Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Mozilla odmítá stáhnout doplněk MAFIAAFire

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických požádalo Mozillu, aby odstranila rozšíření do prohlížeče Firefoxu zvané MAFIAAFire. Společnost americké vládě nevyhověla.

MAFIAAFire je užitečný doplněk, díky kterému se uživatelé mohou dostat na webové stránky, jejichž domény vláda zabavila. Jelikož americká vláda zabavuje pouze domény a nikoliv servery, vlastníci si pořídí novou doménu u neamerického registrátora a doplněk pak jednoduše uživatele přesměruje na správné místo. Každý, kdo o svou doménu přijde, může sám o přesměrování na novou adresu zažádat přímo na stránkách mafiaafire.com.

Viceprezident Mozilly Harvey Anderson k tomu dodává:

„Čas od času obdržíme od vlády žádost o poskytnutí informací. Nedávno Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických kontaktovalo Mozillu a požádalo o stažení doplňku MafiaaFire s odůvodněním, že přesměrovává na obsah, který je chráněn autorským zákonem.

Rozhodli jsme se doplněk nestáhnout. Naše rozhodnutí je v souladu s platnými zákony, protože Ministerstvo nedodalo žádný soudní příkaz. Místo toho jsme se zeptali úřadů na několik otázek, ale do dnešního dne jsme na ně neobdrželi odpověď. Mezi nimi byly i následující tři otázky:

1. Rozhodl nějaký soud o tom, že doplněk Mafiaafire je nezákonný? Pokud ano, na základě čeho se tak stalo?

2. Je Mozilla ze zákona povinna doplněk zakázat, nebo byl tento požadavek vznesen z jiných důvodů? Pokud z jiných důvodů, upřesněte je?

3. Můžete nám poskytnout kopii příslušného dokumentu, kde se požaduje, aby Mozilla stáhla doplněk?

Jednou ze základních otázek je, za jakých podmínek mají zprostředkovatelé vyhovět vládním žádostem, které cílí na cenzuru a mohou tak ohrozit myšlenku otevřeného internetu. V tomto konkrétním případě se úřady odvolávají na boj proti pirátství.“

Vládní agentura ICE začala domény zabavovat v minulém roce s odůvodněním, že jsou zapojeny do nezákonných aktivit.

Odkazy:

Mozilla stands up to U.S. government takedown request

Homeland Security Request to Take Down MafiaaFire Add-on

Mozilla odmítla odstranit rozšíření obcházející zabavení domény