Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

Na Cibulce byla vykopána válečná sekera

Obyvatelům squatu Cibulka byla ke 31. 3. 2015 vypovězena Dohoda o využívání, kterou měli uzavřenou od května 2012. Objekt se rozhodli neopustit dobrovolně, protože nechtějí ponechat historickou usedlost na pospas spekulativním záměrům majitele, společnosti Cibulka a.s. v čele s JUDr. Oldřichem Vaníčkem.

 
youtube29
 

Ten před časem přislíbil, že spolupráce bude pokračovat. Na jednání ale nedošlo.

Před polednem 2. 4. dorazila na Cibulku nesdílná návštěva složená ze zástupce majitele a tří členů neznámé sekurity společnosti, kterou vlastník pravděpodobně na vyklizení najal.

Obyvatelé se oprávněně obávají drsného střetu a nekorektního chování. Hodlají ale setrvat a požadují povolení k užívání objektu do doby než započne patřičná rekonstrukce a vyzývají všechny sympatizanty k aktivní podpoře.

Zpráva se objevila na vimeo.cz a na FB stránkách galerie Artwall, druhý odkaz považujeme za důvěryhodný zdroj.

 
Aktualizace 3. 4. 2015

Na stránkách cibulka.squat.net se objevila tato výzva:

 
Cibulka se nevzdává

 
Aktualizace 5. 4. 2015

 
Otevřený dopis pro majitele 5.4.2015

Pane Vaníčku,

z důvěryhodných zdrojů se k nám dostala informace, že Vy či Vaši zaměstnanci najímáte bezpečnostní agenturu, která nás má násilím vystěhovat z usedlosti Cibulka. Asi není náhoda, že rekrutace „brigádníků“ pro tento zásah probíhá v prostředí zdejších neonacistů, kteří se do squatterů rádi kopnou.

Po konzultaci s našimi právními zástupci Vás upozorňujeme, že jsme zatím neobdrželi žalobu na vystěhování a tudíž je náš pobyt na usedlosti stále legální. Z opakovaných telefonátů s Vámi a Vašimi zaměstnanci jsme vyrozuměli, že splněná podmínka – odstranění motorových vozidel z horní zahrady – znamená jednání o obnovení dohody. Podmínku jsme splnili, na usedlosti tedy zůstáváme.

Pokud by skutečně došlo k pokusu o naše násilné vystěhování, věřte, že se budeme bránit soudně i všemi dalšími dostupnými prostředky. Snahou dostat nás z budovy násilím se rovněž sám postaráte o takovou medializaci celého případu, že Vaše neustálé obavy z „očerňování“ Vašeho „dobrého“ jména se konečně naplní. Nepochybujte, že násilné vyklizení Cibulky, vyvolá také silnou reakci veřejnosti (viz dění kolem pražského squatu Klinika. Uvědomte si, že konfrontace vedená profesionálními rváči, kteří mají blízko k neonacismu by mohla skončit fatálními následky, za které ponesete odpovědnost.

Stále platí, že pokud byste změnil názor, rádi s Vámi budeme jednat o podmínkách našeho dalšího setrvání na usedlosti, pro kterou, dle dostupných informací beztak nemáte jiné využití ani kupce. S ohledem na to a zároveň na žalostný stav usedlosti, považujeme za svou povinnost v objektu zůstat nejméně do doby, než reálně začne jeho rekonstrukce.

Zdraví
Kolektiv obyvatel z Cibulky