Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Na Bike Show Nočních vlků se objevila Černomořská flotila

 

Černomořská flotila podporuje Bike Show od roku 2009.
Černomořská flotila podporuje Bike Show od roku 2009. Zdroj: YouTube.com

 

Noční vlci představili v Sevastopolu motorkářskou show Ruský reaktor. Divadelní představení bylo věnováno historii Ruska od svržení monarchie až do dnešních dní. To vše na okupované části Krymského poloostrova s podporou Ministerstva obrany Ruské federace, které na místo poslalo zástupce Černomořské flotily s předváděcí vojenskou technikou.

Motorkářský klub Noční vlci předvedl v Sevastopolu další show, která byla letos nazvaná Ruský reaktor. Divadelní představení s rozsáhlou scenérií, kaskadéry, retro technikou, hudbou, tancem a poezií bylo věnováno Rusku od svržení monarchie v roce 1917 až po současnost. Dlouho před začátkem Bike Show se u hory Gasfort v Sevastopolu, kde se nacházejí plošiny motoklubu, shromáždily tisíce lidí.

Show Ruský reaktor je směsicí historických rekonstrukcí, muziky, tanců a poezie, kterou předčítá sám Alexandr Zaldostanov, vůdce Nočních vlků a osobní přítel ruského prezidenta Vladimíra Putina. Na Zaldostanova i jeho moskevské centrum Sexton byly západem uvaleny sankce, protože se členové jeho motorkářského klubu účastili bojů na Ukrajině, včetně útoku na námořní velitelství v Sevastopolu.

Inspirací pro Ruský reaktor se stala metafora spisovatele a publicisty Alexandra Prochanova, podle kterého ruský reaktor dává za vznik nevídané energii, která pohání ruská srdce a vybízí všechny Rusy k nevídaným činům. Tento obraz se vůdci Nočních vlků natolik zalíbil, že z něj učinil klíčový prvek celé letošní Bike Show.

Jak uvádí agentura Tass.ru, na místě se objevili „sovětští“ sportovci, kteří doprovázeli vojenská dobová letadla. Poté scenérií projel traktor Stalinets, který byl speciálně dodán pro Bike Show z ruského Čejlabinsku. Ukázána byla historie Sovětského svazu, jeho rozpad, devadesátá léta a „znovuoživení“ Ruska. Představení končilo ohňostrojem.

Bike Show byla doprovázena kaskadérskou jednotkou Igora Panina. V letošním roce artisté předváděli kousky v Kole smrti umístěném 25 metrů nad zemí.

Ministerstvo obrany Ruské federace několik hodin před začátkem Bike Show zveřejnilo oficiální tiskovou zprávu, ve které oznámilo, že na divadelní představení posílá pěvecké a taneční skupiny Černomořské flotily pod vedením kapitána Alexeje Kostjanikova. S písněmi námořníků vystoupil například zpěvák Gleb Kornilov, který se Bike Show účastnil i v minulém roce. K vidění byly skupiny Karamel nebo Marta v zastoupení Marty Augustiničové.

Jak se uvádí přímo na stránkách Bike Show, Černomořská flotila podporuje vystoupení Nočních vlků již od roku 2009 a na akci se přišel podívat osobně i prezident Ruské federace Vladimír Putin, což údajně zvedlo nebývalou vlnu vlastenectví.

V minulém roce na akci byly dle magazínu Newsweek k vidění rekrutační stánky Černomořského loďstva.  Velitel Alexandr Vitka uvedl, že v předchozím roce na různých akcích vstoupilo do řad armády až dva tisíce vojáků.

Z České republiky na Bike Show vyrazil přátelský motocyklový klub Nočních vlků Red Eyed Crüe – Czech, který se po skončení show vydal na výpravu do válečných oblastí Debalceva, Donbasu a Luhanské oblasti. Během cesty se poklonili památce velitele Giviho, který byl ještě za života souzen za založení teroristické organizace – praporu Somali, který provedl úspěšnou operaci na doněckém letišti.