlásit napadení na stanici v Bartolomějské ulici.

Nebyl to rozhodně jediný konflikt té noci. Odcházející návštěvníky Rudolfína aktivisté vítali s protiputinovskými transparenty a zpěvem písně s textem „jak jsme všichni tak trochu zvířata“. To se několika návštěvníkům nelíbilo a snažili se aktivisty z prostranství před Rudolfínem vyhnat, ti se ale nedali, neboť shromáždění měli nahlášené a povolené.

 

Protestní shromáždění proukrajinských aktivistů před Rudolfinem. Tomasz Peszynský chybí, podává oznámení v Bartolomějské kvůli napadení členem ochranky.
Protestní shromáždění proukrajinských aktivistů před Rudolfinem. Tomasz Peszynský chybí, podává oznámení v Bartolomějské kvůli napadení členem ochranky.

 

Ze seznamů letošních sponzorů festivalu Dvořákova Praha vyplynul i jeden paradox, a to, že Valentinu Lisitsu nepřímo zasponzoroval i její ideový odpůrce Miroslav Kalousek. V kontextu koncertu šiřitelky ruské propagandy pak paradoxně vyzněl i uvítací text celého festivalu: „Antonín Dvořák dokázal změnit myšlení lidí a přesvědčit je, aby přijali jeho melodické invence.“

S příjezdem pianistky se začaly na proruských zpravodajských kanálech objevovat články obhajující její názory, například na serveru Sputnik se objevilo hned několik článků v sérii. [1, 2]

Valentina Lisitsa ale rozhodně nebude jedinou letošní kulturní ikonou Putinovského Ruska vystupující v Praze. V pátek 2. listopadu v Karlíně vystoupí zpěvák Oleg Gazmanov, který nazpíval písně jako Rusko vpřed a Nesmrtelný pluk. V roce 2014 zakázalo Lotyšsko Gazmanovi vstup do země, protože se v očích Rigy provinil „agresivní podporou“ politiky Kremlu vůči Ukrajině, jak píše magazín Týden.