Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Mytí se v lavoru před ruskou ambasádou

 

Spontánní demonstrace před ruskou ambasádou, 30. 7. 2018, foto: Roman Máca
Spontánní demonstrace před ruskou ambasádou, 30. 7. 2018, foto: Roman Máca

 

„Podle informací serveru Sputnik.cz se Rusové sprchují dvakrát denně, na rozdíl od ostatních Evropanů, kteří se myjí ve dřezu. MÁME DOST RUSKÉHO PLÝTVÁNÍ VODOU!!! Pojďme před ruskou ambasádu ukázat slovanským bratrům, jak se umývat s náležitou environmentální odpovědností!“, napsala na Facebooku satirická stránka Smějící se bestie a svolala na pondělí 30. července 2018 úřadům neohlášenou spontánní demonstraci.

Na serveru Sputnik 26. července 2018 zveřejnili v české verzi článek „Francouzka: To, jak Rusové dbají o osobní hygienu, se mi zpočátku zdálo nereálné“, kde Francouzka Ingrid popisuje, jak jí překvapilo, že se Rusky sprchují dvakrát denně, zatímco oni si ve Francii mohou tak maximálně napustit vodu do umyvadla a v něm se umýt.

Recesistická skupina Smějící se bestie proto před ruskou ambasádu svolala demonstraci se slovy: „Pojďme ukázat Rusům, jak se myjí civilizovaní Slované.“ V nastalých vedrech se facebookové recese chytlo několik osob a přišly se spontánně před ruskou ambasádu osvěžit s lavory i kosmetikou. Demonstrace před ambasádou nebyla nijak organizovaná.

Celkem byly na místě dvě policejní auta a jedno objíždělo demonstraci okolo. Na místě byli policisté ještě dříve, než recesisté stihli do lavoru nalít vodu. Policisté recesisty legitimovali a vyzvali je, aby v procesu umývání se pokračovali jinde. Policie na místě setrvala, dokud se účastníci shromáždění nerozešli.

Na důvod, proč Sputnik pro české čtenáře publikoval článek, který jako desinformační prokoukne ihned každý Čech, neboť je s domácí situací srozuměn, jsme se zeptali Romana Máci, který se shromáždění zúčastnil a věnuje se ruské propagandě.

„Jde přesně o ten případ, kdy propagandu určenou pro ruské domácí publikum, kterému vymývají mozky, přeloží do jiného jazyka,“ vysvětlil.

 
2018_07_30_Smejici_se_bestie_01