Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Musí syrské děti čekat na svého Wintona?

Před Strakovou akademií v Praze se na Mezinárodní den migrantů, tj. 18. prosince 2014 od 16:00 hodin, uskutečnil veřejný protest Musí syrské děti čekat na svého Wintona? Výzva vládě k přijetí syrských uprchlíků, který požadoval, aby vláda přehodnotila svůj postoj k přijetí syrských uprchlíků a natrvalo přesídlila alespoň 15 nemocných syrských dětí včetně jejich příbuzných do ČR. Shromáždění se účastnili nejen jeho příznivci, ale i jeho odpůrci z řad xenofobních skupin Islám v České republice nechceme (IvČRN), Pro-Vlast a České strany národně sociální.

 
Musí syrské děti čekat na svého Wintona?
 

Shromáždění organizovalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty a další spřízněné organizace, jmenujme Amnesty International, Člověka v tísni o.p.s., Iniciativu Ne Rasismu!, Organizaci pro pomoc uprchlíkům, NESEHNUTÍ, Multikulturní centrum Praha a jiné. Za jednotlivce uveďme například profesora Václava Hořejšího, ředitele Ústavu molekulární genetiky AVČR.

Protesty se konaly paralelně v Praze a v Brně.

„Odhaduje se, že 9 milionů Syřanů uprchlo ze svých domovů od vypuknutí občanské války v březnu 2011 a nalezlo útočiště především v sousedních zemích nebo v Sýrii samotné. Více než 3 miliony lidí uprchly do Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Pouze okolo 150 000 Syřanů požádalo o mezinárodní ochranu v Evropské unii. Kromě toho se členské státy Evropské unie zavázaly přesídlit dalších 33 000 osob, z nichž drtivou většinu přijímá Německo,“ píše se na letáčku, který byl rozdáván na nábřeží Edvarda Beneše.

Ne demonstraci byly k vidění transparenty s nápisy: „Nebojte se syrských dětí!!!“, „Ježíšek byl uprchlík z blízkého východu“, „Solidarita s uprchlíky“, „Cizinci ≠ zločinci“, „Řekněme ne lhostejnosti“, „Praotec Čech byl také migrant“, „Uprchlíci vítejte“ a jiné.

Demonstraci se pokusili narušit islamofobové z řad IvČRN a Pro-Vlast, kteří se sešli ve stejně hojném počtu. Pro-Vlast dorazili s vlajkou, která je považována za symbol rozpuštěného Národního odporu, a velkým transparentem s nápisem Ne migrantům. Své obličeje skrývali pod bílými maskami a nad hlavami mávali rudými dýmovnicemi. Dva lidé z jejich řad byli zadrženi.

Dle výpovědi svědků neznámá osoba z řad odpůrců islámu následně uhasila hasičským přístrojem zapálené svíčky za přijetí nemocných syrských dětí na léčení do České republiky. Nyní se IvČRN a Pro-Vlast navzájem obviňují, kdo z nich to udělal. K činu se následně přihlásila Česká strana národně sociální. K podobnému excesu nedošlo poprvé, v minulosti proizraelští aktivisté z Operace Ester hlasitým pokřikem narušili minutu ticha za palestinské děti, které zemřely během operace Obranná hrana.

Mezi těmito zastánci vládního rozhodnutí byly ke spatření transparenty s nápisy: „Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád k nám“, „Ano Vládě, ne etnobyznysu“, „Pro syrské děti život, pro české jen víčka“, „Žádejte pomoc u států perského zálivu“ či „Podpora muslimské imigrace není humanismus, ale vlastizrada“.

Na obě názorově odlišné skupiny dohlížela policie za přítomnosti těžkooděnců.

 
Fotografie pro vás nafotil náš spolupracovník H. M.
 

[nggallery id=29]